خانه » بازرگانی » کاهش ارزش پول ملی با بهانه یکسان‌سازی نرخ ارز و افزایش صادرات
کاهش ارزش پول ملی با بهانه یکسان‌سازی نرخ ارز و افزایش صادرات
کاهش ارزش پول ملی با بهانه یکسان‌سازی نرخ ارز و افزایش صادرات

کاهش ارزش پول ملی با بهانه یکسان‌سازی نرخ ارز و افزایش صادرات

کاهش ارزش پول ملی کشور به دلیل نامناسب بودن وضعیت بازارها و یکسان‌سازی نرخ ارز به نفع اقتصاد ملی نبوده و نباید آن را به دلیل افزایش میزان صادرات توجیه کرد.

حیدر مستخدمین حسینی درباره نوسانات قیمت ارز در هفته‌های گذشته گفت: اکنون در سطوح بالای مدیریتی دیدگاه‌های مختلفی درباره نحوه مدیریت ارز وجود دارد که این دیدگاه‌ها یکسان نیست  و متاسفانه در برنامه ششم توسعه نیز شاهد آن هستیم که رویکرد تازه‌ای درباره وضعیت ارز ارائه نشده و به این ترتیب برای سال‌های آتی نیز سیستم اقتصادی مشخصی حاکم نبوده تا بازارهای مختلف رویکرد معین و مشخصی در پیش بگیرند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، معاون وزیر اقتصاد پیشین اظهار کرد: اکنون شاهد آن هستیم که گروه‌های مختلف هر کدام درباره وضعیت ارز سخنانی مطرح می‌کنند که باید دید هر کدام از این راه حل ها چقدر به نفع اقتصاد کشور است. مثلاً صادرکنندگان کالا و خدمات می‌گویند ارز باید بالا برود تا خودشان منافع بیشتری ببرند و  این در حالی است که مقوله ارز یا سیاست‌های ارزی جزو مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی کشور است و مقام ناظر باید رویکرد مشخص و شفافی در این زمینه داشته باشد.

عدم توافق دولت و بانک مرکزی برای یکسان‌سازی نرخ ارز

وی در ادامه افزود: اکنون حدود چهار سال است که رئیس‌جمهور از یکسان‌سازی نرخ ارز سخن میگوید. وعده داده شده بود از  اوایل سال ۱۳۹۵ یکسان‌سازی ارز در دستور کار قرار می گیرد ولی اکنون می‌بینیم که هنوز شرایط آن فراهم نشده است. به نظر من بانک مرکزی و دولتمردان در زمینه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی از جمله سیاست های ارزی انسجام نداشته و به این ترتیب نیز فعالان اقتصادی  نمی‌توانند بر سیاست‌های مشخصی حساب باز کنند ولی با این حال تاکید می‌کنیم که این روند باید  تغییر کند و تکلیف برخی از مسائل از جمله یکسان‌سازی ارز و نرخ ارز مشخص گردد چرا که ادامه این وضعیت باعث می گردد سرمایه‌گذاران رقابتی برای ورود به کشور نداشته باشند، در نتیجه وضعیت اقتصادی کشور نیز سامان نیابد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم آسیب پذیری صنعت بیمه ایران از نوسانات نرخ ارز در سال های گذشته

عدم آسیب پذیری صنعت بیمه ایران از نوسانات نرخ ارز در سال های گذشته

رسول تاجدار مدیرعامل بیمه البرز، اعلام نمود: صنعت بیمه ایران در سال‌های گذشته از نوسانات ...