خانه » بورس،ارز، سکه » راه‌اندازی نخستین قرارداد اختیار خرید سکه طلا دربورس کالا
راه‌اندازی نخستین قرارداد اختیار خرید سکه طلا دربورس کالا
راه‌اندازی نخستین قرارداد اختیار خرید سکه طلا دربورس کالا

راه‌اندازی نخستین قرارداد اختیار خرید سکه طلا دربورس کالا

پس از معاملات آتی سکه در بورس کالا از روز چهارشنبه شاهد شروع معاملات جدید از نوع قرارداد اختیار خرید سکه طلا در بورس کالا خواهیم بودکه این نوع معتملات از نوع اروپایی می باشند.

به گزارش آی آر اقتصاد، رییس اداره توسعه ابزارهای نوین مالی بورس کالا گفت: برای اولین بار قرارداد اختیار  خرید سکه طلا (call option) روز چهارشنبه این هفته بر روی قرارداد تحویل سکه درسررسید دی ماه ۹۵ با اهرم ۱۰ درصدی راه اندازی خواهد شد.

علیرضا ناصر پور با بیان اینکه سبک اعمال در موعد سررسید این قرارداد ها مطابق با سبک اروپایی خواهد بود، گفت: بر این اساس اشخاص تنها می توانند در موعد سررسید، قرارداد اختیار خرید را اعمال کنند اما فرایند معامله در بازار ثانویه مجاز خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه پس از فرهنگ سازی و برآورد استقبال از معاملات اختیار خرید بزودی معاملات اختیار فروش سکه (put option) نیز در تالار نقره ای راه اندازی خواهد شد، عنوان نمود : پس از راه اندازی این ابزار در بازار سکه، برای سایر کالاها در بخش های کشاورزی و پتروشیمی نیز این ابزارها طراحی و راه اندازی خواهد شد.

مجوز شرعی برای قرارداد اختیار خرید سکه طلا

این مقام مسئول از مجوز شرعی این قرارداد ها بر اساس مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس نیز سخن گفت و افزود: بر اساس معاملات اختیار خرید ، شخص از این اختیار برخوردار است که یک دارایی را بر اساس موعد سررسید در آینده به قیمتی که امروز تعیین شده خریداری یا منصرف شود. بطور مثال فردی می تواند از اختیار خرید یک سکه طلا برای تحویل در دی ماه به قیمت یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برخوردار شود و یا اینکه از خرید آن در موعد سررسید منصرف شود.

وی در برابر این پرسش فارس که قراداد های اختیار خرید معامله چه تفاوتی با قرارداد های آتی سکه طلا در بورس کالا دارند نیز پاسخ داد: در بازار آتی هر دو طرف خریدار و فروشنده متعهد به انجام معامله در موعد سررسید هستند اما در اختیار خرید چنانچه قیمت ها در بازار نقدی سکه بالاتر از نرخ قرارداد اختیار خرید بود اقدام به خریداری و در غیر این صورت از این اختیار استفاده نمی شود. بر این اساس منفعت یا سود سرمایه گذار در سررسید قرارداد اختیار معامله نیز محقق می شود.

ناصر پور همچنین با بیان اینکه وجه تضمین و اهرم مالی در قرارداد های اختیار معامله مشابه قرارداد های آتی سکه خواهد بود ، عنوان نمود : فروشنده این قرارداد ها موظف به سپردن تضامین خواهد بود و اهرم مالی یا وجه تضمین نیز ۱۰ درصد از مبلغ کل قرارداد می باشد.

این مقام مسئول با بیان تاریخ سررسید نخستین قرارداد اختیار خرید سکه ۲۲ دی ماه امسال است، گفت: این قرارداد ها از مالیات بر عملکرد و یا ارزش افزوده برخوردار هستند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی همراه بوده است

بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی همراه بوده است

طبق اظهارات مدیرعامل بورس کالای ایران،  بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی ...