خانه » بورس،ارز، سکه » راه اندازی بازار آتی ارز وابسته به سیاست های بانک مرکزی
راه اندازی بازار آتی ارز وابسته به سیاست های بانک مرکزی
راه اندازی بازار آتی ارز وابسته به سیاست های بانک مرکزی

راه اندازی بازار آتی ارز وابسته به سیاست های بانک مرکزی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره احتمال راه اندازی بازار آتی ارز تا پایان امسال خبر داد و گفت: اجرای این طرح به سیاست های ارزی بانک مرکزی بستگی دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد شاپور محمدی در گفت وگو با ایرنا درباره راه اندازی بازار مشتقه ارز، افزود: برای راه اندازی بازار آتی ارز، آمادگی کامل داریم اما بدلیل اینکه مسئولیت سیاست گذاری ارزی در کشور بر عهده بانک مرکزی است، هر زمانی اعلام آمادگی کند، این بازار راه اندازی را راه اندازی می کنیم.

وی با بیان اینکه مجوز شورای عالی بورس برای راه اندازی این بازار را داریم، اضافه کرد: منتظر اعلام مجوز راه اندازی از سوی بانک مرکزی هستیم.

ایجاد بازار آتی ارز در صورت تک نرخی شدن ارز

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا اخیرا از احتمال راه اندازی بازار آتی ارز تا پایان امسال خبر داده و گفته بود: بازار آتی ارز ، در صورت تک نرخی شدن ارز تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.

به گفته وی، ایجاد بازار آتی ارز ، با پوشش دادن بخش اعظم ریسک نوسانات ارز، ابزاری سودمند برای اطمینان بخشی به سرمایه گذاران است.

سلطانی نژاد بیان کرده بود: گاهی برخی به این دلیل با ایجاد بازار مشتقه ارز مخالفت می کنند که تصور دارند قرار است معاملات فیزیکی ارز در بورس انجام شود اما اینگونه نیست و بازار مشتقه برای خرید و فروش ارز ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه بازار مشتقه در بسیاری موارد منجر به تحویل کالا نمی شود، افزوده بود: در واقع، بازار مشتقه برای سرمایه گذاری خارجی و افرادی که تجهیزاتی را به صورت ارزی خریداری کرده اند اطمینان فراهم می کند تا بتوانند در آینده منابع ارزی خود را با خیال راحت تامین کنند.

به گفته مدیرعامل بورس کالا، با وجود اینکه بازار مشتقه ارزی در حدود پنج درصد از بازار ارزی دنیا را تشکیل می دهد، اما برای سرمایه گذاران اطمینان بخش است زیرا بازاری برای پوشش دادن ریسک سرمایه گذاری در بحث ارز به شمار می رود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید افزایش نرخ ارز را پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است

افزایش نرخ ارز را باید پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است

طبق اظهارات عضو اتاق بازرگانی ایران، باید افزایش نرخ ارز را بپذیریم چرا که در ...