خانه » بازرگانی » رشد تجارت خارجی غیر نفتی در ۹ ماهه نخست سال ۹۵
رشد تجارت خارجی غیر نفتی در 9 ماهه نخست سال 95
رشد تجارت خارجی غیر نفتی در ۹ ماهه نخست سال ۹۵

رشد تجارت خارجی غیر نفتی در ۹ ماهه نخست سال ۹۵

گمرک ایران طی گزارشی با انتشار عملکرد تجارت خارجی ،  رقم صادرات غیرنفتی کشور را در ۹ ماهه ابتدای سال جاری ۳۱,۵ میلیارد دلار اعلام نمود که علیرغم رشد ۴.۳۸ درصدی واردات، همچنان تراز تجاری کشور مثبت است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه سال‌ جاری را منتشر کرد. صادرات غیرنفتی کشورمان در این مدت با ۹٫۰۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۱ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار رسید و این امر در حالی است که روند واردات کشورمان که در ماه‌های گذشته منفی بود در آبان ماه مثبت شده و در پایان آذرماه با رشد ۴٫۳۸ درصدی همراه بود. براساس این گزارش، تشریفات و امور گمرکی ۹۱ میلیون و ۲۶۲ هزار تن کالای صادراتی و ۲۴ میلیون و ۸۶۷ هزار تن کالای وارداتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش رقم صادرات غیرنفتی کشورمان در نه ماهه سال گذشته ۲۸ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار بود. همچنین واردات کشورمان در این مدت به ۳۱ میلیارد و ۵۳۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴٫۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. این آمار حاکی از آن است که تراز تجاری ایران در نه ماهه سال‌جاری همچنان مثبت بوده و عملکردی بهتر از آبان ماه ماه را برای خود ثبت نموده است.

آمار تجارت خارجی کشور در حوزه صادرات، طی سال های گذشته در دو بخش صادرات غیرنفتی با احتساب و بدون احتساب میعانات گازی اندازه گیری و اعلام می‌شد و از آنجایی که در سال‌های قبل برای این کالا (میعانات گازی) ردیف تعرفه مجزا و مستقلی وجود نداشت، لذا با شرح گازهای طبیعی مایع شده به همراه سایر گازها، ذیل ردیف تعرفه ۲۷۱۱۱۱۹۰ اظهار می گردید.

برای رفع مشکلات مربوط به این نوع گزارش، در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۵، برای نخستین بار ردیف تعرفه مجزایی با کد ۲۷۰۹۰۰۱۰ جهت میعانات گازی درج گردیده، لذا از ابتدای سال ‌جاری، صادرات دو کالای میعانات گازی و گازهای طبیعی مایع شده به صورت مجزا و هر یک در ذیل کد تعرفه مختص به خود منظور می گردد.

از طرفی با توجه به اینکه کد تعرفه مربوط به گاز طبیعی مایع شده در گروه کالایی پتروشیمی قرار دارد، لذا جهت شفاف‌سازی بیشتر و نشان دادن مقایسه میزان صادرات این کالا در هفت ماهه سال‌جاری و مدت مشابه سال گذشته، این کالا از ردیف گروه کالایی پتروشیمی خارج و در ردیف جداگانه‌ای به ثبت رسیده است.

اقلام عمده صادراتی و وارداتی در تجارت خارجی

در این مدت میعانات گازی با ارزش ۵ میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بوده که ۱۶٫۲۲ درصد از کل صادرات غیرنفتی را از آن خود کرده است. گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و سهم ۶٫۱۸ درصدی در رتبه دوم این فهرست قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار و سهم ۳٫۸۹ درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با یک میلیارد و ۶۷ میلیون دلار و سهم ۳٫۲۸ درصدی و پروپان مایع شده با ۸۶۸ میلیون دلار و سهم ۲٫۵۷ درصدی به ترتیب در ادامه این لیست قرار دارند.

اقلام عمده وارداتی طی نه ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید انواع اتومبیل سواری به ارزش ۶۰۵ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۵۴۴ میلیون دلار و برنج به ارزش ۵۲۷ میلیون دلار بوده است.

در این گزارش اعلام شده ترخیص برنج در آذر ماه بنا به مصوبه هیئت وزیران، توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان یا از محل ارزش افزوده مناطق آزاد صورت گرفته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

متوقف شدن عرضه ارز در بازار تهران و رکوردزنی‌های دلار و یورو

متوقف شدن عرضه ارز در بازار تهران و رکوردزنی‌های دلار و یورو

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شهروند، عرضه ارز در بازار تهران درحالی ...