خانه » اقتصاد دیجیتال » مخالفت مجلس با راه اندازی دوباره سامانه مرکز تجارت الکترونیک
مخالفت مجلس با راه اندازی دوباره سامانه مرکز تجارت الکترونیک
مخالفت مجلس با راه اندازی دوباره سامانه مرکز تجارت الکترونیک

مخالفت مجلس با راه اندازی دوباره سامانه مرکز تجارت الکترونیک

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: باتوجه به اینکه سامانه مرکز تجارت الکترونیک توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده و فعال است بنابراین با راه اندازی دوباره آن در سازمان برنامه و بودجه مخالفیم. در سال ۹۰ زحمات زیادی برای راه اندازی مرکز تجارت الکترونیک کشیده شده و شاید تا کنون حدود ۳۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

وی ادامه داد: تا کنون ۶۱ هزار مزایده و ۳۰ هزار خرید جزئی در این سامانه ثبت وانجام شده و این سامانه در حال کار بوده و فعال می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، پورابراهیمی گفت: اگر این سامانه نقاط ضعفی داشته باشد باید همان مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت این ضعفها را برطرف کند نه اینکه سازمان برنامه و بودجه در صدد رفع این ضعف ها باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وقفه در کار سامانه مرکز تجارت الکترونیک به صلاح کشور نیست، بیان نمود : در ماده ۹ برنامه ششم توسعه باید این سامانه را به مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز تجارت الکترونیک محول کنیم.

در این حال معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت : در بررسی مواد موجود در لایحه برنامه ششم توسعه کشور و طبق نظر کارشناسان خبره، متأسفانه و به طور مجدد شاهد بروز پیشنهاد احکام دائمی، مشابه با قوانین موجود و همچنین احکام دارای بار مالی مضاعف و موازی کاری های مکرر هستیم.

حذف احکام مشابه برای جلوگیری از سردرگمی نظام اجرایی کشور

فرانک رازقی اسکویی با بیان این مطلب افزود: لازم است مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از سردرگمی نظام اجرایی کشور، دقت لازم را در بررسی لایحه پیشنهادی به عمل آورده و با حذف بخشی از احکام مشابه، لایحه را اصلاح و نسبت به کاهش حجم قانون برنامه  اقدام نماید.

وی همچنین در ادامه بیان نمود : به عنوان نمونه آشکار، در ماده ۹ لایحه پیشنهادی، سازمان برنامه و بودجه مکلف شده است تا پایان سال دوم برنامه، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت را دقیقا برای همان معاملات مشابهی که از بدو امر تاکنون در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با تولی گری وزارت صنعت، معدن و تجارت-مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و در راستای تکالیف قانونی مقرر انجام می شود، مجددا پیاده سازی نماید که نمونه ای بارز از موازی کاری در بدنه دولت محسوب می شود.

معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اظهار داشت: در حال حاضر مطابق با مصوبه هیئت محترم دولت ۱۳۹۰، تبصره ۵ ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم ۱۳۹۴ و ماده الحاقی  ۱۹ احکام دائمی توسعه برنامه کشور۱۳۹۵، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از سال ۱۳۹۰ در این مرکز راه اندازی شده و به بهره برداری دینفعان امر رسیده است.

فرانک رازقی اسکویی گفت: همچنین مطابق ماده ۳ اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که به تصویب شورای نگهبان نیز رسیده است، این مرکز موظف به توسعه فعالیتهای تدارکاتی و معاملاتی به صورت الکترونیکی می باشد.

وی در انتها افزود: مطابق احکام قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت – مرکز توسعه تجارت الکترونیکی متولی ایجاد و توسعه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت بوده و درحال حاضر نیز به صورت الکترونیکی انواع خریدهای دولتی اعم از کالا و خدمات شامل معاملات کوچک، متوسط و بزرگ (مناقصات و مزایده ها) در بستر این سامانه انجام می پذیرد.

معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: تاکنون بیش از ۲۵۰۰ مناقصه، ۶۱ هزار مزایده و ۳۰ هزار خرید جزیی از طریق این سامانه انجام شده است. در این سامانه صرفا ثبت انجام نمی شود بلکه تمامی مراحل خرید ها در بستر سامانه با استفاده از امضاء الکترونیکی مطابق با قانون تجارت الکترونیک و با رعایت قانون برگزاری مناقصات صورت می پذیرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تجارت بسیار گسترده بین ایران و قطر چه در مقاصد دو کشور و چه ترانزیت

تجارت بسیار گسترده بین ایران و قطر چه در مقاصد دو کشور و چه ترانزیت

طبق اظهارات وزیر راه و شهرسازی، تجارت بسیار گسترده ای بین ایران و قطر چه ...