خانه » بانک و بیمه » فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز
فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز
فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز

فاصله تصویب تا پرداخت تسهیلات پروژه های اولویت دار کمتر از ۱۵ روز

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان نمود : از نظام بانکی کشور خواسته ایم و آنها نیز متعهد شده اند، فاصله تصویب پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی تا پرداخت تسهیلات ، حداکثر از ۱۵ روز بیشتر نشود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا در سخنانی در جلسه شورای راهبردی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان، با بیان این مطلب ادامه داد : البته این امر به معنی آن نیست که از بانکی خواسته باشیم، تامین اعتبار طرح های فاقد توجیه اقتصادی را به عهده بگیرد چرا که می دانیم، خود همین موضوع موجب دردسرهای بیشتر برای نظام بانکی و سایر بنگاه های تولیدی می شود.

عضو کابینه تدبیر و امید در ادامه با اشاره به موضوع تملیک اموال برخی بدهکاران بانکی اظهار نمود: در این ارتباط، توصیه ما به بانک ها در خصوص اموال تملیکی، واگذاری آنها به مالکان قبلی است زیرا هم باعث افزایش انگیزه بنگاه های اقتصادی می شود و نیز با توجه به عدم تمایل مردم به خرید اموال تملیکی بانکی، احتمالا سرمایه مناسبی از این محل در اختیار بانک قرار نمی گیرد و حتی می تواند باعث شود، نمایندگان مجلس طبق قانون بانک ها  را به عنوان نگهداری املاک مازاد، جریمه نماید.

عدم همکاری برخی بانک ها  در خصوص پرداخت تسهیلات برای اقتصاد مقاومتی

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی بانک ها و موسسات مالی در خصوص پرداخت تسهیلات برای اقتصاد مقاومتی همکاری نمی کنند، تصریح کرد: در صورت تداوم این امر از سوی بانک های مزبور، از صندوق توسعه ملی خواهیم خواست که از سپرده گذاری نزد آنها خودداری کند. در صورت ادامه وضعیت فعلی، طبیعی است که صندوق توسعه ملی با سپرده گذاری در سایر بانک ها، آنها را برای به عهده گرفتن سهمیه تعهدی این موسسات یاری کند.

طیب نیا در ادامه افزود: برای مثال در استان سمنان شاهدیم که تعدادی از بانک ها و موسسات، با امتناع از پرداخت تسهیلات حدود ۱۱۲ میلیارد تومان پروژه اولویت دار معرفی شده، عملا بازدهی عملکرد بانک های استان را، بدون احتساب بانک های خصوصی به ۹۵ درصد بالغ می شود، به حدود ۶۰ درصد کاهش داده اند.‌

وزیر اقتصاد در انتها ابیان نمود: بانک های خصوصی استان سمنان حدود ۴۰ درصد منابع بانکی را در اختیار دارند، اما عملا میزان همکاری آنها در تامین مالی پروژه های اولویت دار معرفی شده توسط ستاد اقتصاد مقاومتی نزدیک به صفر بوده است، این در حالی است که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در رابطه با اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، انتظار می رود این موسسات در این زمینه پیشتاز سایر مؤسسات اعتباری و بانک ها باشند.

وی گفت: شایان ذکر است این موسسات در سایر استان ها نیز همکاری مناسبی در این ارتباط نداشته اند و قاعدتا ما از طریق بانک مرکزی و سایر نهادهای مسئول، همچنان پیگیر این موضوع خواهیم بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته فراز و فرودهای نسبتا زیادی داشته ...