خانه » اخبار جهان » کاهش شکاف دیجیتالی در حوزه ICT نیازمند ۳۵۰ میلیارد سرمایه گذاری
کاهش شکاف دیجیتالی در حوزه ICT نیازمند 350 میلیارد سرمایه گذاری
کاهش شکاف دیجیتالی در حوزه ICT نیازمند ۳۵۰ میلیارد سرمایه گذاری

کاهش شکاف دیجیتالی در حوزه ICT نیازمند ۳۵۰ میلیارد سرمایه گذاری

محمود واعظی – وزیر ارتباطات  و فناوری اطلاعات – امروز در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی ایران (الکامپ ۲۰۱۶)  اظهار امیدواری کرد که بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی در بخشی از سخنانش محوریت الکامپ امسال را شبکه ملی اطلاعات دانست و تاکید نموده که شبکه ملی اطلاعات برای نظام، سالم سازی شبکه ورونق کسب و کار، حایز اهمیت زیادی است.

محمود واعظی با بیان اینکه در حوزه ICT تحولات بسیار جهانی سریع است، اما همه امکانات پیشرفت برای ما مهیاست، اظهار کرد: در حال حاضر شاهدیم که جوانانمان ما در معتبرترین شرکت‌ های ICT ما فعالیت می‌کنند، اما ما باید به عنوان دولت از آنها حمایت کنیم و موانع موجود سر راهشان را برداریم؛ شرکت‌ها باید نگاهی پدرانه به توسعه صنعت و حمایت از جوانان و فارغ‌التحصیلان داشته باشند و توجهی ویژه از طرف دولت به عنوان بسترساز از آنها صورت گیرد و بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ نیز با منابع خود از آنها حمایت کنند.

اهداف بازار ICT ما فقط ایران نیست

وی با بیان این که زمین بازی ما در حوزه ICT فقط ایران نیست، گفت: ما توانایی داریم در منطقه و بسیاری از کشورهای دنیا حضور فعال داشته باشیم و همین که در دو سال گذشته رشدی قابل ملاحظه در زمینه اپلیکیشن‌نویسی و نرم‌افزار داشتیم، که باعث افزایش سفارشات از سایر کشورها شده است.

واعظی با اشاره به برجام و لغو تحریم‌ها، ادامه داد: فضای خوبی برای رونق کسب‌وکارها به وجود آمده و وظیفه دولت است که بسترهای مناسب را برای این امر فراهم کند. ما امروز با شرکت‌های اندونزیایی نشست داشتیم. روزهای گذشته نیز کمیسیون‌ مشترک اقتصادی با روسیه داشتیم و ۵۳۵ نفر از این کشور به ایران آمدند که نشان می‌دهد ارزیابی کشورهای مختلف از رونق کسب و کار در اقتصاد ایران مثبت است.

برگزاری نمایشگاه ‌الکامپ با محوریت شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شبکه ملی اطلاعات و تاثیر آن بر الکامپ، بیان نمود: ما تلاش کردیم این نمایشگاه با محوریت شبکه ملی اطلاعات برگزار شود، زیرا برای نظام، سالم‌سازی شبکه‌ها و روش کسب‌وکار، شبکه ملی اطلاعات اهمیت زیادی دارد و این موضوع از مطالبات ۱۴ ساله مقام معظم رهبری است که رییس جمهور در ابتدای دولت از من خواستند به آن توجه شود و در این مدت نیز این اتفاق افتاد و رییس سازمان فناوری اطلاعات و معاون علم و فناوری رییس جمهور به آن کمک زیادی کردند.

واعظی اظهار کرد: معماری شبکه ملی اطلاعات از نظر زیرساختی انجام شده همچنین ظرفیت شبکه داخلی که در ابتدای دولت ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه بود امروز به بالاتر از ۴۰۰۰ گیگ رسیده و تا پایان امسال به ۱۰ هزار گیگ افزایش پیدا خواهد کرد و ما جلسات متعددی با اپراتورهای FCP داریم که شبکه دسترسی را به روز کنیم و تردید ندارم در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات با گام جدی‌تری به پیش خواهیم رفت.

وی با بیان این‌که نهضت شبکه ملی اطلاعات شروع شده و به آینده‌اش خوش‌بین هستیم، گفت: بازار ICT ما از سال ۱۳۹۲ تا کنون دو برابر شده و برنامه‌ریزی کرده ایم تا پایان برنامه ششم بازار امروزمان سه برابر شود و به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۲۰ هزار افزایش یابد.

کاهش شکاف دیجیتالی نیازمند ۳۵۰ میلیارد سرمایه گذاری در سال

واعظی ادامه داد: اقبال مردم به سرشماری اینترنتی نشان می‌دهد هرچه امکانات را بهتر کنیم مردم از آنها استفاده می‌کنند به همین دلیل می‌خواهیم شکاف دیجیتالی در کشور را کاهش دهیم و فکر می‌کنیم تنها کلانشهرها محق استفاده از اینترنت نیستند، بنابراین هر سال ۳۵۰ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا شکاف دیجیتالی را کاهش دهیم و امیدواریم تا پایان دولت یعنی شهریورماه ۱۳۹۶ تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به دارای اینترنت شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتها با تاکید بر اهمیت ICT، اظهار کرد: همان‌طور که رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای معتقد است ما نیز باور داریم صنعت ICT این قابلیت را دارد که جایگزین صنعت نفت شود، همان‌طور که در نشست‌های اخیر با روسیه دریافتیم صادرات ICT این کشور به بیش از شش میلیارد دلار رسیده که نیمی از ارزش فروش محصولات نظامی‌اش را شامل می‌شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش تعداد دوربین های کنترل سرعت درجاده ها به بیش از هزاردستگاه

افزایش تعداد دوربین های کنترل سرعت درجاده ها به بیش از هزاردستگاه

رییس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: بزودی و تا پایان امسال مجموع ...