خانه » بازرگانی » روس ها با پیشنهاد جدید نفتی/آمادگی روس نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان
روس ها با پیشنهاد جدید نفتی/آمادگی روس نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان
روس ها با پیشنهاد جدید نفتی/آمادگی روس نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان

روس ها با پیشنهاد جدید نفتی/آمادگی روس نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان

وزیر نفت از آمادگی شرکت روس نفت روسیه برای توسعه میدان آزادگان با مشارکت یک شرکت ایرانی خبر داد و گفت: این شرکت روسی برای توسعه ۳ میدان نفتی دیگر هم مذاکراتی را با شرکت‌های ایرانی آغاز کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل جام نیوز، زنگنه درباره احتمال مشارکت روسها در توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، گفت: اخیرا شرکت روس نفت هم برای توسعه این میدان نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.

وزیر نفت با اعلام اینکه این شرکت روسی مذاکراتی با یکی از شرکت‌های صاحب صلاحیت اکتشاف و تولید ایرانی برای توسعه آزادگان انجام داده است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد این شرکت روسی علاقه مند است که با مشارکت این شرکت ایرانی نسبت به توسعه میدان آزادگان اقدام کند.

این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه شرکت روس نفت علاوه بر توسعه میدان آزادگان متقاضی توسعه سه میدان نفتی یاران، کوپال و مارون بنگستان بوده که این شرکت روسی برای توسعه آنها اظهار تمایل کرده است.

علاقه مندی شرکت های خارجه به توسعه میدان نفتی آزادگان

زنگنه همچنین روز گذشته در جمع خبرنگاران مشارکت احتمالی شرکت‌های نفتی اروپایی و آسیایی در قالب کنسرسیوم برای توسعه میدان نفتی آزادگان را بلامانع عنوان نموده و تاکید کرده بود: در این کنسرسیوم حتما باید یک شرکت ایرانی نیز حضور داشته باشد.

شرکت روس نفت روسیه درحالی برای توسعه میدان نفتی آزادگان ایران اظهار تمایل کرده که پیشتر شرکت ملی نفت ایران برای توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق، با شرکت‌های شل انگلیس تفاهم نامه مطالعات میدان و با شرکت توتال فرانسه هم قرارداد محرمانگی مطالعات میدان امضا کرده بود.

علاوه بر این سید نورالدین شهنازی‌زاده مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران هفته جاری در گفتگو با مهر از آمادگی اینپکس ژاپن نیز برای توسعه این میدان نفتی خبر داده و اعلام کرده بود : به زودی این شرکت ژاپنی نتایج مطالعات توسعه آزادگان را به شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد کرد.

بر اساس برآوردهای انجام گرفته پیش ‌بینی می‌شود برای توسعه فاز دوم میدان آزادگان جنوبی و با هدف تولید روزانه حدود ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام باید نزدیک به ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود.

هم اکنون حدود ۵۰ هزار بشکه نفت از آزادگان جنوبی برداشت می‌شود که با تکمیل مراحل فاز اول توسعه این میدان مشترک ظرفیت تولید نفت از این میدان تا پایان امسال از مرز ۱۰۰ هزار بشکه در روز عبور خواهد کرد.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کالای استراتژیک نفت در انتهای مسیر ارزشی طی چند دهه آینده

کالای استراتژیک نفت در انتهای مسیر ارزشی طی چند دهه آینده

در چند دهه آینده نفت به عنوان کالای استراتژیک دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت ...