خانه » اقتصاد دیجیتال » ابلاغ الکترونیکی به دنبال کاهش هزینه های دستگاه قضایی
ابلاغ الکترونیکی به دنبال کاهش هزینه های دستگاه قضایی
ابلاغ الکترونیکی به دنبال کاهش هزینه های دستگاه قضایی

ابلاغ الکترونیکی به دنبال کاهش هزینه های دستگاه قضایی

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران گفت: طرح ابلاغ الکترونیکی امورات قضایی مزایای فراوانی دارد و مردم باید نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند.

عباس پوریانی ان با اشاره به اهمیت ثبت نام در طرح ابلاغ الکترونیک قضایی گفت: در ماده ۱۷۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲ به موضوع ابلاغ الکترونیک اشاره شده و قوه قضائیه مکلف است که اوراق قضایی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و یا مخابراتی ابلاغ کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از میزان، وی گفت: علاوه بر ماده فوق ماده ۶۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری هم ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته است. همچنین تبصره این ماده هم ابلاغ الکترونیکی را قابل قبول دانسته و تایید کرده است.

این مقام قضایی عنوان کرد: در راستای اجرای این ۲ ماده قانونی، دستورالعملی از سوی ریاست قوه قضائیه با موضوع ابلاغ الکترونیکی به سراسر کشور ابلاغ شد.

پوریانی بیان کرد: طرح ابلاغ الکترونیک قضایی یک طرح بسیار مفید و خوب است که دستگاه قضایی اخیرا آن را مورد اجرا قرار داده است. البته این طرح نیاز به اطلاع رسانی بیشتری دارد.

وی اظهار کرد: یکی از دلایل طولانی شدن جلسات رسیدگی به پرونده‌ها ابلاغ نشدن به موقع اخطاریه است که نسخه دوم اعاده نمی‌شود و زمانی که نسخه دوم اخطاریه اعاده نشده باشد وقت رسیدگی‌ها تجدید می شود.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: بعضا افرادی به دستگاه قضایی مراجعه نموده و اظهار می کنند از شیوه ابلاغ اخطاریه ناراضی هستند که به نظر می‌رسد با اجرای طرح ابلاغ الکترونیکی از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: ابلاغ به صورت سنتی و کاغذی هزینه‌های زیادی را بر دستگاه قضا و دولت تحمیل می کند که انجام این طرح می تواند سبب کاهش این هزینه ها گردد.

سرعت گرفتن رسیدگی به پرونده ها با ابلاغ الکترونیکی

پوریانی افزود: علاوه بر این با اجرای این طرح روند رسیدگی به پرونده‌ها سرعت می‌گیرد و نهایتاً باعث افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی می‌شود.

وی گفت: یکی دیگر از مزایای این طرح این است که مثلا فردی تمایل ندارد که همسایه‌ها از دعوای او در دادگاه‌ها مطلع شوند. بخصوص در دعاوی خانوادگی که مردم سعی می‌کنند که کسی از پرونده آنها مطلع نشود. لذا رعایت حقوق و حریم خصوصی مردم با اجرای این طرح بیش از پیش رعایت می شود.

این مقام قضایی گفت: این طرح از اول مهرماه در سراسر کشور آغاز شده است. بر اساس آمارهای موجود از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان ۲۴ هزار اخطاریه و از ۱۵ آبان تا ۱۵ آذر ۴۸ هزار ابلاغ الکترونیکی در تهران صادر شده است.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران همچنین بیان کرد: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که طرح ابلاغ الکترونیکی صرفا برای افرادی که در دستگاه قضایی پرونده دارند نیست بلکه همه مردم باید در این سامانه ثبت نام کنند.

پوریانی در انتها اظهار کرد: باید مردم بدانند که این سامانه برای همه است و لازم نیست که حتما در دستگاه قضایی پرونده ای داشته باشند. یعنی هر فردی که ثبت نام انجام داد بعدها هر جا که باشد اگر کسی از او شکایتی کرده باشد از آن دادخواست هم از طریق پیامک و هم از طریق صندوق الکترونیکی مطلع خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*