خانه » خودرو و حمل و نقل » استفاده از رانش هسته ای در کشتی ها تا ۵ الی ۱۰ سال آینده
استفاده از رانش هسته ای در کشتی ها تا 5 الی 10 سال آینده
استفاده از رانش هسته ای در کشتی ها تا ۵ الی ۱۰ سال آینده

استفاده از رانش هسته ای در کشتی ها تا ۵ الی ۱۰ سال آینده

کارشناس حمل‌ونقل دریایی با بیان این‌که در صورت تکمیل زنجیره ۵ تا ۱۰ سال دیگر می‌توانیم از پیشران هسته ای در حمل‌ونقل دریایی استفاده کنیم، گفت: در حال حاضر می توانیم در بخش نظامی سیستم رانش کنونی را تخلیه و آنرا با سیستم رانش هسته ای جایگزین کنیم.

به گزارش آی آر اقتصاد امیرحسین مزینی فر در گفت‌وگو با  تسنیم، در خصوص دستور ریاست ‌جمهوری برای به کارگیری نیروی هسته‌ای در پیشران کشتی‌ها اظهار کرد: وارد شدن به عرصه رانش هسته ای در حمل و نقل دریایی یک جهش فناورانه است.

وی با بیان این که علی رغم اتفاقات بخش هسته ای کشور فرصت بسیار مهمی برای دستیابی به دانش رانش هسته ای در بخش حمل ونقل دریایی داریم، تصریح نمود : سال هاست که کشورهایی مانند آمریکا، روسیه و چین وارد حوزه استفاده از نیروی هسته ای برای پیشران در حمل ونقل دریایی وارد شده اند و خردادماه امسال نیز روسیه یک فروند کشتی یخ شکن را با رانش هسته ای به بهره برداری رساند.

رانش هسته ای در بخش نیروی دریایی نظامی یکی امر واجب است

وی با تاکید بر این که رانش هسته ای در بخش نیروی دریایی نظامی یکی از واجبات است و باید به سمت این استفاده از این فناوری برویم، افزود: بکارگیری رانش هسته ای در خصوص کشتی های کوچک قابل اجرا نیست اما می توانیم از پیشران هسته ای در کشتی های بزرگ نظیر جنرال کارگو و کشتی های غول پیکر فله بر استفاده کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن هیدروگرافی و آبنگاری با اشاره به این که نیروی هسته ای همچنین در کشتی های تجاری و نفتکش قابل استفاده است، بیان کردز: این کشتی ها نیازمند سوخت هسته ای با غنای ۲۰ تا ۹۰ درصد  هستند ولی کشتی های روسی از سوخت با غنای ۲۰ درصد نیز برای سیستم رانش خود استفاده می کنند.

وی با بیان این که شرکت مپنا در تامین توربین های مورد نیاز مشکلی ندارد، افزود: در حال حاضر توان آن را داریم که در بخش نظامی سیستم رانش کنونی را تخلیه و آنرا با سیستم هسته ای جایگزین کنیم.

وی در انتها لازمه استفاده از سوخت هسته ای در پیشران کشتی ها را تکمیل زنجیره این موضوع از جمله تامین سوخت، توربین، کشتی و راکتور اعلام کرد و گفت: در مجموع بین ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است تا بتوانیم تجهیزات مورد نیاز برای بکارگیری نیروی هسته ای در رانش کشتی ها (حمل و نقل دریایی) را فعال نماییم که در این صورت کشور در خصوص تامین سوخت حتی با اعمال تحریم های جدید در حوزه کشتیرانی بی نیاز می شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

  1. ۵ تا ۱۰ سال دیگه کی یادشه بخاد پیگیر شه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازرسی و نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات

بازرسی و نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات

اسحاق جهانگیری ضمن تاکید بر ضرورت آمادگی کامل برای مدیریت و نظارت بر بازار ایام ...