خانه » بازرگانی » ثبت رکورد درآمد ۳۷۸ میلیارد دلاری پارس جنوبی برای کشور
ثبت رکورد درآمد 378 میلیارد دلاری پارس جنوبی برای کشور
ثبت رکورد درآمد ۳۷۸ میلیارد دلاری پارس جنوبی برای کشور

ثبت رکورد درآمد ۳۷۸ میلیارد دلاری پارس جنوبی برای کشور

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان اینکه امسال رکورد افزایش تولید ۱۴۰ میلیون مترمکعبی در پارس جنوبی به ثبت خواهد رسید، بیان کرد : مجموع تولید گاز پارس از آغاز بهره برداری تا پایان سال ۹۴، حدود ۸۷۹ میلیارد مترمکعب بوده که معادل ۳۷۸ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته است وبه زودی ب ۱۵۱ متر مکعب در روز افزایش می یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، محمد مشکین فام  در نشست خبری با تشریح آخرین وضعیت توسعه پارس جنوبی، توضیح داد: میزان تولید گاز پارس در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۸۵ میلیون مترمکعب در روز بود که بزودی با راه اندازی بخش هایی از فاز ۲۱ به ۵۱۵ مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه امسال رکورد تولید گاز از پارس جنوبی شکسته می شود، اضافه کرد: مجموع افزایش ظرفیت تولید گاز از پارس تا پایان امسال به ۱۴۰میلیون مترمکعب خواهد رسید که البته تاکنون ۹۵ میلیون مترمکعب از آن محقق شده است.

سرمایه گذاری ۹۱ میلیارد دلاری در پارس جنوبی

مشکین فام با بیان اینکه برای توسعه همه فازهای پارس جنوبی باید ۹۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود، اظهار نمود : ۳۱ میلیارد دلار برای توسعه فازهایی که تا کنون بهره برداری شده و ۶۱ میلیارد دلار برای فازهای در دست اجرا هزینه شده است که باید ۲۱ میلیارد دلار از این مبلغ تا ۲ سال آینده در پارس جنوبی سرمایه گذاری شود.

وی با بیان این که چهار برابر میزان سرمایه گذاری از پارس جنوبی، درآمدزایی برای کشور فراهم می شود، افزود : در سال ۹۴، حدود ۱۳۱ میلیارد مترمکعب گاز برداشت شده که ارزش گاز تولید شده و محصولات مرتبط، ۴۶ میلیارد دلار بوده است.

مشکین فام ادامه داد: بودجه سرمایه گذاری پیش بینی شده برای پارس جنوبی در سال ۹۵ حدود ۶ میلیارد دلار بوده که در ۹ ماهی که از ابتدای امسال می گذرد، حدود چهار میلیارد دلار تزریق شده است.

وی در انتها با بیان اینکه تا پایان سال ۹۶، توسعه همه فازهای پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ به پایان خواهد رسید، اضافه کرد: تاکنون ۱۰ پالایشگاه در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده و ساخت سه پالایشگاه دیگر نیز در دستورکار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس افزود: از ۴۱۵ چاه تعیین شده تاکنون ۲۵۸چاه و از ۴۰ سکو نیز ۲۵ سکو در پارس جنوبی راه اندازی شده اند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نقش ایران در تعیین سیاست ها برای توسعه صادرات گاز و سبد انرژی جهان

نقش ایران در تعیین سیاست ها برای توسعه صادرات گاز و سبد انرژی جهان

بنا بر اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری که برای شرکت در چهارمین اجلاس ...