خانه » عمومی اقتصاد » ۱۸۰ هزار میلیارد ریال، بدهی دولت به شهرداری تهران
180 هزار میلیارد ریال، بدهی دولت به شهرداری تهران
۱۸۰ هزار میلیارد ریال، بدهی دولت به شهرداری تهران

۱۸۰ هزار میلیارد ریال، بدهی دولت به شهرداری تهران

پرویز سروری، رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، از تعلل در تسویه ی بدهی دولت به شهرداری تهران که معادل ۱۸۰ هزار میلیارد ریال می باشد خبر داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، پرویز سروری در سیصدوشانزدهمین جلسه علنی شورای شهر گفت: هفته گذشته رییس جمهور از سند حقوق شهروندی رونمایی کرد، اما جای سوال است که آیا حقوق شهروندی بدون الزامات قانونی و بدون تصمیم‌های لازم قابل اجراست؟

سند حقوق شهروندی نیازمند ضمانت اجراست

وی با بیان اینکه در ماده یک این سند حقوق شهروندی از حق حیات همه انسان‌ها صحبت‌ها شده است، گفت: این روزها شاهد مساله آلودگی هوا هستیم به گونه‌ای که چند روز قبل من در بازدید از شهرک شهید بهشتی در حکیمیه به دلیل آلودگی هوا احساس کردم که قلبم در حال ایستادن است.

رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با بیان اینکه در سند حقوق شهروندی آمده است که مردم حق حیات دارند اما اقدامات لازم از سوی دولت انجام نمی‌گیرد، گفت: لازم است که چند مورد از بی‌توجهی دولت به مساله بهبود آلودگی هوا را یادآور شوم.

سروری با بیان اینکه براساس قانون باید شهرداری، سهم شهرداری‌ها از محل جرایم راهنمایی و رانندگی را پرداخت کند، گفت: ۱۱۳۹ میلیارد تومان باید از محل تخلفات راهور به شهرداری تهران پرداخت می‌شد که این مهم محقق نشده است و همچنین دولت باید ۳۴۲ میلیارد تومان از محل تخفیفات بافت فرسوده، ۱۳۸۰ میلیارد تومان از محل یارانه اتوبوس، ۵۷۰۹ میلیارد تومان از محل سهم ۵۰ درصدی دولت در ساخت مترو و ۳۹۲۸ میلیارد تومان از محل ساخت ایستگاه‌های مترو به شهرداری بپردازد که این مساله محقق نشده است.

وی با بیان اینکه با اعمال پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی، می‌توان گفت بدهی دولت به شهرداری  ۱۸ هزار میلیارد تومان  است، گفت: این در حالی است که باید این رقم صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شد و اگر دولت‌ها این بدهی‌ها را پرداخت می‌کردند حالا ما شاهد این بعد آلودگی هوا نبودیم.

رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با بیان اینکه دولت سند حقوق شهروندی را رونمایی کرده اما اولین بند آن را که حق حیات هست، اجرایی نمی‌کند و به آن بی‌توجه است، افزود: با این وجود شائبه استفاده ابزاری و تبلیغاتی از این موضوع در ذهن متبادر می‌شود.

۱۸۰ هزار میلیارد ریال، بدهی دولت به شهرداری تهران تنها برای دولت یازدهم نیست

به گزارش ایسنا، مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران نیز پس از پرویز سروری عنوان کرد: این ارقام  بدهی دولت به شهرداری که از سوی پرویز سروری اعلام شده، تنها برای دولت یازدهم نیست بلکه از دولت‌های گذشته این بدهی انباشته شده است.

سرخو، رییس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران نیز بدون تعیین وقت میان صحبت‌های چمران آمد و گفت: وقتی شهرداری تنها ۵ درصد از بودجه نوسازی اتوبوس را اختصاص داده، چرا از دولت توقع می‌رود که بدهی خود را بدهد؟.

رییس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: باید منصفانه درخصوص بدهی دولت به شهرداری صحبت کنیم.

به گزارش ایسنا، سخنان سرخو در حالی ایراد شد که تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر تهران نیز بدون اجازه هیات رییسه صحبت کرد و گفت: دولت بدهی خود را نمی‌دهد و اگر دولت سهم خود را بپردازد، شهرداری ۱۰ برابر بودجه برای حمل و نقل صرف می‌کند و شما نباید طرفداری الکی داشته باشید.

بنابراین با پرداخت بدهی دولت به شهرداری بسیاری از مشکلات اعم از مشکلات حمل و نقل و آلودگی هوا رو به بهبود خواهد رفت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

انباشت بیکاری از دولت قبل علت ملموس نبودن اشتغالزایی

انباشت بیکاری از دولت قبل علت ملموس نبودن اشتغالزایی

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی: به دلیل انباشت بیکاری از سال‌های قبل درحال حاضر اشتغالزایی ...