خانه » اخبار جهان » ایران به دنبال روابط تجاری آزاد با کشورهای عضو اوراسیا
ایران به دنبال روابط تجاری آزاد با کشورهای عضو اوراسیا

ایران به دنبال روابط تجاری آزاد با کشورهای عضو اوراسیا

ریاست ‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی های موجود در کشورهای ایران و ارمنستان، بر تلاش مسئولان دو کشور برای استفاده از فرصت های متقابل در راستای توسعه روابط تجاری آزاد و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های فی مابین تاکید نمود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه و در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و ارمنستان در ایروان بیان نمود دو کشور دارای حوزه تمدنی بزرگ و مشترک و همراه با روابط تجاری و دوستانه و با سابقه طولانی هستند و در ادامه افزود : جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا روابط و همکاری های خود را با کشور ارمنستان در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، ترانزیت، همکاری های فرهنگی، علمی و تحقیقاتی گسترش دهد.

ریاست جمهوری کشورمان خاطرنشان کرد: ایران و ارمنستان می توانند با همکاری یکدیگر در زمینه راه آهن، خط ریلی ایران را از خلیج فارس به دریای سیاه متصل نمایند و در راستای کریدور شمال – جنوب همکاری های ترانزیتی محکم و به نفع کل منطقه داشته باشند.

روحانی همچنین برتوسعه روابط دو کشور در بخش انرژی، از جمله افزایش صادرات گاز از ایران به ارمنستان و احداث خط سوم انتقال برق بین دو کشور تاکید کرد.

رییس جمهوری با تاکید بر لزوم افزایش روابط تجاری ایران و ارمنستان، بیان داشت: برای توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در زمینه همکاری های فنی- مهندسی باید در راستای تسهیل روابط تجاری و بانکی دو کشور تلاش کنیم.

منطقه آزاد ارس در مرز ایران و ارمنستان زمینه مناسبی برای توسعه روابط تجاری

روحانی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در مرز ایران و ارمنستان می تواند زمینه مناسبی برای توسعه همکاری های فی مابین دو کشور باشد بر ضرورت تلاش در راستای حفاظت از شرایط زیست محیطی این منطقه تاکید کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه بخش خصوصی و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دو کشور با استفاده از فرصت ها و توانمندی های بالای موجود در هر دو کشور می توانند همکاری ها و فعالیت های مشترکی با هم داشته باشند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش روابط و مناسبات با کشورهای عضو اوراسیا با هدفگیری تجارت آزاد است.

مذاکرات برد-برد بهترین راه حل برای مسئله قره باغ

روحانی با تاکید بر توسعه روابط تجاری و همکاری های ایران و ارمنستان در عرصه های مختلف بین المللی با اشاره به موضوع قره باغ  گفت: علاقه مندیم ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این زمینه به عنوان دو کشور دوست و همسایه ایران با حسن نیت در قالب مذاکرات برد- برد و برای رسیدن به راه حلی منصفانه، ثبات آفرین و مفید برای مردم دو کشور تلاش کنند.

رییس جمهوری تروریسم را مشکلی بزرگ برای منطقه دانست و بر همکاری ایران و ارمنستان و نیز سایر کشورهای منطقه در راستای ریشه کنی این ویروس خطرناک در منطقه تاکید نمود.

سرژ سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه امروز شرایط مناسب و خوبی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران-ایروان فراهم شده است، گفت: هیچ مانعی در مسیر ارتقا سطح روابط و همکاری های دو کشور وجود ندارد و مصمم هستیم مناسبات تجاری، اقتصادی و فرهنگی موجود را بیش از پیش فعال کنیم.

رییس جمهوری ارمنستان با اشاره به توسعه همکاری ها در زمینه توسعه تجارت و ایجاد مسیرترانزیتی بین دوکشور، ادامه داد : ارمنستان علاقه مند به گسترش همه جانبه مناسبات در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، آب، حمل و نقل و توسعه همکاری ها با ایران است و در زمینه مبادلات بانکی نیز آماده برای هرگونه همکاری هستیم.

سرکیسیان در انتهای مذاکرات با تاکید بر ضرورت ادامه و گسترش همکاری های سازنده ایران و ارمنستان در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی افزود: امروز ایران در راستای افزایش ثبات در منطقه بویژه در سوریه و عراق نقش خود را به خوبی ایفا می کند و توسعه همکاری دو کشور، از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و نا امنی، خواسته ملت های ایران وارمنستان نیز می باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

شروع صادرات گاز از جمهوری آذربایجان به ایتالیا از سال 2020

شروع صادرات گاز از جمهوری آذربایجان به ایتالیا از سال ۲۰۲۰

مدیرعامل شرکت خط لوله ترنس آدریاتیک (تاپ) اعلام کرد با وجود اعتراض‌های مردم ایتالیا، این ...