خانه » بانک و بیمه » فروشنده بودن حقوقی های بزرگ علت اصلی عدم صعود بازار سهام
فروشنده بودن حقوقی های بزرگ علت اصلی عدم صعود بازار سهام
فروشنده بودن حقوقی های بزرگ علت اصلی عدم صعود بازار سهام

فروشنده بودن حقوقی های بزرگ علت اصلی عدم صعود بازار سهام

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کوچ معامله گران بازار سهام به بازار ارز بعید است عنوان کرد: در حالی دورنمای صعودی بازار قابل انتظار است که زمان و شیب آن متفاوت خواهد بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس؛ نوید خاندوزی کارشناس بازار سهام در گفتگو با این خبرگزاری بیان داشت: نوسانی شدن بازار ارز در داخل ناشی از متغییر های تاثیر گذار بر نرخ های برابری درهم و تاثیر آن بر دلار و از طرف دیگر بر متغییر های شاخص دلار در کنار تمایل بانک مرکزی  برای افزایش قیمت ها است.

وی با اشاره به تاکید بانک مرکزی مبنی بر تعیین نرخ دلار در بازار آزاد ارز گفت: در این بین متغیرهای فصلی در آستانه تعطیلات ژانویه سال میلادی جدید باعث افزایش نوسان مقطعی ارز می گردند.

آنچه که در این میان مهم به نظر می رسد این است که با وجود این متغییر ها و افزایش نرخ دلار به بیش از ۴۰۰۰ تومان ، نقدینگی معامله گران بازار سهام از تالار شیشه ای به سمت بازار ارز آزاد سرازیر نشده است.

مدیر سرمایه گذاری بیمه کوثر با بیان اینکه بازار سرمایه تا زمان مشخص شدن بودجه های سال آینده شرکت ها و صنایع بورسی به انتظار خواهد نشست، گفت: با توجه به جهت گیری نزخ دلار در کانال ۴۰۰۰ تومانی و تاثیر آن بر روند فروش اغلب شرکت های بورسی بطور قطع شیب حرکتی بازار سهام صعودی خواهد بود اما زمان شروع و مقدار این حرکت متفاوت خواهد بود.

به باور وی چنانچه دولت همچون رویه های سابق تلاشی برای پیشتازی نماگرهای بورسی تا قبل از انتخابات داشته باشد به طور قطع شیب صعود بازار سهام بسیار تند خواهد بود اما اگر سیاست های مالی مانند گذشته مبتنی بر نرخ ۲۵ درصدی سود بدون ریسک باشد بطور حتم این شیب صعودی برای بازار سرمایه کند خواهد بود چرا که با توجه به متوسط نسبت قیمت بر درآمد بالای ۷ مرتبه ای بازار سهام نمی توان با وجود چنین نرخ هایی به روند رشد بازار سهام شتاب داد.

۴ برابر بودن نرخ سودبانکی نسبت به تورم دلیل کندی رشد بازار سهام

خاندوزی با این عنوان که در هیچ کجای دنیا شاهد این امر نیستیم که نرخ سود بانکی ۴ برابر نرخ تورم باشد ، به فارس گفت: نرخ سود فعلی بانک ها حتی مورد انتقاد دولتمردان و بانک ها نیز می باشد اما بانک ها به دلیل رقابت بر سر حفظ سپرده ها و در عین حال اقدام دولت برای انتشار انواع اوراق بدهی و خزانه اسلامی با نرخ سود بدون ریسک بالا سعی در حفظ این میزان سود کرده اند که در عمل باعث شده تا به وضعیت کنونی دامن زده شود و رشد صعودی بازار سهام را با کندی مواجه گرداند.

این کارشناس بازار سرمایه دلیل درجا زدن قیمت ها در بازار سهام را ناشی از تداوم سیاست های سختگیرانه و انقباظی دولت دانست و بیان نمود: اگر چه توقف طولانی نماد های معاملاتی پر تقاضا به قفل شدن نقدینگی عده ای از بورس بازان در بازار سرمایه و عدم گردش این منابع در کلیت معاملات می شود اما دلیل اصلی بی روح شدن معاملات بازار سهام کنار کشیدن حقوقی ها و بازیگران اصلی بازار سهام از طرف تقاضا و گرایش به سمت عرضه در تالار شیشه ای است.

وی افزود: حقوقی های بزرگ و گردانندگان اصلی بازار سهام به دلیل نرخ بالای اوراق بدهی و سیاست های انقباضی دولت وارد بازی سهام نمی شوند و همواره در طرف عرضه بازار فعال هستند بنابراین پول های بزرگ به طرف تقاضا در بازار سهام گرایش نمی یابد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد دست پیدا کنیم

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد کشور دست پیدا کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب کشور باید ...