خانه » بانک و بیمه » بزرگترین بدهکار بانکی بدهکارتر شد/رشد۲۰ درصدی بدهی دولت به بانکها
بزرگترین بدهکار بانکی بدهکارتر شد/رشد20 درصدی بدهی دولت به بانکها
بزرگترین بدهکار بانکی بدهکارتر شد/رشد۲۰ درصدی بدهی دولت به بانکها

بزرگترین بدهکار بانکی بدهکارتر شد/رشد۲۰ درصدی بدهی دولت به بانکها

بدهی دولت به بانک‌ها باز هم رشد کرد، تا پایان مهرماه امسال رقمی که تا ۲۰۴ هزار میلیارد تومان ثبت شده و همچنان دولت را بزرگترین بدهکار بانکی کعرفی می نماید.

رشد بدهی دولت به بانک‌ها اتفاق تازه‌ای نیست، ولی روند رو به رشد آن علی رغم کلید خوردن برخی اقدامات ادامه دارد. این در حالی است که بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی که از صورت های مالی شبکه بانکی منتشر کرده، مجموع بدهی بخش دولتی  تا حدود ۲۰۴ هزار میلیارد تومان ثبت شده است که رشد بیش از ۲۰ درصدی را نسبت به پایان سال قبل نشان می‌دهد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از مبلغ حدود ۲۰۴ هزار میلیارد بدهی دولت به شبکه بانکی حدود ۱۷۳ هزار میلیارد تومان مربوط به خود دولت و تا حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان نیز برای شرکت‌ها و موسسات دولتی  می باشد.

در عین حال که از مجموع ۲۰۴ هزار میلیارد بدهی دولت به نظام بانکی بیش از ۶۱ هزار میلیارد تومان به طلب بانک مرکزی مربوط می باشد که ۳۴ هزار میلیارد آن خاص خود دولت و مابقی برای شرکت ها و موسسات دولتی بدهکار به بانک مرکزی است.

بدهی دولت به بانک مرکزی در مهرماه تا بیش از ۴۰ درصد نسبت به اسفند ماه سال قبل که ۲۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود، افزایش یافت که تا ۱۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد.

تسویه بدهی دولت از طریق انتشار اوراق مشارکت و مابه التفاوت تسعیر نرخ ارز

دولت در حالی در صدر لیست بدهکاران بانکی قرار دارد که همواره بر این بدهی افزوده می‌شود که در جریان ایجاد راهکاری برای تسویه این رقم هنگفت ، قرار بر این شد تا بر اساس مصوبه بودجه ۱۳۹۵، دولت بتواند با استفاده از ایجاد بازار بدهی و انتشار اوراق همچنین بهره بردن از مابه التفاوت تسعیر نرخ ارز (تا حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان) برای برگرداندن طلب شبکه بانکی اقدام کند.

این در حالی است که از حدود دو ماه قبل و با ابلاغ این موضوع از سوی رئیس جمهوری، در دستور کار سازمان برنامه بودجه قرار گرفته و البته تاکنون گزارشی در رابطه با روند اجرای آن اعلام نشده است.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

میزان رشد قیمت در یک سال منتهی به 28 مهرماه سال 96

رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ مهرماه سال ۹۶

طبق اعلام بانک مرکزی برای رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ ...