خانه » سایر » شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک
شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک
شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک

شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از طرح نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور، از شناسایی و شناسنامه دار شدن دارایی های دولت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب افزود: هنوز اطلاع دقیقی از میزان اموال و دارایی های دولت در دست نیست و به همین دلیل دولت نمی تواند بر روی این دارایی ها به صورت مولد، برنامه ریزی کرده و از آنها استفاده کند.

وی تصریح نمود: بدون شناسایی دارایی های دولت ، برآورد دقیق از حجم و میزان آن در عمل غیرممکن است و داشتن اطلاعات و شناسایی وضع فعلی، گام نخست برای ساماندهی طرح ها و پروژه ها می باشد.

طیب نیا گفت: اجرای طرح نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور موجب بهبود و اردتقای رتبه ایران در سطح بین الملل در این بخش خواهد شد .

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: اقتصاد دانان و تاریخ تفکر اقتصادی درخصوص نقش دولت در اقتصاد اختلاف نظر دارند؛ از یک سو گرایش های چپ معتقد به سیاست انحصار همه فرآیندهای تولید و توزیع به دست دولت هستند و در نقطه مقابل آن، گرایش های راست بر نقش حداقلی برای دولت تاکید می کنند.

در اختیار داشتن اطلاعات بدهی و دارایی های دولت لازمه طرح نقشه ملی استعلامات

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : در اختیار داشتن اطلاعات لازمه انجام موفق این ماموریت توسط دولت است.

وی اضافه کرد: تا کنون اطلاع دقیقی از وضعیت بدهی های دولت وجود نداشت و با راه اندازی دفتر مدیریت بدهی ها و تعهدات عمومی دولت و انجام اقداماتی مانند شناسایی وضع موجود و برآورد عدد بدهی ها و نیز مدیریت و ساماندهی آن، میزان بدهی های دولت و ترکیب آن به صورت تقریبی برآورد شد.

طیب نیا در ادامه گفت: دستگاه های اجرایی تا دو سال قبل، از تعداد و حتی چگونگی اعطای مجوزهای دستگاه متبوع، اطلاع صحیح و دقیقی نداشتند، اما با راه اندازی سامانه نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور حرکت ارزشمندی در این راستا صورت گرفت.

وی لازمه انجام موفق پروژه سامانه نقشه ملی استعلامات را تجهیز و برخورداری هر دو دستگاه سرویس دهنده و دستگاه واسطه، از فناوری اطلاعات و ارتباطات و و نیز سامانه های الکترونیکی ارتباطات و اطلاعات عنوان کرد.

طیب نیا گفت: با اجرای این طرح امروز می دانیم برای اخذ مجوز از یک دستگاه مشخص، باید چه مجوزهای دیگری از همان دستگاه یا دستگاه های دیگر دریافت کرد و چه فعل و انفعالاتی باید بین دستگاه های مختلف صورت پذیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: پروژه بهبود فضای کسب و کار که سامانه نقشه ملی استعلامات به عنوان یکی از اقدامات ارزشمند و قابل تحسین در تحقق آن محسوب می شود، از جمله مهمترین پروژه های دولت فعلی و مورد تاکید جدی رییس جمهوری و مقام معظم رهبری است.

وی در انتها رسیدن به هدف مردمی کردن اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار را یک شاخص بسیار مهم شمرد؛ زیرا در شرایطی که هزینه های یک سرمایه گذار و فعال اقتصادی در اثر شرایط نامناسب کسب و کار از منافع آن بالاتر برود، توجیه و انگیزه سرمایه گذاری از بین می رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز

فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان نمود : از نظام بانکی کشور خواسته ایم و ...