خانه » اخبار جهان » غلبه روند کاهشی در بازار قرارداد آتی بورس کالای ایران
غلبه روند کاهشی در بازار قرارداد آتی بورس کالای ایران
غلبه روند کاهشی در بازار قرارداد آتی بورس کالای ایران

غلبه روند کاهشی در بازار قرارداد آتی بورس کالای ایران

در هفته گذشته با ورود قرارداد اختیار معامله به بورس کالای ایران قرارداد آتی روندی نزولی به خود گرفت و در مجموع هفته گذشته در این بازار شاهد کاهش قیمت قراردادها در این بازار بودیم.

در هفته ای که گذشت، شاهد ورود معاملات اختیار معامله سکه به بورس کالای ایران بودیم. از دیگر اتفاقات مهم و موثر بر بازار آتی می‌توان به افزایش وجه تضمین اولیه قرارداد آتی سکه طلا باتوجه به افزایش قیمت تسویه روزانه به ۱۲ میلیون ریال اشاره کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تابناک، بازار سکه آتی و نقدی طی روز شنبه ۲۰ آذرماه، با روند کاهشی به دلیل افت قیمت جهانی اونس طلا همراه شد؛ براین اساس در این روز سکه تحویل دی ماه با کاهش ۰٫۱۴ درصدی به قیمت یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان رسید. ازسویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۵۴ هزار تومان معامله شد و ۰٫۰۷ درصد افت را نشان داد. این در شرایطی است که سکه تحویل اردیبهشت سال ۹۶ با کاهش قیمت ۰٫۱۱ درصدی با نرخ یک میلیون و ۱۷۰هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۸۵ هزار تومان معامله شد و افت ۰٫۱۴ درصدی را به ثبت رساند و در پایان نیز سررسید شهریورماه با افزایش ۰٫۱۷ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان معامله شد.

ادامه روند کاهشی قیمت قرارداد آتی سکه طلا طی هفته گذشته

در ادامه همین روند روز یکشنبه نیز بازار آتی با افت همراه بود؛ به طوری‌ که طی معاملات ۲۱ آذرماه، هر چهار سررسید بازار آتی به جز سررسید تیرماه که تغییری را تجربه نکرد با روند کاهشی روبه ‌رو شد. سکه تحویل دی با کاهش ۰٫۸ درصدی به قیمت یک میلیون ۱۳۸ هزار تومان رسید. ازسویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۵۴ هزار تومان معامله شد و ۰٫۰۴ درصد افت را نشان داد. این در شرایطی است که سکه تحویل اردیبهشت سال ۹۶ با کاهش قیمت ۰٫۰۶ درصدی با نرخ یک میلیون و ۱۶۹هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۸۵ هزار تومان معامله شد و ثابت باقی ماند و در پایان نیز سررسید شهریورماه با افت ۰٫۰۷ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۰۲ هزار تومان معامله شد.

روز دوشنبه، هر پنج سررسید بازار آتی با روند کاهشی روبه‌رو شد، به طوری‌که سکه تحویل دی ماه با کاهش ۰٫۱ درصدی به قیمت یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان رسید. از سویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۵۲ هزار تومان معامله شد و ۰٫۱۵ درصد افت داشت. این در شرایطی است که سکه تحویل اردیبهشت سال آتی با کاهش قیمت ۰٫۱۳ درصدی با نرخ یک میلیون و ۱۶۷هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۸۳هزار تومان معامله شد و افت ۰٫۱۹ درصدی را نسبت به آخرین معامله تجربه کرد. در پایان نیز سررسید شهریورماه با کاهش ۰٫۱۷ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.

افزایش قیمت قرارداد آتی سکه در روزهای پایانی هفته گذشته

برخلاف این روند روز ۲۳ آذرماه هر پنج سررسید بازار آتی با روند افزایشی روبه ‌رو شدند، به طوری‌که سکه تحویل دی ماه با افزایش ۰.۱۹ درصدی به قیمت یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان رسید. از سوی دیگر قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۵۵ هزار تومان معامله شد و ۰.۲۶ درصد رشد داشت. این در شرایطی است که سکه تحویل اردیبهشت سال آتی با رشد قیمت ۰.۱۵ درصدی با نرخ یک میلیون و ۱۶۹هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۸۳هزار تومان معامله شد و افزایش ۰.۰۵ درصدی را نسبت به آخرین معامله تجربه کرد. در پایان نیز سررسید شهریورماه با رشد ۰.۱۱ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان معامله شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم پیش بینی کاهش قیمت طلا برای نخستین بار طی هفت سال گذشته

عدم پیش بینی کاهش قیمت طلا برای نخستین بار طی هفت سال گذشته

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز برای نخستین بار در هفت سال گذشته، حتی یک کارشناس نیز ...