خانه » اخبار جهان » ایران در تلاش برای بازپس گیری سهم خود از اقتصاد جهانی
ایران در تلاش بازپس گیری سهم خود از اقتصاد جهانی
ایران در تلاش بازپس گیری سهم خود از اقتصاد جهانی

ایران در تلاش برای بازپس گیری سهم خود از اقتصاد جهانی

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) قرارداد نهایی خرید یکصد هواپیمای میان‌برد و دوربرد را با شرکت ایرباس به صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد کرد که این اقدام در کنار خرید هشتاد فروند هواپیمای بوئینگ مهمترین اقدام در تاریخ صنعت هوانوردی و اقتصاد جهانی و ملی به شمار می رود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، این قراردادها باعث افزایش ظرفیت و اثرگذاری جدی برصنعت حمل ونقل هوایی، گردشگری، توسعه ملی و بهبود جایگاه ایران درسطح اقتصاد جهانی خواهند شد.افزون بر این تدبیر اندیشیده شده گامی مؤثر در توسعه و پایداری امنیت ایران، هم‌چنین منطقه وجهان خواهد بود. این قراردادها که در این سطح گسترده پس از ۴۱ سال بین “هما” و بوئینگ و “هما” و ایرباس امضاء شدند، یک پیام روشن برای همه داشتند که ایران مصمم است سهم خود را از اقتصاد جهانی بازپس گیرد. ورود ایران به اقتصاد جهانی در این دوران، ورودی عزتمندانه و غرورآفرین خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود : دولت در کلیت خود و من و همکارانم در وزارت راه و شهرسازی با همکاری تمام فعالان حرفه‌ای در بخش خصوصی یکبار دیگر تلاش خواهیم کرد تا جایگاه ایران را در اقتصاد جهانی و منطقه ای در جهت ارتقا مورد بازخوانی قرار دهیم.

همه‌روزه هزاران ایرانی برای مقاصد تجاری، اداری، گردشگری و زیارتی به گوشه‌گوشه ایران و نقاط مختلف جهان مسافرت می‌کنند. ایرانیان شایسته داشتن بهترین خطوط هواپیمایی در سطح منطقه و جهان هستند. آنان دوست دارند که این سفرها را با ناوگان ملی و خطوط هوایی ایرانی انجام دهند تا  منفعتی که از این طریق حاصل می گردد، موجب توسعه ایران عزیز شود. همه می‌دانند که تحریم‌های ظالمانه در کنار بی‎تدبیرها موجب محرومیت طولانی مدت ایرانیان از این نوع خواسته ها شده بود.  اینک این اولین گام در جهت پاسخ به این خواست ملی می باشد.

آخوندی اظهار داشت : من توجه دارم که در کنار قراردادهایی از این قبیل، باید کل صنعت هوانوردی شامل خدمات فرودگاه‌های و هوانوردی نیز مدرن شوند و ارتقا پیدا کنند. در این ارتباط گام‎های مهمی نیز برداشته شده‌است و اقدامات مؤثری صورت گرفته که بطور جداگانه به سمع و نظر مردم عزیز خواهد رسید. پذیرش طرف های خارجی برای تامین مالی مستقیم بخشی از هواپیماها در کنار تامین مالی الباقی قرارداد در سطح بازار مالی بین‌المللی و اعتماد به ظرفیت تجاری “هما” بدون اتکا به تضامین رسمی دولت افتخاری است برای ایران که هنوز این چنین در سطح جهان دارای اعتبار گسترده ای است.

فعالان اقتصاد جهانی به دنبال استقرار صلح و گسترش آن

فعالان اقتصادی، بازرگانان و صنعت‌گران همواره سیاست‌مداران را به سوی استقرار صلح و گسترش آن و کاهش هزینه‌ی مبادلات بین‌المللی دعوت می‌کنند. در این میان فعالان صنعت حمل و نقل به دلیل فهم ژرفی که از ارتباطات دارند همواره پیشتاز بوده و هستند. این بار نیز، امضاکنندگان این قراردادها این علامت را به جهان می‌دهند که کشور ما  پشتیبان صلح، آرامش، امنیت و توسعه روابط انسان دوستانه و همچنین اقدام بر مبنای سیاست برد- برد می باشد. نکته حائز اهمیت در این میان آن است که موفقیت‌ها در حالی به‌دست آمده‌اند که اسرائیل و نیروهای داعشی و پشتیبانانشان درمنطقه سعی دارند که با جنگ افروزی‌های گسترده و دسیسه‌های مختلف مانع موفقیت‌های ما شوند

ما امیدواریم علی‌رغم تغییر و تحول در دولت آمریکا، این کشور همچنان به تعهدات خود پایبند باشد. فعالان اقتصاد جهانی؛ به‌ویژه اروپائیان و آمریکائیان با امضاء  قراردادها و ایجاد تعهد بلندمدت برای خودشان این خواسته را آشکارا بیان می‌دارند. هم چنانکه مدیران بوئینگ و ایرباس اعلام داشته‌اند، تمام مراحل اخذ مجوزهای قانونی در مذاکرات و امضای این قراردادها ملحوظ شده‌اند. بنابراین، در هر دو قرارداد تعهد به مفاد آنها برای طرفین الزامی است.

به هر روی، این قراردادها اقداماتی تاریخی برای صنعت هوانوردی ایران به شمار می روند. ما اولین گام را برای نوسازی ناوگان هوایی برداشتیم که خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند ATR که قرارداد آن بزودی تکمیل خواهدشد، را شامل می شود.

آخوندی در انتها بیان کرد :‌ صرفا طی این قراردادها درصنعت هوانوردی بیش از ۲۰ هزار شغل مستقیم شامل مشاغل فنی، خلبانی، مهمانداری، مهندسی و تعمیرات ایجاد خواهد شد. افزون بر این ده‌ها هزار شغل غیرمستقیم دیگر در حوزه‌های بازرگانی، گردشگری و خدمات وابسته به آن‌ها و هم‌چنین خدمات متعدد حمل‌ونقلی در مبدا و مقصد و در شهرهای دور دست ایران شکل خواهد گرفت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

انگلیس به دنبال ایجاد روابط تجاری و اقتصادی با ایران در پسابرجامانگلیس به دنبال ایجاد روابط تجاری و اقتصادی با ایران در پسابرجام

انگلیس به دنبال ایجاد روابط تجاری و اقتصادی با ایران در پسابرجام

مطابق اعلام وزارت امور خارجه انگلیس طی بیانیه ای فهرست ایران پس از برداشته شدن ...