خانه » سایر » جلسه دوم ستاد مزد جهت تعیین حداقل ذستمزد امروز در وزارت کار
جلسه دوم ستاد مزد جهت تعیین حداقل ذستمزد امروز در وزارت کار
جلسه دوم ستاد مزد جهت تعیین حداقل ذستمزد امروز در وزارت کار

جلسه دوم ستاد مزد جهت تعیین حداقل ذستمزد امروز در وزارت کار

جلسه دوم ستاد مزد سال ۹۶ امروز با حضور نماینده سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در حالی برگزار می‌شود که نمایندگان کارگری با پیشنهاد تازه ای در آن حضور می یابند.

یکی از دغدغه‌های گروه‌های کارگری فاصله زیاد تورم و حداقل دستمزد است و پیشنهاد تازه آنها این است که در شورای عالی کار علاوه بر تعیین حداقل دستمزد قابل قبول و مطابق با واقعیت، راهکاری برای جبران فاصله تورم و حداقل دستمزد در ۴ تا ۵ سال آینده ارائه و نهایی شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، هر ساله با نزدیک شدن به ایام پایانی سال جلسات ستاد مزد کارگران با حضور تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین حداقل دستمزد برگزار می‌شود که نخستین جلسه این ستاد در سال جاری در مورخه ۱۵ آذرماه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد و دومین جلسه نیز امروز (دوشنبه) تشکیل می‌شود.

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد کارگران باید بر مبنای شاخص تورم بوده و همچنین به اندازه‌ای باشد که زندگی یک خانواده ۴ نفره را تامین کند.

یکی از معیارهای مهم در تعیین حداقل مزد، تعیین هزینه سبد معیشت کارگران است؛ بر اساس محاسبات انجام شده در سال گذشته از سوی تشکل‌های رسمی کارگری، حداقل هزینه سبد معیشت دو میلیون و ۵۰ هزار تومان تعیین شد که در جلسات ستاد مزد نیز مورد بررسی قرار گرفت اما هر چند حداقل سبد هزینه در ستاد مورد توجه قرار گرفت اما شورای عالی کار این محاسبات را در تعیین حداقل دستمزد مد نظر قرار نداد و مبلغ فوق تعیین نگردید.

نبود واحدمورد توافق برای تعیین هزینه سبد معیشت توسط ستاد مزد

در عین حال گفته می‌شود یکی از موارد اختلاف نظر بین نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در جلسات ستاد مزد طی سال‌های گذشته نبود منبع واحد موثق و مورد توافق سه طرف برای تعیین هزینه سبد معیشت است. در همین زمینه نخستین جلسه ستاد مزد ۹۶ در حالی دو هفته گذشته برگزار شد که مقرر شد تا یک منبع واحد جهت محاسبه هزینه سبد معیشت کارگران تعیین گردد، به این معنا که یک منبع آماری مورد توافق بین دولت، کارگران و کارفرمایان جهت استخراج اطلاعات سبد هزینه خانوار کارگری تعیین شود.

اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار پیش از این نیز گفته بود: برای تعیین حداقل هزینه سبد معیشت یک خانواده کارگری تاکنون چارچوب و مبنای محاسبه مشخص و قابل استنادی وجود نداشته است و در همین زمینه مقرر شد برای تخمین این هزینه‌ها در سال جاری از مراکز صاحب نظر، اطلاعات و آمار مستند دریافت شود؛ همچنین قرار شد از انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور نیز استعلام گردد.

وی در انتها با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی، وظیفه تامین مسکن کارگران و آموزش به عنوان بخشی از اقلام سبد معیشتی کارگران بر عهده دولت می باشد و نباید این هزینه در سبد معیشت کارگر، به تولید کننده و کارفرما تحمیل گردد معتقد است: در همین راستا در ستاد مزد ۹۶ قرار است چارچوب مشخصی مورد توافق قرار گیرد و وظیفه دولت و تولیدکننده در تامین هزینه سبد معیشت کارگران مشخص شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تلاش برای پیشی گرفتن حداقل مزد از تورم با برنامه ریزی

تلاش برای پیشی گرفتن حداقل مزد از تورم با برنامه ریزی

در راستای تاکید بر تولیدگرا شدن و اقتصاد مقاومتی به عنوان راه نجات کشور، وزیر ...