خانه » خودرو و حمل و نقل » رضایتمندی از خدمات پس از فروش خودروهای سواری
رضایتمندی از خدمات پس از فروش خودروهای سواری
رضایتمندی از خدمات پس از فروش خودروهای سواری

رضایتمندی از خدمات پس از فروش خودروهای سواری

در گزارش شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران خدمات پس از فروش شرکت های تویوتا در بخش بیش از ۱۰ نمایندگی فعال و خدمات پس ازفروش هوندا در قسمت کمتر از ۱۰ نمایندگی فعال رتبه نخشت را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اخیرا گزارشی در مورد وضعیت رضایتمندی مشتریان از فرآیند خدمات پس از فروش خودروهای سواری در شش ماهه ابتدای سال جاری ارائه داده است.

در این گزارش از نظرات ۵۶۲ هزار و ۳۲۸ نفر از مشتریانی که به نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش ۲۲ شرکت عرضه کننده خدمات پس ازفروش خودروهای سواری مراجعه کرده‌اند، استفاده شده که در نگاه اول حکایت از رشد ۰٫۹ درصدی رضایت کل افراد نسبت به شش ماهه دوم سال گذشته دارد.

در مدت مذکور مشتریان به خدمات پس از فروش به طور میانگین از یک هزار امتیاز، ۶۹۱ امتیاز به این حوزه در ایران داده‌اند که خدمات پس ازفروش تویوتا در رده بندی با بیش از ۱۰ نمایندگی فعال رتبه اول را از آن خود کرده است و در کنار آن شرکت ارائه دهنده خدمات پس ازفروش خودروهای هوندا با کسب ۷۸۰ امتیاز در رده بندی با کمتر از ۱۰ نمایندگی رتبه نخست را از نگاه مشتریان خودروهای سواری به دست آورده است.

بررسی سه دوره اخیر رضایتمندی مشتریان نشان از آن دارد که میزان متوسط رضایتمندی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ از ۶۸۳ به ۶۸۵ امتیاز در شش ماهه دوم همان سال رسیده که در نهایت در شش ماهه اول سال جاری به ۶۹۱ رسیده است.

مشتریان در شش ماهه اول امسال پنج موضوع را به عنوان انتقاد و پیشنهاد مطرح کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به کمبود یا نبود قطعات یدکی، کمبود تعداد نمایندگی‌های مجاز، کیفیت پایین قطعات، خدمات و تعمیرات، عدم انجام کار یا رفع ایراد و هزینه تراشی بی‌مورد اشاره کرد، که در این میان بیشترین حجم انتقادات در رابطه با خدمات پس از فروش سواری مربوط به کمبود یا نبود قطعات یدکی بوده است.

در بررسی رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش خودروهای سواری در شش ماهه اول سال جاری که دارای بیش از ۱۰ نمایندگی هستند، خدمات پس ازفروش محصولات تویوتا، کیا و هیوندای به ترتیب رتبه اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند که به ترتیب از یک هزار امتیاز، ۷۶۷، ۷۴۲ و ۷۳۵ امتیاز را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در دسته شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پس ازفروش که دارای نمایندگی کمتر از ۱۰ عدد هستند، شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو هوندا با امتیاز ۷۸۰ رتبه اول، شرکت ارائه دهنده خدمات پس ازفروش پورشه با ۷۳۸ امتیاز رتبه دوم و شرکت ارائه دهنده خدمات پس ازفروش ب ام و با ۷۱۵ امتیاز رتبه سوم را از آن خود کرده است.

کره ای ها اوج رضایت خدمات پس از فروش را از آن خود کردند

در رده شرکت‌هایی که کمتر از ۱۰ نمایندگی دارند، شرایط کمی متفاوت‌تر است زیرا در این رده بندی هشت شرکت وجود دارند و ستاره‌ها در سه سطح کیفیت چشمک می‌زنند.

در بخش چهار ستاره‌ها، نام پنج شرکت وجود دارد که این پنج شرکت به محصولات هوندا، پورشه، ب ام و، بنز و آلفا موتورز خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند.

در کنار چهار ستاره‌ها، دو شرکت وجود دارند که تنها نیمی از ستاره چهارم را از آن خود کرده‌اند و این دو شرکت به محصولات رنو و مسو و پاژن خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند، اما تنها شرکتی که تنها در آسمان سه ستاره جا خوش کرده است به محصولاتی همچون سابرینا، هاوال و وانت دیار خدمات پس از فروش ارائه می‌دهد.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*