خانه » بازرگانی » خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی
خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی
خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی

خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی

بانک مرکزی با توجه به فراهم شدن زمینه برای اجرایی کردن دستورالعمل خرید و فروش ارز به نرخ بازار توسط شبکه بانکی، از فعالان اقتصادی دعوت کرد تا به منظور تامین ارز مورد نیاز خود، به بانک های دارای مجوز فعالیت ارزی مراجعه نمایند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، به دنبال ابلاغ مجوز خرید و فروش ارز با نرخ بازار در مرداد ماه سال جاری، سازوکار لازم برای اجرایی نمودن دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز توسط بانک های دارای مجوز به نرخ بازار فراهم و آمادگی ارائه خدمات ارزی با نرخ بازار توسط بانک ها ایجاد شده است.

این گزارش حاکی از آن است دستورالعمل فوق به منظور انتقال و تمرکز فعّالیت‌های تجاری وارزی در بانک‌های کشور و نیز استفاده از ابزارهای متداول و استاندارد در تجارت بین‌المللی برای پرداخت و تسویه قراردادهای خارجی، صادر شده است.

بر این اساس این دستورالعمل، بانک مرکزی علاوه بر تأمین به موقع ارز مبادله‌ای، کسری منابع بانک‌ها برای نیازهای وارداتی مشتریان شان را با نرخ بازار تأمین می‌کند. بنابراین از تمام فعّالان اقتصادی اعم از تولیدکنندگان و تجّار بازرگانان دعوت می شود به منظور تامین ارز و استفاده از کانال‌های بانکی برای عملیات ارزی در حوزه واردات به بانک‌های دارای مجوّز فعّالیت ارزی مراجعه کنند.

هدایت عملیات ارزی به بانک ها از اهداف خرید و فروش ارز توسط سیستم بانکی

دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش به نرخ بازار با هدف هدایت عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی به کانال بانکی و کاهش ریسک عملیاتی فعّالان اقتصادی اجرایی می گردد. بر اساس این بخشنامه،  بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارز ورودی به کشور را از طریق مبادی مختلف از جمله نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و سرمایه گذاران خارجی و دفاتر نمایندگی بانک ها، به نرخ آزاد خریداری نمایند.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، بانک‌ها می‌توانند ارزهای خریداری شده موضوع این دستورالعمل را در چارچوب مجموعه مقررات ارزی و یا از طریق صرافی‌های معتبر به فروش رسانند؛ ضمن اینکه فروش ارز خریداری شده به سایر بانک‌ها و صرافی‌ها نیز مجاز است. نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق صورت گرفته بین بانک و مشتری تعیین خواهد شد.

لازم به ذکر است از نیمه دوم آذرماه سال جاری تامین ارز متقاضیان واردات کالا و خدمات، تسویه اقساط تسهیلات ارزی از محل منابع بانک های عامل، تامین سهم الشرکه مشتریان برای دریافت تسهیلات ارزی از بانک های عامل، پرداخت کارمزد ارزی، برگشت سود سرمایه گذاری خارجی و پرداخت اقساط قراردادهای فاینانس طرح های خودگران از طریق سیستم بانکی امکان پذیر شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد

حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد

براساس آخرین آماری که بانک مرکزی از تغییرات نقدینگی اعلام کرد حجم نقدینگی در پایان ...