خانه » عمومی اقتصاد » طرح های بنیاد مسکن برای مسکن دهک های پایین درآمدی
طرح های بنیاد مسکن برای مسکن دهک های پایین درآمدی
طرح های بنیاد مسکن برای مسکن دهک های پایین درآمدی

طرح های بنیاد مسکن برای مسکن دهک های پایین درآمدی

بنابه اظهارات معاون بنیاد مسکن در برنامه مسکن اجتماعی به چهار دهک کم درآمد در شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر و بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر به ترتیب ماهیانه ۲۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

جواد حق‌شناس اظهار داشت: در قالب طرح جامع مسکن دو برنامه حمایتی و اجتماعی در نظر گرفته شده که در برنامه اجتماعی، روش‌هایی غیر از ساخت برای تامین مسکن پیش‌بینی شده است. بدین ترتیب اگر کسی بخواهد از واحدهای اجاری استفاده کند و دارای شرایط باشد در شهرهای کمتراز ۵۰۰ هزار نفر ۲۰۰ هزار تومان و شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر ۴۰۰ هزار تومان در ماه به صورت بن اجاره دریافت خواهد کرد. مقدار این رقم نیز بر اساس ارقام تامین هزینه‌های مسکن مرکز آمار استخراج شده که متوسط پرداختی اجاره بها به چهار دهک پایین جامعه را تعیین کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین اظهار داشت:  کمک دیگری که در قالب اجتماعی پیش‌بینی شده این است که متقاضیان واجد شرایط در شهرها بتوانند تا ۷.۵ میلیون تومان تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه برای رهن خانه دریافت کنند.

همکاری بنیاد مسکن با سازمان ها و اشخاص حقیقی و حقوقی

معاون بنیاد مسکن همچنین تصریح کرد: متقاضیان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، نهادهای اجتماعی، کمیته امداد، بهزیستی یا هر دستگاه دیگری می‌توانند با بنیاد مسکن درخصوص خرید یا ساخت مسکن برای محرومان توافق کنند. بر این اساس به سازندگان و خریداران تسهیلات با نرخ سود ۷ درصد پرداخت می‌شود و به طور مثال در کلان‌شهرها می‌توانند از ۱۰۰ میلیون تومان وام با بهره ۷ درصد برای خرید یا ساخت یک واحد مسکونی استفاده کنند و آن را به مدت ۱۰ سال به محرومان اجاره دهند. مبلغ اقساط این تسهیلات نیز تقریبا معادل اجاره ای می‌شود که دریافت می‌کنند و بعد از ۱۰ سال خانه را در تملک خود می گیرند.

طرح های دیگر بنیاد مسکن برای متقاضیان مسکن

وی تاکید نمود: اگر دولت زمینی داشت و خواست در اختیار بگذارد، متقاضیان یا سازمان‌های حمایتی می‌توانند تا ۶۰ درصد این زمین‌ها را ساخته و بفروشند و ۴۰ درصد باقی‌مانده را در قالب توافق با بنیاد مسکن به دهک‌های پایین اجاره دهند.

حق شناس همچنین درخصوص این برنامه حمایتی که به خرید مسکن دهک‌های پایین اختصاص دارد گفت: قالب حمایتی این طرح شامل ساخت مسکن می‌شود. دولت در این خصوص تسهیلاتی را پیش بینی کرده که در کلان‌شهرها تا ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۳۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۷ درصدی در قالب یارانه به متقاضیان که دارای زمین بوده و زمینشان قابل دریافت مجوز پروانه ساخت از شهرداری است پرداخت شود. البته این تسهیلات شامل خرد مسکن نیز می شود و عمر ساختمان‌ها نیز تا ۲۰ سال در نظر گرفته شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در ادامه اظهار نمود: در برنامه حمایتی، طرح دیگری پیش‌بینی شده است که متقاضی می‌تواند از مسکن مهر فاقد متقاضی با ۷ میلیون تومان کمک بلاعوض به اضافه تسهیلات مسکن مهر استفاده کند. بدین ترتیب به فروش بخشی از واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر نیز کمک می شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تامین کلیه خدمات مسکن مهر نیازمند بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان

تامین کلیه خدمات مسکن مهر نیازمند بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان

برآوردهای کارشناسی نشان می‌دهد به دلیل کم کاری دولت‌های قبل در ارائه خدمات زیربنایی و ...