خانه » بازرگانی » انتقال مناطق آزاد ویژه اقتصادی به زیرمجموعه وزارت اقتصاد
انتقال مناطق آزاد ویژه اقتصادی به زیرمجموعه وزارت اقتصاد
انتقال مناطق آزاد ویژه اقتصادی به زیرمجموعه وزارت اقتصاد

انتقال مناطق آزاد ویژه اقتصادی به زیرمجموعه وزارت اقتصاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان این مطلب که وزارت اقتصاد مشرف به سایر دستگاه ها نیست، گفت : این وزرات نمی تواند بر فعالیت دستگاه های فعال در این مناطق نظارت کند.

اکبر ترکان در مورد تغییر ساختار مناطق آزاد بر اساس مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی مبنی بر انتقال مناطق آزاد به عنوان زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی، اظهار نمود: قانون گفته است که مدیرعامل منطقه آزاد وظایفی همچون یک استاندار دارد یعنی انتخاب وی توسط هیئت وزیران و با حکم رییس جمهور انجام می گیرد. بر این اساس هر دستگاه اجرایی وظایف خود را در منطقه آزاد با نظارت مدیرعامل منطقه آزاد که از رییس جمهور حکم دارد انجام خواد داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: با احترام به وزیر محترم اقتصاد و دارایی باید بگویم آیا از این به بعد وزارتخانه می تواند بر کار سایر دستگاه هایی که در منطقه آزاد فعال و هم عرض همان وزارتخانه هستند نظارت کند؟ وزارت اقتصاد به سایر دستگاه ها مشرف نیست بلکه فردی که در یک رتبه بالاتر یعنی منصوب رییس جمهور است می تواند بر کار این دستگاه ها مدیریت و نظارت داشته باشد.

هیچ رانتی در واگذاری زمین ها در مناطق آزاد وجود ندارد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه عده ای از موافقان این طرح در مجلس معتقد بودند که با این کار ما می توانیم از وزیر اقتصاد اشکالات این مناطق را سئوال کنیم ، بیان داشت: باید عرض کنم تنها در دولت یازدهم است که دیوان محاسبات بر فعالیت تمامی مناطق آزاد کشور نظارت داشته و پس از بررسی و رسیدگی حساب و عملکرد آنها حتی یک نقطه منفی و تاریک پیدا نشده است. این برای من و همکارانم در مناطق آزاد مایه افتخار است، چراکه تنها راه حل جلوگیری از فساد، شفافیت است.

ترکان همچنین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری افزود: تنها دوره ای است که مناطق آزاد تمامی واگذاری ها، منقاصات و مزایده ها و برندگان آنها در این مناطق را روی سایت قرار داده اند دولت یازدهم است. هیچ رانتی در واگذاری زمین ها وجود ندارد. هیچ زمین دولتی برای واگذاری وجود ندارد تا برای کسی رانت ایجاد کند. همه چیز را شفاف کردیم نه به خاطر خوشایند عده ای، بلکه از ابتدا به این کار اعتقاد داشتیم.

وی در انتها با تاکید بر اینکه بیش از ۳۵ بار مناطق آزاد کشور مورد بازدید و بررسی بازرسان دیوان محاسبات قرار گرفته است، تصریح نمود: آیا این کار، نظارت نیست؟ آیا واقعا این نظارت، کفایت نمی کند؟

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ساخت مناطق آزاد با اصول پذیرفته شده ای همچون با رویکرد تولیدی و تخصصی

ساخت مناطق آزاد با اصول پذیرفته شده ای همچون با رویکرد تولیدی و تخصصی

یراساس تحقیقات، در دنیا ساخت مناطق آزاد با اصول پذیرفته شده‌ای همچون مساحت محدود، محصورشده، ...