خانه » سایر » شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک
شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک
شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک

شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از طرح نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور، از شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب افزود: هنوز اطلاع دقیقی از میزان اموال و دارایی های دولت در دست نیست و به همین دلیل دولت نمی تواند بر روی این دارایی ها به صورت مولد، برنامه ریزی کرده و از آنها استفاده کند.

وی تصریح نمود: بدون شناسایی دارایی های دولت ، برآورد دقیق از حجم و میزان آن در عمل غیرممکن است و داشتن اطلاعات و شناسایی وضع فعلی، گام نخست برای ساماندهی طرح ها و پروژه ها می باشد.

طیب نیا گفت: اجرای طرح نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور موجب بهبود و اردتقای رتبه ایران در سطح بین الملل در این بخش خواهد شد .

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: اقتصاد دانان و تاریخ تفکر اقتصادی درخصوص نقش دولت در اقتصاد اختلاف نظر دارند؛ از یک سو گرایش های چپ معتقد به سیاست انحصار همه فرآیندهای تولید و توزیع به دست دولت هستند و در نقطه مقابل آن، گرایش های راست بر نقش حداقلی برای دولت تاکید می کنند.

در اختیار داشتن اطلاعات بدهی و دارایی های دولت لازمه طرح نقشه ملی استعلامات

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : در اختیار داشتن اطلاعات لازمه انجام موفق این ماموریت توسط دولت است.

وی اضافه کرد: تا کنون اطلاع دقیقی از وضعیت بدهی های دولت وجود نداشت و با راه اندازی دفتر مدیریت بدهی ها و تعهدات عمومی دولت و انجام اقداماتی مانند شناسایی وضع موجود و برآورد عدد بدهی ها و نیز مدیریت و ساماندهی آن، میزان بدهی های دولت و ترکیب آن به صورت تقریبی برآورد شد.

طیب نیا در ادامه گفت: دستگاه های اجرایی تا دو سال قبل، از تعداد و حتی چگونگی اعطای مجوزهای دستگاه متبوع، اطلاع صحیح و دقیقی نداشتند، اما با راه اندازی سامانه نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور حرکت ارزشمندی در این راستا صورت گرفت.

وی لازمه انجام موفق پروژه سامانه نقشه ملی استعلامات را تجهیز و برخورداری هر دو دستگاه سرویس دهنده و دستگاه واسطه، از فناوری اطلاعات و ارتباطات و و نیز سامانه های الکترونیکی ارتباطات و اطلاعات عنوان کرد.

طیب نیا گفت: با اجرای این طرح امروز می دانیم برای اخذ مجوز از یک دستگاه مشخص، باید چه مجوزهای دیگری از همان دستگاه یا دستگاه های دیگر دریافت کرد و چه فعل و انفعالاتی باید بین دستگاه های مختلف صورت پذیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: پروژه بهبود فضای کسب و کار که سامانه نقشه ملی استعلامات به عنوان یکی از اقدامات ارزشمند و قابل تحسین در تحقق آن محسوب می شود، از جمله مهمترین پروژه های دولت فعلی و مورد تاکید جدی رییس جمهوری و مقام معظم رهبری است.

وی در انتها رسیدن به هدف مردمی کردن اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار را یک شاخص بسیار مهم شمرد؛ زیرا در شرایطی که هزینه های یک سرمایه گذار و فعال اقتصادی در اثر شرایط نامناسب کسب و کار از منافع آن بالاتر برود، توجیه و انگیزه سرمایه گذاری از بین می رود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

طیب نیا و حجتی موفق ترین اعضای تیم اقتصادی دولت یازدهم

طبق نظرسنجی صورت گرفته در برنامه تلویزیونی پایش که جامعه آماری آن بیش از ۹۰۰ ...