خانه » اخبار جهان » امارات، جمهوری کره، ترکیه و آلمان؛ مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران
امارات، جمهوری کره، ترکیه و آلمان؛ مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران
امارات، جمهوری کره، ترکیه و آلمان؛ مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران

امارات، جمهوری کره، ترکیه و آلمان؛ مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران

براساس آمار روزانه گمرک از تجارت خارجی ایران، یکشنبه ۲۸ آذرماه، موز بیشترین مقدار کالای وارداتی به ایران بوده و کشورهای امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و آلمان به ترتیب مهمترین صادرکنندگان کالا به ایران بوده اند اما در طرف مقابل بزرگ‌ترین واردکنندگان کالاهای ایرانی یا به عبارت دیگر، مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران در این روز، به ترتیب کشورهای امارات متحده عربی، عراق، چین، افغانستان و هند بودند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت روزانه با ۲۴ ساعت تاخیر آمار تجارت خارجی ایران را به صورت آنلاین اعلام می‌کند که بر این اساس روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، چین بزرگ‌ترین صادرکننده کالا به ایران بوده است، به‌طوری که ۱۳ هزار و ۸۵۳ تن کالا در این روز به ارزش ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از چین به ایران صادر شده است.

امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و آلمان به ترتیب با صادرات حدود ۲۶، ۱۳، ۱۲ و ۱۱ میلیون دلار از کالاهای خود به ایران مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران پس از کشور چین بوده‌اند.

۷٫۸۳۱ میلیارد دلار واردات از چین از ابتدای سال تا کنون

به این ترتیب، از ابتدای سال تاکنون طی ۹ ماه هفت میلیارد و ۳۸۱ میلیون دلار کالا از چین به ایران وارد شده است.

براساس این آمار، روز یکشنبه ۲۸ آذرماه بیشترین کالای وارداتی به ایران موز سبز تازه یا خشک‌ شده بوده است که ۶۲۵۰ تن از این محصول به ارزش چهار میلیون و ۸۱۳ هزار دلار در این روز به ایران وارد شده بود.

پس از این محصول، ذرت دامی، اکسید آلومینیوم، اجزا و قطعات خط آهن و توتون و تنباکو مهم‌ترین محصولات وارداتی به ایران در این تاریخ بوده‌اند.

اما در طرف مقابل بزرگ‌ترین واردکنندگان کالاهای ایرانی یا به عبارت دیگر، مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران در روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، به ترتیب کشورهای امارات متحده عربی، عراق، چین، افغانستان و هند بودند که بیشترین صادرات ایران دراین روز مربوط به کشور امارات با حجم ۱۱۸ هزار تن به ارزش حدود ۴۹ میلیون دلار بوده است.

مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران در روز مذکور را محصولات مشتق از نفت و گاز تشکیل می‌دهند، به‌طوری که در این روز ۶۵ هزار تن انواع روغن‌های سبک نفتی به جز بنزین به ارزش ۲۶ میلیون دلار از کشور به کشورهای دیگر صادر شده است.

سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده، مواد شروع‌کننده و تسریع‌کننده واکنش‌های شیمیایی، پلی اتیلن گرید فیلم به جز نوع پودری و موم‌های نفتی و معدنی نیز از دیگر اقلام مهم صادراتی ایران در این روز به‌شمار می‌روند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

تنش تجاری میان چین و آمریکا موجب نگرانی تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که انتظار دارند این ...