خانه » بازرگانی » ادامه روند صعودی قیمت نفت خام سبک ایران در هفته جاری
ادامه روند صعودی قیمت نفت خام سبک ایران در هفته جاری
ادامه روند صعودی قیمت نفت خام سبک ایران در هفته جاری

ادامه روند صعودی قیمت نفت خام سبک ایران در هفته جاری

قیمت نفت خام سبک ایران همچنان در یک روند صعودی قرار گرفته و در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر (۳ دی) با ۳۰ سنت افزایش به بشکه ای ۵۲ دلار و ۱۶ سنت معامله شد.

به گزاش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی نیز همچنان روند صعودی قیمت نفت ادامه داشته، در واقع، محرکی که با توافق اوپک و غیراوپک برای مدیریت عرضه نفت، شکل گرفت، همچنان قیمت نفت را بالا برد.

البته سرعت رشد قیمت نفت در روزهای اخیر کمی کاهش یافته، به طوری که حتی در برخی انواع شاخص نفت خام شاهد اندکی افت نیز بوده ایم. بر این اساس در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر(سوم دی ماه ) از یک سو، قیمت نفت سبک ایران ۳۰ سنت رشد کرد، اما قیمت نفت خام سنگین ایران چهار سنت افت کرده است.

به نظر برخی کارشناسان، آغاز رسمی اجرای تعهدات کشورهای تولیدکننده نفت مبنی بر کاهش تولید از اول ژانویه ۲۰۱۷ می تواند موج صعودی دیگری را در بازارهای جهانی نفت ایجاد کند و نرخ نفت را در کانال قیمتی ۵۵ تا ۶۰ دلاری قرار دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر (۳ دی) با ۳۰ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۱۶ سنت برای هر بشکه رسید وبدین ترتیب میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ دلار و ۸۴ سنت برای هر بشکه شد.

قیمت نفت خام سنگین ایران در این دوره زمانی، با چهار سنت افت به بشکه ای ۵۱ دلار و ۶۶ سنت رسید. میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون به ۳۸ دلار و ۹۶ سنت برای هر بشکه گزارش شده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، برابر با ۵۱ دلار و ۹۹ سنت بود که هر بشکه نسبت به هفته پیش از آن، پنج سنت افزایش را نشان می دهد.

قیمت نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا در هفته مورد بررسی بدون تغییر نسبت به هفته منتهی به ۱۶ دسامبر، بشکه ای ۵۱ دلار و ۹۳ سنت خرید و فروش شد.

علل افزایش قیمت نفت خام سبک ایران

کارشناسان پیش بینی کرده اند در ایام تعطیلات کریسمس، به دلیل کاهش فعالیت در پایانه های صادراتی و وارداتی نفت خام شاهد کاهش عرضه نفت خام در بازار خواهیم بود.

این امر در حالی است که اعتصاب کارکنان شرکت نفتی اکسون موبیل فعال در نیجریه، باعث گردیده تا حداقل ۱۰ روز تاخیر در بارگیری نفتخام سبک و شیرین نیجریه به مقاصد صادراتی اتفاق بیافتد.

علاوه بر عوامل فوق، سرمای هوا در آمریکا و افزایش تقاضا برای سوخت های گرمایشی در این کشور افزایش بهره برداری را در پالایشگاه های آمریکا به دنبال داشته است.

در هفته مورد بررسی، علیرغم عوامل ذکر شده سطح ذخیره سازی نفت خام در آمریکا بر خلاف انتظار با افزایش روبرو شد و معامله گران فعال در بازار آسیا، پیش از فرا رسیدن تعطیلات آغاز سال جدید میلادی، نسبت به تکمیل سفارشات خرید خود از نفت خام های خلیج فارس اقدام نمودند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش تقاضای جهانی نفت طبق تازه ترین برآورد اوپک

افزایش تقاضای جهانی نفت طبق تازه ترین برآورد اوپک

تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ، طبق تازه ترین برآورد اوپک، ...