خانه » سایر » مشاور اقتصادی رئیس جمهور : ریشه بیکاری از عملکرددولت قبل است
مشاور اقتصادی رئیس جمهور : ریشه بیکاری از عملکرددولت قبل است
مشاور اقتصادی رئیس جمهور : ریشه بیکاری از عملکرددولت قبل است

مشاور اقتصادی رئیس جمهور : ریشه بیکاری از عملکرددولت قبل است

مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت : ناهنجاری ها و مشکلات کنونی کشور که به دلیل بیکاری ایجاد شده ناشی از عملکردهای سال ۸۴ تا سال ۹۳ است.

مسعود نیلی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه در نیمه دوم دهه ۸۰ درآمد ارزی کشور به ۸۴۵ میلیارد دلار رسید، افزود: با این منابع می شد برای همه کسانی که به بازار کار وارد می شوند شغل ایجاد کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از صداوسیما، وی گفت: پس از پایان جنگ تا سال ۸۳، کل درآمد ارزی کشور مبلغی در حدود ۶۳۰ میلیارد دلار بود و برنامه ریزان کشور در آن دوره دغدغه کمبود منابع برای ایجاد اشتغال داشتند ولی از سال ۷۵ تا سال ۸۴ میانگین ایجاد شغل در کشور ۶۳۸ هزار شغل در هر سال بود اما از سال ۸۴ تا ۹۳ عملاً شغل زیادی در کشور ایجاد نشد و به طور میانگین در این دوره سالانه ۷۶ هزار شغل ایجاد شد.

وی گفت: در حال حاضر ریشه بیکاری به ۳۵ سال پیش باز می گردد که جمعیت کشور در آن زمان ۱۶ میلیون نفر از سال های ۶۰ تا ۶۵ افزایش یافت. از سال ۶۵ تا کنون به طور میانگین سالی یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده است.

نیلی گفت: بنابه این واقعیات در برنامه سوم ایجاد حدود ۶۵۰ هزار شغل در سال و رشد اقتصادی شش درصد پیش بینی شد. وی افزود: اکنون تعداد بیکاران از دو و نیم میلیون نفر در سال ۹۳ به بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در پایان نیمه نخست سال ۹۵ افزایش یافته پیدا کرده است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور : در نیمه دوم دهه ۸۰ شغلی ایجاد نشده است

نیلی گفت: نرخ بیکاری نیز از ۱۰.۶ درصد در سال ۹۳ به حدود ۱۲.۷ درصد رسیده است. وی افزود: در نیمه دوم دهه ۸۰ شغلی ایجاد نشده است و زیاد نبودن متقاضیان اشتغال، باعث افزایش نیافتن نرخ بیکاری در این سال ها شده است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور دلیل اصلی این موضوع را گسترش آموزش عالی در بین جوانان و افزایش بسیار تعداد دانشجویان کشور دانست. نیلی با بیان اینکه اکنون حدود پنج میلیون دانشجو داریم که با اتکا به آنها باید جزو پیشرفته‌ترین کشورها باشیم گفت: روند توسعه کشور همپای گسترش آموزش عالی نبوده است و نباید نسبت دانشجو به جمعیت کشور تا این اندازه بالا باشد.

وی در ادامه افزود: البته به دلیل مناسب نبودن بازار کار در آن سالها بخشی از بیکاران برای بدست آوردن شغل وارد آموزش عالی می شدند اما درحال حاضر این فارغ التحصیلان وارد بازار کار شده اند و از پاییز سال ۹۳ یکباره یک میلیون نفر به متقاضیان کار افزوده شده است.

وی خاطر نشان ساخت: این در حالی است که از سال ۸۴ تا ۹۱ ورودی بازار کار تقریباً صفر بوده است.  در دهها کشور افرادی که شاغل هستند به طور میانگین سرپرستی ۲.۲ فرد را بر عهده دارند اما در کشور ما بهدلیل بالا بودننرخ بیکاری افراد شاغل تعداد بیشتری را سرپرستی می کنند که این فشار بسیار زیادی را بر شاغلان کشور تحمیل می کند.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور : ایجاد ۷۰۴ هزار شغل به صورت سالانه

نیلی افزود: این دولت سالانه ۷۰۴ هزار شغل ایجاد کرده است که جزو پنج کشور برتر دنیا در این زمینه می باشد  اما به دلیل موج زیاد متقاضیان کار و ورود سالانه ۳۰۸ هزار نفر به جمع بیکاران، شغل های ایجاد شده با این مقدار پاسخگوی متقاضیان کار نیست و سالانه بر تعداد آنها افزوده می شود.

نیلی با بیان اینکه ایجاد سالانه ۷۰۴ هزار شغل در کشور یک رکورد بی سابقه است افزود: تا پایان تابستان تعداد شاغلان کشور به ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. نرخ مشارکت در حال صعود و افزایش است و در این زمینه با توجه به ۱۲۰ دانشجوی دختر به ازای هر ۱۰۰ دانشجوی پسر، در حال حاضر نرخ مشارکت زنان بیشتر از مردان است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور در انتها با بیان اینکه در گذشته از هر ۱۰۰ نفر خانم ۱۲ نفر متقاضی کار بودند اما اکنون این رقم به ۱۶ نفر رسیده است افزود: ورود زنان با این مدار وسیع به بازار کار در نوع ایجاد شغل تأثیرگذار است. نرخ بیکاری در میان جوانان در مقایسه با آمار کلی بیکاری کشور عدد بزرگتری بوده و در میان جوانان تحصیلکرده این مسئله جدی تر است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران

ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران

امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: مرکز آمار ایران به دنبال ریل ...