خانه » اخبار جهان » گزارش اقتصاد جهانی هفته اول دی / افزایش شاخص دلار
گزارش اقتصاد جهانی هفته اول دی / افزایش شاخص دلار
گزارش اقتصاد جهانی هفته اول دی / افزایش شاخص دلار

گزارش اقتصاد جهانی هفته اول دی / افزایش شاخص دلار

گزارش اقتصاد جهانی هفته منتهی به ۵ دیماه در این نوشتار بررسی میشود. پس از شش هفته سقوط متوالی بهای طلا در بازارهای جهانی، هفته گذشته با نوسان بسیار ناچیزی (۱۷ دلار)، در محدوده‌ای منفی ولی تقریباً خنثی سپری شد. این در حالی است که شاخص دلار باقدرت هرچه‌تمام‌تر اقدام به شکستن سقف‌های قبلی خودکرده و طی هفته گذشته نیز موفق به لمس سطح  ۱۰۳٫۵۸۵ گردید که از ماه نخست سال ۲۰۰۳ بی‌سابقه است.

از ماه نوامبر و در پی پیروزی غیرمنتظره ترامپ که انتظارات برای سیاست‌های کلان محرک مالی را تقویت کرد، قیمت طلا عقب‌نشینی کرد. این  چشم‌انداز منجر به بازبینی انتظارات اعمال سیاست‌های انقباضی از سوی فدرال رزرو شده و زمینه‌ساز افزایش شاخص دلار شد.

گزارش اقتصاد جهانی – قیمت طلا

سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون، سالی پر نوسان و متغیر برای طلا بوده است. بهای طلای جهانی در ابتدای سال جاری میلادی در قیمت تقریبی ۱۰۶۰ دلار کلید خورد. نیمه اول سال با روند صعودی قیمت‌ها و نیمه دوم با روندی نزولی مواجه بودیم. عدم قطعیت‌های سیاسی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تأثیر به سزایی بر قیمت این فلز گران‌بها داشته است. تا قبل از سال جاری، قیمت طلا در یک مسیر کاهشی چندین ساله قرار داشت. در آگوست ۲۰۱۱، رکورد تاریخی طلا در قیمت ۱۹۲۰ دلار به ثبت رسید. ازآن‌پس هرسال از ارزش طلا کاسته شد. در دسامبر ۲۰۱۵ این فلز گران‌بها به کمترین سطح سالانه در قیمت ۱۰۵۰ دلار دست‌یافت.

گزارش اقتصاد جهانی – اقدامات بانک مرکزی

پس از تعیین تکلیف و افزایش نرخ بهره ایالات‌متحده در آخرین نشست بانک فدرال رزرو به نظر می‌رسد در آخرین هفته باقی‌مانده تا پایان سال میلادی و با توجه به تعطیلات کریسمس بازار نسبتاً آرامی را  پشت سر بگذاریم. پس‌ازاینکه بانک‌های مرکزی استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا، سوئد و انگلیس نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کردند، بانک مرکزی ژاپن نیز با حفظ نرخ بهره در سطح ۰٫۱۰%- به جرگه بانک‌هایی پیوست که تغییری در نرخ بهره ایجاد نکردند.

با این شرایط فدرال رزرو آمریکا درزمینهٔ اعمال سیاست‌های پولی انقباضی در بین بانک‌های مرکزی جهان یکه‌تاز است. بانک مرکزی ژاپن طی نشستی که هفته گذشته برگزار نمود تصمیم به ادامه سیاست‌های پولی کنونی‌اش گرفت. آقای کورودا (رئیس بانک مرکزی ژاپن) اذعان کرد که سمت‌وسوی سیاست‌های این بانک در راستای افزایش نرخ بهره است و تصمیمی مبنی بر کاهش بیشتر آن ندارد. این سخنان از جانب مهم‌ترین مقام سیاست‌گذار پولی ژاپن، نشانه‌ای از اعتماد او نسبت به خروج ژاپن از رکود و پایان یافتن سیاست‌های تسهیلی این کشور بود. دولت ژاپن پیش‌بینی کرده است که رشد واقعی اقتصاد این کشور در سال مالی ۲۰۱۷ بیش از ۱٫۵% خواهد بود.

بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و تضعیف اخیر ین در برابر دلار می‌تواند از دلایل عمده این پیش‌بینی خوش‌بینانه از رشد اقتصادی ژاپن باشد. کورودا، افت ارزش ین را مشکلی اساسی برای اقتصاد این کشور نمی‌بیند، چراکه یک ارز ضعیف با افزایش هزینه‌های واردات موجبات افزایش تورم را فراهم می‌کند. گفتنی است که تورم کشور ژاپن پایین‌تر از سطح هدف ۲ درصدی است. به نظر می‌رسد بانک مرکزی این کشور دلایل زیادی برای حفظ روند تضعیف ین از طریق نگه‌داشتن نرخ بهره در سطح کنونی و پذیرفتن افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و درنتیجه تقویت شاخص دلار دارد. ازجمله این دلایل می‌توان به تقویت صادرات این کشور اشاره کرد.

اقتصاد آمریکا

همان‌طور که می‌دانید افزایش رشد اقتصادی و اشتغال از اهداف اصلی بانک مرکزی آمریکا است. علیرغم شواهد موجود، تفکر بسیاری از فعالین بازار این است که سیاست‌های پولی همچون نیروی سحرآمیزی محرک چرخه‌های تجاری است. فرض براین است که این سیاست‌ها چرخه‌های رونق و رکود اقتصادی را متعادل کرده و در مدت‌زمان معقولی اقتصاد را از شرایط رکودی برهاند. درحالی‌که از این دیدگاه سیاست‌های پولی به‌سختی شکست‌خورده‌اند. سال‌هاست که اقتصاد آمریکا از رکود خارج‌شده است ولی رشد اقتصادی در گزارش‌های سه‌ماهه صورت گرفته تا ماه سپتامبر هنوز پایین‌تر از ۳% بوده است. همانطورکه اشاره شد یکی دیگر از اهداف اصلی فدرال رزرو رساندن اقتصاد به اشتغال کامل است. طبق بررسی‌ها روند نرخ بیکاری مطلوب به نظر می‌رسد و حول‌وحوش نرخ تقریبی ۵% بود است.

شیدا کیخسروی – کارشناس بازار سرمایه – گزارش اقتصاد جهانی

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

استفاده کمتر از کلمه و در گزارش ها و ایمیل های بانک جهانی

استفاده کمتر از کلمه و در گزارش ها و ایمیل های بانک جهانی

پل رومر یکی از اقتصاددانان ارشد بانک جهانی پس از درخواست برای نوشتن خلاصه و ...