خانه » اخبار جهان » از سرگرفته شدن روابط نفتی ایران با جنوب شرق آسیا با رفع تحریم ها
از سرگرفته شدن روابط نفتی ایران با جنوب شرق آسیا با رفع تحریم ها
از سرگرفته شدن روابط نفتی ایران با جنوب شرق آسیا با رفع تحریم ها

از سرگرفته شدن روابط نفتی ایران با جنوب شرق آسیا با رفع تحریم ها

روابط نفتی ایران و اندونزی که در دوران تحریم متوقف شده بود با صادرات یک میلیون بشکه نفت به این کشور جنوب شرق آسیا از سال آینده میلادی دوباره آغاز می شود.

رئیس جمهور اندونزی که به دلیل عدم قبول کاهش تولید نفت کشورش از عضویت در اوپک در جلسه اخیر تعلیق شد، در سفری که به تهران داشت توانست موافقت وزارت نفت ایران را برای صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت به کشورش جلب نماید. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، اندونزی که بر اساس آمارهای رسمی اوپک فقط ۱۳ سال دیگر مالک طلای سیاه است و به گواه همین آمار و ارقام توان تولید بیش از ۲۵۰ هزار بشکه نفت را در روز نداشته و به شدت نیازمند نفت دیگر اعضای اوپک می باشد.

دوی سوئتجیپتو، مدیر عامل شرکت نفت پرتامینا در مورد این توافق اعلام نموده است این شرکت دولتی به زودی یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری خواهد کرد و انتظار می‎رود این محموله در سه ماه نخست سال ٢٠١٧ میلادی به این کشور تحویل داده شود.

وی می گوید: ما تلاش می کنیم روابط نفتی فراتر از یک میلیون بشکه نفت وارداتی از ایران برای استفاده محدود و آزمایشی در پالایشگاه کیلاکاپ باشد که پس از ارزیابی نتایج، می‎توانیم برای قراردادهای بلندمدت با ایران مذاکره داشته باشیم.

روابط نفتی ایران با اندونزی فراتر از صادرات نفت خام

اما موضوع روابط نفتی ایران با اندونزی تنها به این یک میلیون بشکه ختم نخواهد شد. حسن خسروجردی رئیس هیات مدیره پالایشگاه مشترک نفت ایران- اندونزی اخیرا در تشریح بزرگترین توافق نفتی ایران و اندونزی، گفته است: هم اکنون تمامی امور مرتبط با ساخت یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت خام در اندونزی با مشارکت جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه ساخت این پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای در حدود هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است اظهار داشت مطابق با برنامه زمان بندی شده در مدت زمان ۴٫۵ تا ۵ سال احداث خواهد شد. وی تصریح نمود: تاکنون تمامی توافق‌ها صورت گرفته و حتی زمین از سوی دولت به منظور ساخت این پالایشگاه بزرگ نفت خام در جاوه اندونزی اختصاص یافته است.

رئیس هیات مدیره پالایشگاه مشترک نفت ایران-اندونزی با تاکید بر اینکه در ساخت این پالایشگاه نفت، یک فاینانسور و بانک چینی و یک بانک اروپایی هم مشارکت دارند، اظهار داشت: قرار است بخشی از منابع مالی ساخت این پالایشگاه توسط فایناسورهای چینی و اروپایی تامین گردد.

وی با بیان اینکه خوراک این پالایشگاه، نفت خام فوق سنگین ایران است، بیان نمود: تنها مساله باقی مانده برای آغاز ساخت پالایشگاه امضای قرارداد خرید نفت خام فوق سنگین از شرکت ملی نفت ایران است.

خسروجردی در انتها با بیان اینکه بر اساس مذاکرات انجام گرفته کارگروه مشترکی بین ایران و اندونزی برای تعیین شرکت فروشنده نفت خام از سوی ایران تعیین شده است، یادآوآوری نمود : در پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت اندونزی کشور ایران بیش از ۳۰ درصد، دولت اندونزی ۲۰ درصد و چینی ها مابقی سهام را در مالکیت دارند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اقدام تلافی‌جویانه هند در برابر ایران به علت عدم واگذاری میدان گازی فرزاد ب

اقدام تلافی‌جویانه هند در برابر ایران به علت عدم واگذاری میدان گازی فرزاد ب

بنا به اعلام رویترز، هند در واکنش به عدم واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد ب ...