خانه » اخبار جهان » توقف کردن قیمت نفت در آستانه توافق کاهش تولید اوپک
توقف کردن قیمت نفت در آستانه توافق کاهش تولید اوپک
توقف کردن قیمت نفت در آستانه توافق کاهش تولید اوپک

توقف کردن قیمت نفت در آستانه توافق کاهش تولید اوپک

خبرگزاری رویترز اعلام کرد، قیمت های نفت صبح سه شنبه بدلیل کاهش حجم معاملات در آستانه اجرایی شدن توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک از ابتدای سال نو میلادی، تغییر چندانی نکرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، رویترز نوشت: کمتر از یک هفته مانده به اجرای توافق کاهش تولید کشورهای عضو اوپک و غیراوپک، بازارها در وضعیت انتظار قرار دارند.

قیمت نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه فوریه (دی-بهمن) در ساعت ۰۳:۳۵ بامداد روز سه شنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن به ۵۵ دلار و ۱۵ سنت رسید که در مقایسه با آخرین قیمت جمعه گذشته، افزایش یک سنتی را تجربه کرده است.

در معاملات آتی بازار نایمکس آمریکا نیز بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۱۰ سنت افزایش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته که بالاترین قیمت در ۱۷ ماه گذشته نیز بود، به ۵۳ دلار و ۱۲ سنت رسید.

تومومیچی آکوتا اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی مشاوره ای میتسوبیشی یو اف جی در توکیو به رویترز اعلام داشت: کاهش تولید اوپک نزدیک است اما در این ارتباط از تولیدکنندگان اوپک در عمل خبری منتشر نمی شود؛ بنابراین بازار به صورت ثابت و راکد ماده است.

کاهش تولید اوپک برای اولین بار از سال ۲۰۰۸

اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) خود در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ با کاهش تولید اوپک موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها به مبالغ قبلی کمک کند.

براساس این توافق، قرار است در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید اوپک کاسته شود. این قرارداد از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی (‌۱۲ دی) به مدت ۶ ماه اجرا خواهد شد.

اوپک همچنین موفق شد در تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را در این تصمیم با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کرده اند تا شاید بتوانند از این طریق موجب افزایش قیمت نفت گردند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد و ...