خانه » اخبار جهان » گفتگوی رییس جمهور روحانی و سفرای خارجی در رابطه با برجام
گفتگوی روحانی و سفرای خارجی در رابطه با برجام
گفتگوی روحانی و سفرای خارجی در رابطه با برجام

گفتگوی رییس جمهور روحانی و سفرای خارجی در رابطه با برجام

رییس جمهور حسن روحانی در جلسه ی دریافت استوارنامه ی سفیر جدید آلمان این کشور را نخستین شریک ایران در اتحادیه ی اروپا پس از برجام دانست.

رییس جمهوری از آلمان به عنوان نخستین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا نام برد و گفت: دو کشور از توانمندی ها و امکانات گسترده ای برخوردارند که این توانمندی ها باید برای ایجاد جهشی در همکاری های مشترک در همه حوزه ها به کار گرفته شوند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا،حجتالاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید آلمان در تهران اظهارداشت: آلمان همواره برای ایران کشوری با روابط خوب سنتی در اروپا تعریف شده است و تهران از گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط با برلین استقبال می کند.

نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته ای و برجام

وی با یادآوری نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته ای بر ضرورت تداوم این نقش در اجرای دقیق و کامل برجام تاکید کرد .
رییس جمهوری اظهارداشت: سطح همکاری های ایران و آلمان بعد از برجام و حذف موانع رو به گسترش بوده و برای ایجاد شتاب در این همکاری ها و برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به نقطه آیده‌آل باید روابط در بخش های بیمه‌ای و بانکی تسریع و تسهیل شود.
روحانی به سابقه همکاری شرکت های بزرگ آلمانی با شرکای تجاری خود در ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می توانند در حوزه های فنی – مهندسی و از جمله ساخت نیروگاه ها و راه آهن همکاری های خود را بیش از پیش توسعه دهند.وی در بخش دیگری از سخنان خود، توسعه همکاری های فرهنگی و دانشگاهی دو کشور را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: ایران و آلمان همواره روابط فرهنگی مستحکمی با یکدیگر داشته اند و این همکاری ها و روابط فرهنگی را می توانیم در زمینه های دانشگاهی ، تحقیقاتی و هنری گسترش دهیم.
رییس جمهوری در ادامه به موضوع تروریسم و خطرات آن برای همه کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: حفظ ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم برای نه تنها کشورهای منطقه بلکه برای همه جهان مهم است و باید در این عرصه همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

آلمان متعهد به اجرای کامل برجام و توسعه روابط با ایران است

میکائیل کلور برشتولد سفیر جدید آلمان در تهران نیز با تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: برلین مصمم است سطح همکاری های خود را با تهران در همه حوزه ها بویژه در حوزه فناوری های نوین ارتقاء دهد.
وی گسترش و تعمیق همکاری های فرهنگی و علمی دو کشور را در کنار همکاری های اقتصادی و سیاسی ضروری خواند و گفت: ما آماده تعمیق همکاری های علمی ، دانشگاهی و هنری میان دو کشور هستیم.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت و نقش توافق هسته ای در توسعه همکاری های مشترک تصریح کرد: آلمان قویا متعهد به اجرای کامل و دقیق برجام است و از همه توان خود برای اجرای کامل این توافق از سوی سایر کشورها، استفاده خواهد کرد.
سفیر جدید آلمان در تهران آماده شدن نخستین ایرباس ساخت اتحادیه اروپا در هامبورگ برای تحویل به ایران را پیامی قوی برای اجرای برجام برشمرد و گفت: ما از هیچ تلاشی برای اجرای کامل برجام دریغ نخواهیم کرد و این به نفع روابط دو کشور ، منطقه و جهان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، برشتولد سپس به مسایل منطقه ای و ضرورت تقویت همکاری های مشترک در این عرصه اشاره کرد و اظهارداشت: آلمان در خصوص مسایل منطقه ای ، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری بسیار مهم می داند که دستیابی به هیچ راه حلی بدون حضور این کشور امکان پذیر نیست.

تقویت و تحکیم روابط بین ایران و اکوادور

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه خرمن اورتگا آلمیدا سفیر جدید اکوادور در تهران، با یادآوری این که ایران و اکوادور نظرات مشترکی در بسیاری از مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با هم داشته و دیدگاه دو کشور در زمینه ریشه معضلات و مشکلات جهانی مشابه است، اظهارداشت: مداخله قدرت‌های بزرگ و رویکرد یک جانبه‌گرایی از عوامل اصلی بی‌ثباتی در مناطق مختلف جهان است.

وی با تأکید بر ضرورت توسعه روابط جنوب – جنوب و فعال‌تر کردن سازمان‌های بزرگی مانند جنبش عدم تعهد، خاطرنشان کرد: ایران و اکوادور باید در راستای توسعه تقویت و تحکیم روابط و همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و علمی فی ما بین تلاش کنند.
رییس جمهوری با بیان این که جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی در توسعه روابط خود با اکوادور قایل نیست، افزود: بخش خصوصی و شرکت‌های توانمند ایرانی آماده ارایه خدمات فنی – مهندسی در اکوادور در زمینه ساخت جاده و نیروگاه هستند و می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود، همکاری‌های دو کشور را در بخش‌های مختلف صنعتی و انرژی گسترش دهیم.

روابط تجاری بین ایران و مغرب

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوار نامه حسن حامی سفیر جدید مغرب در تهران اظهار داشت: روابط تهران – رباط رو به گسترش و در مسیر توسعه قرار دارد.

وی توسعه روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی ایران و مغرب را به نفع دو ملت و منطقه دانست و خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در راستای توسعه و تقویت مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین استفاده کنیم.ایران و مغرب علاوه بر روابط تجاری و اقتصادی می‌توانند در دیگر بخش‌ها از جمله مناسبات فرهنگی و علمی روابط خوبی با هم داشته باشند.
روحانی با یادآوری ضرورت توسعه رایزنی‌ها و مشارکت بیشتر ایران و مغرب برای حل و فصل مسایل بویژه موضوعات مربوط به منطقه شمال آفریقا اظهار امیدواری کرد با کمک و همکاری همه کشورهای منطقه بویژه ایران و مغرب، شاهد ثبات و امنیت در کشورهای مسلمان باشیم.
حسن حامی سفیر جدید مغرب در تهران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی، روابط ایران و مغرب را دوستانه و برادرانه دانست و گفت: ما همواره مواضع جمهوری اسلامی ایران را در مورد اعتقاد به حل و فصل مسایل و مشکلات بین‌المللی از طریق دیپلماسی و گفتگو ارج می‌نهیم.
وی با بیان این که امروز اهتمام و تمایل مشترک و صادقانه‌ای برای توسعه مناسبات و همکاری‌ها میان مسئولان دو کشور وجود دارد بر تلاش در راستای گسترش و تقویت روابط همه جانبه تهران – رباط تأکید کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سختگیرانه‌ ترین استانداردها در سطح دنیا مربوط به حوزه صنایع غذایی است

سختگیرانه‌ ترین استانداردها در سطح دنیا مربوط به حوزه صنایع غذایی است

طبق اظهارات کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا سختگیرانه‌ ترین استانداردها در سطح دنیا ...