خانه » سایر » با اعمال تحریم ها ۸۰ درصد اقتصاد ایران به توان داخلی روی آورد
با اعمال تحریم ها 80 درصد اقتصاد ایران به توان داخلی روی آورد
با اعمال تحریم ها ۸۰ درصد اقتصاد ایران به توان داخلی روی آورد

با اعمال تحریم ها ۸۰ درصد اقتصاد ایران به توان داخلی روی آورد

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در دومین نشست هم اندیشی اقتصاد مقاومتی، الگوی اسلامی– ایرانی طی سخنانی اظهار نمود: در صورتی که ما اصول اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار دهیم، می‎توانیم اقتصاد ایران را به سطح ۱۰ کشور قدرتمند دنیا برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه مقاومت اقتصادی متمایز از اقتصاد مقاومتی است، گفت: مقاومت اقتصادی توان ایستادگی و مقاومت در برابر شوک‌های اقتصادی است در حالی که اقتصاد مقاومتی علاوه بر لحاظ بحث مقاومت، حکایت از تدوین الگویی دارد که قدرت اقتصادی کشور را نیز به دید جهانیان برساند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که کشورمان با وجود تحریم‌ها و فشارهای قدرت های جهانی حتی در دوره تحریم ها پیشرفت‎هایی را به دست آورده که حتی برخی از کشورهای مورد حمایت غرب از آن بی‎بهره بودند، ادامه داد: واقعیت‎های تاریخی از جمله برجام به ما اثبات کرده که قدرت‎های جهانی تنها زمانی با ما پای میز مذاکره می‎نشینند که احساس کنند قدرت و توان ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را ندارند و از این طریق سعی در توقف پیشرفت کشور می گیرند.

۸۰ درصد اقتصاد ایران متکی به توان داخلی است

وی مهمترین شاخص اقتصاد مقاومتی را درون‎زا بودن آن عنوان کرد و یادآور شد: ۸۰ درصد اقتصاد ایران به ظرفیت‌ها و توان داخلی وابسته است و تنها ۲۰ درصد از نیاز اقتصاد کشور برای رشد و شکوفایی به روابط و مناسبات بین المللی بستگی دارد.

این نماینده پیشین مجلس خاطرنشان کرد: در صورتی که ما اصول اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار داده و از ظرفیت‌های داخلی کشور به صورت بهینه بهره‎برداری کنیم، می‎توانیم طی دو تا سه دهه آینده نه تنها عقب ماندگی خود از کشورهای دیگر را جبران کنیم، بلکه اقتصاد ایران را به سطح ۱۰ کشور قدرتمند دنیا برسانیم.

وی با اشاره به بیانات رهبری، ایران را از منظر منابع طبیعی نفت و گاز دارای جایگاه نخست در دنیا دانست و گفت: این نکته حکایت از این دارد که در صورتی که چاه‎های نفت دنیا به اتمام رسد، کشور می‎تواند حتی بدون نفت صدها سال از نعمت گاز بهره‎مند باشد، اما نحوه استفاده و بهره‎برداری از آن نیز مهم می باشد.

مصباحی مقدم با تأکید بر این که کشور در منطقه نیمه خشک جهان واقع شده است، بهره‎برداری از منابع آبی را نادرست عنوان نموده و تصریح کرد: حدود ۹۰-۹۲ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تنها ۳۰-۱۰ درصد بهره‎وری دارد و در صورتی که بتوانیم این بهره‎وری را به ۵۰ -۴۰ درصد رسانده و از روش‎های آبیاری قطره‎ای و تحت فشار روی بیاوریم که موجب صرفه جویی در مصرف آب شود، رشد فزاینده اقتصادی را تجربه خواهیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اصلاح الگوی مصرف نفت و گاز در حوزه‎های مصارف خانگی و صنعتی که بیشترین مصرف را دارند، تأکید کرد و در انتها گفت: با فراهم کردن زیرساخت های مناسب می توان تا افق ۱۴۰۴ ظرفیت گردشگری کشور را به ۲۰ میلیون نفر افزایش داد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

هجمه واردات قطعات و محصولات یدکی از کشورهای خارجی

هجمه واردات قطعات و محصولات یدکی از کشورهای خارجی

در شرایطی که در بسیاری از عرصه ها، ظرفیت افزایش ضریب تولید، وجود دارد ، ...