خانه » اخبار جهان » پیشرفت بانکداری الکترونیک با خودپردازهای غیر بانکی
پیشرفت بانکداری الکترونیک با خودپردازهای غیر بانکی
پیشرفت بانکداری الکترونیک با خودپردازهای غیر بانکی

پیشرفت بانکداری الکترونیک با خودپردازهای غیر بانکی

یک کارشناس بانکداری الکترونیک از بررسی نسل جدیدی از خودپردازها بانظارت بانک مرکزی خبر داد و گفت: بر اساس این طرح خودپردازهای غیر بانکی فعال در آینده نزدیک فعال خواهند شد.

امیرحسین فتاحی افزود: این مدل جدید به دنبال ارائه خدمات هوشمند و الکترونیکی است تا شرکت های غیربانکی، بتوانند سرویس‌هایی که در بانک انجام می‌شود را به مشتریان ارائه کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، وی در ادامه بیان نمود: به عنوان نمونه اجرای شبکه مستقل خودپرداز جدا از بانک، یک نمونه از این طرح‌ها است که در دنیا شناخته شده و مشهور است و ما می‌توانیم نظارتِ خودپردازها، سرویس‌دهی، حمل و نقل پول و … را در این بخش دنبال کنیم و در حال حاضر اجرایی سازی این موارد تحت نظارت بانک مرکزی، در دستور کار قرار دارد. این طرح می‌تواند کمک کند که به نوعی خدمات حرفه‌ای‌تر بانکی، خارج از شبکه بانکی کشورو به وسیله شرکت‌های فعال در این عرصه ارائه شود و این موضوع کمک می‌کند تا بانک‌ها از حوزه اجرای صرف در برخی موارد خارج شوند تا بتوانند به کار اصلی خود که همان مدیریت داده‌های با ارزش بانکی است، بپردازند.

البته در زمینه ارائه این خدمات هوشمند با بانک ملی در مدیریت مناسب داده‌ها همکاری هایی انجام شده تا این بانک بتواند در تشخیص سرویس‌های مناسب‌تر برای مشتریان اقدامات دقیق‌تری داشته باشد.

فاصله زیاد بانکداری الکترونیک ایران با دنیا

وی ادامه داد: به طور قطع، همه باید تلاش کنند که به این سمت بروند ولی به نظر می‌رسد فاصله بانکداری در کشورمان ایران با نظام‌های نوین پرداخت به صورت الکترونیکی، اندکی زیاد است. نکته دیگری که در هوشمندسازی نظام‌های پرداخت و بانکی تأثیر عمیقی دارد این است که شبکه بانکی کشور باید از اجرای بسیاری از کارها فارغ شود.

مدیرعامل ایران ارقام با بیان این موضوع که، با کامل تر شدن زیرساخت‌ها در حوزه بانکداری الکترونیک به همان نسبت سرعت گردش پول بالاتر می‌رود، اظهار داشت: این موضوع نشان می‌دهد که وقتی در بانکداری الکترونیک گردش پول تریلیون تومانی اتفاق می افتد؛ یعنی زیرساخت های لازم فراهم شده و ما در سال‌های گذشته، این ظرفیت‌ها را نداشتیم و امروز به دلیل کامل‌تر شدن زیر ساخت‌ها، سرعت گردش پول هم افزایش یافته است.

فتاحی خاطر نشان کرد: البته نکته شایان ذکر دیگر این است که چون کارها از طریق بانک‌ها انجام می‌شوند و از سوی دیگر داده‌ها و آمارها نیز به صورت شفاف قابل دستیابی و استخراج است می توان زیرساخت ها را تکمیل و آماده استفاده نمود.

وی در انتها با بیان اینکه منظور این است کاری که شرکت‌های پرداخت می‌توانند در این نقل و انتقال وجوه انجام دهند تلاش برای ساخت زیرساخت های مناسب با هزینه‌های کمتر، می باشد تا بانک‌ها نیز بتوانند هزینه تمام شده پول را کاهش داده و زمانی که بانک به عنوان مدیر نقل و انتقال پول در این بخش هزینه کمتری داشته باشد می‌تواند هزینه مصرف پول و تزریق آن به جامعه را نیز ارزان‌تر دنبال کند. در این بخش ما به عنوان شریکان بانک‌ها می‌توانیم یک بازیگر فعال باشیم؛ که بتوانیم به این شبکه که بخش مهمی از هزینه‌ها، در حوزه عملیات خدمات الکترونیک و هوشمند است را کاهش دهیم و مناسب‌سازی کنیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازار پولی کشور ثبات و اقتدار خودش را در تمام شرایط سخت حفظ کرده است

بازار پولی کشور ثبات و اقتدار خودش را در تمام شرایط سخت حفظ کرده است

طبق اظهارات محمد بیرانوندی، کشور ما سال‌ها تحت شرایط سختی قرار داشته، از جنگ تا ...