خانه » بانک و بیمه » افزایش ۴۸ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در ۸ ماهه امسال
افزایش 48 درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در 8 ماهه امسال
افزایش ۴۸ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در ۸ ماهه امسال

افزایش ۴۸ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در ۸ ماهه امسال

بانک مرکزی طی گزارشی اعلام نمود، تسهیلات اعطایی بانک‌ها در هشت ماهه امسال به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۲۶۱٫۱ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال معادل ۴۸٫۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، سهم تسهیلات اعطایی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در هشت ماهه امسال ۲۱۲۷٫۳هزار میلیارد ریال معادل ۶۵٫۲ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال مبلغ ۷۳۷٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳ درصد افزایش را نشان می دهد.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در این هشت ماه معادل ۷۸۰٫۱ هزار میلیارد ریال بوده که نشانه تخصیص ۳۶٫۷ درصد از منابع درنظر گرفته شده برای سرمایه درگردش همه بخش‌های اقتصادی (۲۱۲۷٫۳ هزار میلیارد ریال) است.

براساس گزارش، از ۹۲۸٫۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات اعطایی در بخش صنعت و معدن، معادل ۸۴ درصد آن (۷۸۰٫۱ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت بوده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

براساس این گزارش، همچنین تعداد ۲۰۳ هزار و ۱۸۵ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۴۵۶۹ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی نسبت به سایر بخش‌هاست. در عین حال در بخش خدمات تعداد ۲ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۶۶۳ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۸۸ میلیون ریال پرداخت شده است.

در نظر گرفتن تورم و افزایش تقاضا در بحث تسهیلات اعطایی به بخش های مختلف

در گزارش بانک مرکزی آمده است: همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز درنظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر درست اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه و استفاده از منابع مالی آن توجه ویژه‌ای کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اختصاص ۴۵ درصد تسهیلات اعطایی بانکی به تسهیلات سررسید شده

اختصاص ۴۵ درصد تسهیلات اعطایی بانکی به تسهیلات سررسید شده

مظابق اظهارات نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران، ۴۵ درصد تسهیلات اعطایی بانکی ...