خانه » اخبار جهان » عوامل روانی و سیاسی دلیل اصلی افزایش ارزش دلار
عوامل روانی و سیاسی دلیل اصلی افزایش ارزش دلار
عوامل روانی و سیاسی دلیل اصلی افزایش ارزش دلار

عوامل روانی و سیاسی دلیل اصلی افزایش ارزش دلار

رئیس دفتر رییس جمهوری، افزایش مقطعی ارزش دلار را ناشی از عوامل روانی و انتظاری دانست و تاکید نمود: بالا رفتن نرخ دلار در برابر ریال طی چند هفته اخیر، توجیه اقتصادی نداشته و با برطرف شدن عوامل روانی و سیاسی آن، این مبلغ پایین می آید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، محمد نهاوندیان در گفت وگویی اظهارداشت: بدیهی است که با افزایش درآمد ارزی کشور چه در زمینه صادرات نفتی پس از رفع تحریم‌ها و افزایش قیمت نفت، و چه در صادرات غیرنفتی با رشد در دوران پساتحریم و نیز از طرفی شروع مجدد فاینانس‌ها و یوزانس های خارجی، عرضه ارز افزایش یافته و این افزایش نرخ پایدار نخواهد بود.

وی با اشاره به نرخ تورم ۷ درصدی و کاهش پیوسته آن از یکسو و از سوی دیگر با نرخ ۷ درصدی رشد اقتصادی کشور، گفت: این شاخص های اقتصادی نشان می دهد که دلیل واقعی و منطقی برای افزایش نرخ دلار در ایران وجود ندارد.

عوامل روانی موثر در افزایش کوتاه مدت نرخ ارز

رییس دفتر رییس جمهوری در تشریح دلایل افزایش کوتاه مدت نرخ دلار در هفته اخیر اظهار نمود : افزایش کوتاه مدتی که شاهد آن بودیم بخشی از بابت تاثیر افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر به دلیل عوامل روانی ناشی از انتخابات آمریکا و مسایل اتحادیه اروپا بود و بخش دیگری هم به سبب برخی عوامل روانی و سیاسی داخلی از قبیل پیش بینی های غیرواقعی از آینده نرخ دلار به سبب افزایش تقاضا به دنبال سفرهای موسمی حاصل شده است.

نهاوندیان در ادامه تصریح نمود: به همین جهت می توان گفت به دلیل نبود عامل اقتصادی واقعی، این عوامل روانی اثر خود را از دست داده اند و ارزش دلار شروع به پایین آمدن کرده و به ارزش واقعی خود باز می گردد.

وی در انتها افزود: جای تأسف بسیاری است که سخنران محترمی در یک تریبون عمومی و پر مخاطب مطلب نادرستی را درباره موضوع حساسی مثل نرخ ارز، بدون هیچگونه مستندی به یه یک مسئول نسبت دهد و تأسف‌بارتر آن است که برخی سایت‌ها بدون هیچ‌گونه تحقیق و تبیینی آن را نشر دهند و بعضی هم از سر ذوق، آن را تیتر خبری کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان و هیجان بالای بازار آزاد ارز طی روز جاری و تغییرات شدید

نوسان و هیجان بالای بازار آزاد ارز طی روز جاری و تغییرات شدید

امروز یک روز پرنوسان برای بازار ارز بود و قیمت‌ ها بدون منطق و دلیل ...