خانه » بازرگانی » حمایت ۱۲۰ میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان برای توسعه صادرات غیرنفتی
حمایت 120 میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان
حمایت ۱۲۰ میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان

حمایت ۱۲۰ میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان برای توسعه صادرات غیرنفتی

با توجه به عزم دولت برای افزایش صادرات غیر نفتی و حمایت از صادرکنندگان بر اساس قانون بودجه ی سال ۱۳۹۵، دولت تا پایان سال ۱۲۰ میلیارد تومان به توسعه ی صادرات غیرنفتی اختصاص می دهد که به عنوان یارانه ی سود تسهیلات به واحدهای تولیدی با الویت تولید صادرات پرداخت می شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در خردادماه سال جاری از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد تا در قالب حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و در چارچوب برنامه‌ پیشبرد برون‌گرایی اقتصاد ملی و تحقق اهداف توسعه صادراتی سال ۱۳۹۵ مدنظر قرار گرفت. منابع پیش‌بینی شده در این دستورالعمل شامل منابع صندوق توسعه ملی، منابع بودجه‌ای و منابع بانکی است.

مبلغ اعتبار در نظر گرفته شده در راستای حمایت از صادرکنندگان

کل اعتبار در نظر گرفته شده در ماده ۳ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی معادل ۴۰۰ میلیارد تومان است که ۳۰ درصد از این رقم معادل ۱۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته تا به زودی پرداخت آن در دستور کار قرار گیرد.
این رقم به عنوان یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی با اولویت تولیدات صادراتی از جمله شرکت‌های خدمات فنی – مهندسی، برقراری خطوط منظم هوایی و دریایی، مبانی آموزشی، توسعه برند، حضور در نمایشگاه‌ها و بخشی از هزینه‌های زیرساخت‌های تجاری تخصیص یافته است.

علاوه بر این از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی که ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده تاکنون ۳۰۰ میلیارد تومان با بهره ۱۶ درصد پرداخت شده و صندوق توسعه ملی مدعی است ۱۷۰۰ میلیارد تومان باقی‌مانده را در ۱۲ بانک سپرده‌گذاری کرده است و قرار بر این بوده که با بهره ۱۱ درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

نکته قابل تامل این است که علی‌رغم ادعای صندوق توسعه ملی مبنی بر سپرده‌گذاری ۱۷۰۰ میلیارد تومانی در بانک‌ها مشخص نیست که به چه دلیل این پرداخت‌ها توسط ۱۲ بانک‌ مربوطه عملیاتی نشده و مبالغ مذکور به دست صادرکنندگان نرسیده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درحالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از مرز ۴۰ میلیارد دلار خواهد گذشت، اما هنوز دغدغه دولتمردان برای توسعه صادرات غیرنفتی ایران باقی‌ست.

صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از مرز ۴۰ میلیارد دلار خواهد گذشت

درحالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از ...