خانه » سایر » انتظار خروج از رکود و رشد قیمت مسکن درسال ۹۶
انتظار خروج از رکود و رشد قیمت مسکن درسال 96
انتظار خروج از رکود و رشد قیمت مسکن درسال ۹۶

انتظار خروج از رکود و رشد قیمت مسکن درسال ۹۶

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از میزان، بخش مسکن در ایران به دلایلی چون بحث جمعیت، نگاه اقتصاد به این حوزه و چرخش مالی اقتصاد کلان در سالهای اخیر در حال خروج از حالت کالایی به حالت مصرفی که مجموع این عوامل در قیمت مسکن خلاصه شده است.
طی سال های گذشته به دلیل رشد مداوم قیمت مسکن، دغدغه مجموعه مسئولان این بود که به مسکن، کالایی و سرمایه‌ای نگاه نشود که امروز چنین مکانیزمی بر این بخش حاکم شده است؛ چرا که بازار با مازاد عرضه روبه رو شده و مشتری ندارد.
بدین ترتیب باید در حوزه کلان به محصولی به نام مسکن نگاهی اقتصادی واقع گرایانه داشته باشیم؛ چرا که این محصول حالا دیگر مصرفی است و برخورد و نگاه مخصوص خودش را می‌خواهد.

خروج مسکن از خواب زمستانی با افرایش قیمت مسکن

تاثیرگذاری نفت، نرخ ‌ارز و نرخ رشد اقتصادی به عنوان عوامل اقتصاد کلان که بر اقتصاد مسکن تاثیرگذار هستند و مجموعه اتفاقاتی که در سال های اخیر افتاد این بود که ما شاهد رشد اندک معاملات بخش مسکن در شش ماهه دوم سال گذشته بودیم و این به معنی این است که مسکن از خواب زمستانی درآمده اما مفهومش این نیست که بعد از این با یک موجود فربه به نام قیمت مسکن مواجه خواهیم بود.

سال آینده مسکن از رکود خارج می شود ولی افزایش قیمت آن‌چنانی نخواهد داشت.

اولا بخش عمده‌ای از تولید سه چهار سال اخیر روی دست سازندگان مانده که به مرور با قیمت تمام شده قبلی در حال فروش است و امکان آن نیست که محصولی جدید با قیمت جدید و گزاف وارد بازار شود.

دلیل عرضه مازاد، شیب تولید مسکن ملایم‌تر از شیب خرید و فروش خواهد بود و در سال ۹۵ ساخت و ساز با شیب ملایم‌تری ادامه می‌یابد ولی قطعا زاویه رشد خرید و فروش بیش از ساخت و ساز خواهد بود.

تحریک تقاضا نمی تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند

در این رابطه، محسن سرحی کارشناس مسکن، با بیان اینکه با تحریک تقاضا نمی تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند یکی از ویژگی‌های کنونی این بخش را حرکت روی لبه تبغ و پرتگاه اعلام کرد و گفت: اگر قرار است یک تحرک در مسکن داشته باشیم باید با درآمد عمومی و دهک‌های متوسطه سازگار باشد نه اینکه با تحریک تقاضا جهشی یا سونامی ایجاد شود.
وی در انتها تصریح کرد: قاعدتا در این شرایط باید بازار مسکن از رکود خارج شود و اگر این اتفاق نیفتد وضعیت اقتصادی کشور خوب نخواهد شد. با توجه به رکود اقتصادی، بازار نفت و کاهش بودجه دولت باید یک سری از صنایع فعال شود. چیزی که بتواند خیلی در اقتصاد تحرک ایجاد کند فقط مسکن است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

با وجود به رشد هر چند اندک معاملات خرید، فروش و اجاره مسکن در تابستان ...