خانه » سایر » افزایش ۸۷۰ هزار نفری متقاضیان اشتغال در هر سال
افزایش 870 هزار نفری متقاضیان اشتغال در هر سال
افزایش ۸۷۰ هزار نفری متقاضیان اشتغال در هر سال

افزایش ۸۷۰ هزار نفری متقاضیان اشتغال در هر سال

علی ربیعی، در کارگروه اشتغال استان فارس در شیراز بیان کرد : با وجود کاهش شدید درآمد نفتی، دولت تدبیر و امید در سال ۹۴ توانست بیش از ۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کند اما باز هم ۵۰۰ هزار شغل کسر داشتیم. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وی، با اشاره به درآمد بیش از ۷۵۰ میلیارد دلاری کشور در دولت گذشته گفت : با این پول می شد کارهای بسیار بزرگی برای ایجاد شغل با ثبات انجام داد، درآمدی که ما امروز در اختیار نداریم.

ربیعی اظهار نمود : دولت تدبیر و امید در شرایطی اداره امور کشور را به دست گرفت که ارتباط اقتصادی کشور با دنیا قطع شده بود و اقتصاد ما قادر نبود خود را به بازارهای جهانی متصل کند و این در حالی است که در دنیای امروز اقتصاد بدون ارتباط با بازارهای جهانی نمی تواند حرکت رو به جلو و رو به رشد را داشته باشد.

وی همچنین ادامه داد : اما امروز اقتصاد کشور قابل پیش بینی و اتصال و ارتباط با بازارهای جهانی شده است و شرکت های خارجی در حال ورود به بازار کشورمان هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان نمود : در ابتدای آغاز کار دولت یازدهم ما با ۵۶ درصد کسری رشد، بازار بی تعادل و بی ثبات و رقم تورم بالا مواجه بودیم و حقوق بازنشستگان کشورمان ۶۷ درصد از رقم تورم کمتر شده بود. ما در دوره ای فعالیت خود را آغاز کردیم که ریزش نیروی کار آغاز شد و بیشترین میزان این ریزش در استان فارس بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد : حدود چهار و نیم میلیون نفر نیروی کار به طور تاخیری وارد بازار کار شدند، افرادی که مهارت لازم و کافی را نداشتند اما انتظار مشاغل سطح بالا را داشتند. دولت تدبیر و امید در چنین شرایطی سکان اداره کشور را در دست گرفت اما امروز نمی توان وضع ایجاد اشتغال را نامطلوب دانست و بر این باوریم که باید تلاش مان را بیشتر کرد.

ارائه سند به مجلس و بحث در شورای عالی اشتغال

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد بحث اشتغالزایی فراگیر هم گفت : یک سند را در همین ارتباط نهایی و تقدیم مجلس کرده ایم که تا کنون ۲ نوبت در شورای عالی اشتغال در مورد آن بحث شده و بر اساس آن برای نخستین بار یک هزار میلیارد تومان بودجه در بخش اشتغالزایی پیش بینی شده است. از سوی دیگر لایحه ای را نیز به مجلس ارسال کرده ایم که بر اساس آن بتوانیم از صندوق توسعه ملی پنج هزار میلیارد تومان دریافت و با تسهیلات اشتغالزایی ادغام کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادامه داد : رشد اقتصادی کشور در سال جاری پنج درصد خواهد بود اما این رشد هم نمی تواند میزان بیکاری را تا سطح مورد نیاز پایین ببرد.

وی، یکی از ظرفیت های موجود را حوزه توریست و گردشگری دانست و بیان داشت: گردشگری در استان فارس دارای پیشینه دیرینه است اما این مهم امروز به مسافرگردی تبدیل شده و با توجه به این که این استان هم اینک به ایجاد ۷۹ هزار فرصت شغلی نیاز دارد باید مسافرگردی را به گردشگری تبدیل کنیم.

وزیر در بخش دیگری از مطالب خود گفت: ناامیدی، دشمن اصلی و امید عنصر اصلی احیای جامعه است و هر کس امید را تخریب می کند در حقیقت با جامعه ستیز می کند.

اخلاق و ادب بعد دیگر اقتصاد مقاومتی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اگر بخشی از گفتمان اقتصاد مقاومتی شامل مصرف مناسب و بدون اسراف، بهره وری بالا و گسترش عدالت بخش دیگر آن مبتنی بر اخلاق، ادب و افزایش اعتماد به یکدیگر است، چیزی که امروز به آن نیاز داریم.

ربیعی گفت: ما پنج الی ۱۰ سال فرصت داریم که فاصله خود را با قدرت های منطقه ای کم کنیم و قدرت خود را افزایش دهیم. افزایش قدرت در همه ابعاد یک امر حیاتی است و ما در حوزه قدرت نظامی حرف برای گفتن زیاد داریم اما در قدرت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید بتوانیم در کمتر از پنج تا ۱۰ سال فاصله ها خود را با کشورهای منطقه کمتر کنیم.

ربیعی در انتها اظهار کرد: امسال سال شکوفا شدن دولت است اما هیچ اتفاقی در کشور نخواهد افتاد مگر این که به یک ذهنیت واحد از توسعه برسیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تأمین منابع برای اشتغالزایی از طریق افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تأمین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان ...