خانه » بانک و بیمه » احسان صنیعی : توقع نابجا از سیستم بانکی در شرایط رکود تورمی
احسان صنیعی : توقع نابجا از سيستم بانكي در شرايط ركود تورمي
احسان صنیعی : توقع نابجا از سیستم بانکی در شرایط رکود تورمی

احسان صنیعی : توقع نابجا از سیستم بانکی در شرایط رکود تورمی

آِی آر اقتصاد – دکتر احسان صنیعی – “چندوقتی است که توقعی از سیستم بانکی در جهت کاهش سریع نرخ سود در جهت خروج از رکود فعلی ایجاد شده است. به نظر می‌رسد این توقع سریع، صحیح نمی‌باشد و دیواری کوتاه تر از سیستم بانکی در جهت مشکل رکود پیدا نمی‌شود. در یادداشت زیر به نادرستی این توقع اشاراتی می‌شود.” در این نوشته یادداشتی از دکتر احسان صنیعی در مورد دفاع از سیستم بانکی منتشر میگردد.

دکتر احسان صنیعی – دکتری اقتصاد مالی و پژوهشگر بخش بانکی

همانگونه که از اقتصاد کلان به یاددارید نظریاتی همچون فیشر ارتباط نرخ سود و تورم را تداعی می‌کنند.  یعنی در گرو کاهش نرخ تورم، کاهش نرخ سود البته به آهستگی و متناسب با تغییرات تورم امری اجتناب ناپذیر است. اما توجه به مفهوم تورم انتظاری در این نظریه امری ضروری به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که در تعریف اصلی نظریه به ارتباط نرخ تورم انتظاری و نرخ بهره پرداخته می‌شود. کشور ما در شرایط فعلی رکودی را سپری می‌کند که به نوعی با رکود تورمی روبرو است اما این تورم، تورمی کمتر از تورم مورد انتظار در آینده می‌باشد. برای روشن شدن مطلب بد نیست به مبحث رکود تورمی در کتاب اقتصاد کلان فیشر مراجعه کنیم.

رکود تورمی به معنای بیکاری بالا(رکود) و تورم بالا به صورت توأم می‌باشد. اگر به نمودار زیر دقت کنیم به آسانی می‌توانیم مشاهده کنیم که چگونه رکود تورمی اتفاق می‌افتد. (نقطه s  در نمودار ۱ یک نقطه تورم رکودی می‌باشد.)

– خطوط مورب نشان دهنده منحنی های فیلیپس کوتاه مدت می‌باشد.

-خط عمودی نیز نشان دهنده منحنی فیلیپس در بلندمدت که به اعتقاد افرادی چون فریدمن عمودی است، یعنی در بلندمدت ارتباط بیکاری و تورم قطع می‌گردد و افزایش حجم پول صرفاً سبب افزایش قیمتها بدون تغییر تولید و بیکاری می‌‌شود، یعنی ارتباط تورم انتظاری(تورم در بلندمدت) و بیکاری .

– بیکاری طبیعی آن سطح از بیکاری است که اقتصاد پول­گراها در کار فریدمن، نرخ بیکاری که در آن نرخ تورم شتابان وجود ندارد و در واقع نوعی بیکاری ارادی و اختیاری در آن برقرار است (فریدمن، ۱۹۶۸).

-خطوط افقی نیز نشان دهنده سطح تورم انتظاری می‌باشد.

نقطه S در نمودار ۱ نوعی رکود تورمی است. یعنی در این حالت، اقتصاد در شرایط منحنی فیلیپس کوتاه مدت است که مشتمل بر تورم انتظاری مهمی باشد، در این صورت یک رکود، تورم بالفعل را به پایین‌تر از سطح تورم انتظاری می‌برد، ولی سطح تورم مطلق در سطح بالا باقی خواهد ماند. به عبارت دیگر تورم در سطحی پایین تر از سطح انتظاری ولی بیشتر از صفر است.

شرایط فعلی اقتصاد ایران تورمی بالفعلی پایین تر از سطح تورم انتظاری را سپری می‌کند. باتوجه به اینکه در بلندمدت امکان رسیدن به تورم انتظاری(اکنون که نرخ ارز رو به افزایش است احتمال حباب تورمی بیش از پیش می‌باشد) وجود دارد لذا سیاست تعیین نرخ سود می‌بایست با تدبیرات لازم و نه لزوماً در جهت کاهش متوالی و باتوجه به نرخ تورم انتظاری تعیین گردد.

با تشکر،

احسان صنیعی

کد تخفیف

۲ دیدگاه

  1. مطلب آقای دکتر در این زمینه کاملاً صحیح میباشد. باید نرخ سود و تورم روند معقول و آهسته را طی کنند

  2. آقای دکتر به درستی به موضوع اشاره داشتند.
    تورم انتظاری مشکلات مربوط را در پی دارز!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نشست مشترک مدیران بانک های دولتی و خصوصی درباره نرخ سود

نشست مشترک مدیران بانک های دولتی و خصوصی درباره نرخ سود

مدیران بانک های دولتی و خصوصی ۱۷ خرداد ماه نشست مشترک برگزار می کنند تا ...