خانه » عمومی اقتصاد » نابه سامانی دیون دولت مشکل اصلی دولت در راه رشد اقتصادی
نابه سامانی دیون دولت مشکل اصلی دولت در راه رشد اقتصادی
نابه سامانی دیون دولت مشکل اصلی دولت در راه رشد اقتصادی

نابه سامانی دیون دولت مشکل اصلی دولت در راه رشد اقتصادی

وزیر اموراقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه آنچه که دولت را در بحث بدهی ها با مشکل مواجه کرده حجم آن نیست، بلکه نابه‌سامانی این بدهی ها است، تاکید نمود: هرچند که نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان پایین‌تر است اما با مشکلات بسیاری در این باره رو به رو بوده ایم که دلیل آن به حجم آن مربوط نیست بلکه به نابه سامان بودن دیون دولت بر می گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، علی طیب‌نیا در ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به ظرفیت‌های در نظر گرفته شده در در تبصره ۳۵ تا ۳۷ قانون بودجه  ۱۳۹۵ برای تسویه بخشی از بدهی‌های دولت برای ایجاد بازار بدهی و همچنین استفاده از منابع ناشی از تسعیر نرخ ارز، خاطرنشان ساخت: دولت در این باره دو ملاحظه را حتما در نظر خواهد داشت اول اینکه با افزایش میزان تامین مالی دولت از طریق بازار بدهی، منجر به افزایش نرخ سود نشود و دیگر این‌که از این طریق موجبات سخت‌تر شدن تامین مالی بخش خصوصی را فراهم نسازد.

دستیابی به اهداف سند چشم انداز در سایه سامان بخشیدن به دیون دولت

وی همچنین در ادامه افزود: به‌طور حتم برای دستیابی به اهداف بالای تعیین شده در سند چشم‌انداز و همچنین شرایط ایده‌آل اقتصادی باید چالش‌های نظام بانکی را برطرف نماییم.

طیب‌نیا به تغییرات شاخص ‌های کلان در سال جاری و مثبت شدن رشد اقتصادی و همچنین تورم تک‌رقمی اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط سخت تحریمی و کاهش شدید قیمت نفت در سال‌های گذشته رشد اقتصادی منفی و تورم به صورت فزاینده بود اما توانستیم این مشکلات را به سمت مثبت هدایت کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه رشد اقتصادی تابستان ۹٫۲ درصد بود، گفت: اگرچه نفت سهم بالایی در رشد اقتصادی ما دارد، اما باید گفت که در رشد ۷٫۴ درصدی که در شش ماهه ابتدایی امسال ثبت شده است سهم بخش صنعت، کشاورزی و خدمات نیز قابل توجه بوده و هر سه مورد مثبت بوده است.

به گفته وی برای دولت استمرار رشد مثبت تحقق یافته و تورم تک‌رقمی بسیار قابل ملاحظه بوده و نباید اجازه داد که دوباره بی‌ثباتی قبلی با نابه سامانی دیون دولت در اقتصاد تکرار شود.

طیب نیا در انتها گفت که خاضعانه و خاشعانه از تمامی جناح ها خواهش میکنم که بدور از منازعات سیاسی برای اقتصاد و معیشت مردم تلاش کرده و از متن به حاشیه نروند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت نفت تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار

افزایش قیمت نفت تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار

روز چهارشنبه تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار پس از سال‌ها اشباع عرضه، افزایش قیمت ...