خانه » اخبار جهان » گزارش هفتگی طلا / طلا در انتظار تصمیم فدرال رزرو
گزارش هفتگی طلا / طلا در انتظار تصمیم فدرال رزرو
گزارش هفتگی طلا / طلا در انتظار تصمیم فدرال رزرو

گزارش هفتگی طلا / طلا در انتظار تصمیم فدرال رزرو

گزارش هفتگی طلا – شیدا کیخسروی کارشناس بازار سرمایه

گزارش هفتگی طلا

با آی آر اقتصاد و گزارش هفتگی طلا همراه باشید. سیر نزولی بهای طلای جهانی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغازشده بود، هفته پیش نیز ادامه یافت و بدین ترتیب پنجمین هفته کاهشی (افت ۱٫۵ درصدی) برای طلا رقم خورد. طی هفته گذشته هر انس طلا موفق به لمس کف قیمتی نه ماه اخیر در قیمت  ۱۱۵۶ دلاری گردید. از دومین هفته ماه نوامبر (که انتخابات آمریکا برگزار شد) تاکنون این فلز گران‌بها بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را ازدست‌داده است. در هفته‌های اخیر نیز تقویت احتمال اعمال سیاست‌های انقباضی در نشست ماه دسامبر فدرال رزرو و سایه سنگین آن بر بازار طلا، موجبات کاهش هر چه بیشتر قیمت را فراهم کرده است.

نشست ماه دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نه‌تنها از دیدگاه تعیین نرخ بهره بلکه از جهت تعیین مسیر نرخ بهره در آینده حائز اهمیت است. مهم‌ترین سؤالی که سرمایه‌گذاران جهانی امیدوارند در نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا پاسخ داده شود این است که سرعت افزایش نرخ بهره در سال آینده میلادی چگونه خواهد بود؟ به نظر اقتصاددانان، تا زمانی که سیاست‌های دولت ترامپ درزمینۀ کاهش مالیات و افزایش هزینۀ زیرساخت‌ها روشن نشود، مسیر آتی افزایش نرخ بهره توسط سیاست‌گذاران فدرال رزرو مشخص نخواهد شد. به‌عبارت‌دیگر درحالی‌که بازارهای مالی از چشم‌انداز محرک‌های مالی توسط دولت آینده آمریکا هیجان‌زده هستند، اما تا زمانی که این برنامه‌ها پیاده‌سازی نشود، فدرال رزرو این سناریو را در تصمیم‌گیری‌اش پیرامون نرخ بهره دخیل نخواهد کرد.

احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

به‌احتمال‌زیاد بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را  افزایش خواهد داد که دومین افزایش در ده سال اخیر محسوب می‌شود. این امر می‌تواند با رشد اهداف دوگانه بانک مرکزی (رسیدن به اشتغال کامل و تورم ۲ درصدی) همراه گردد. احتمالاً فدرال رزرو طی این نشست مسیر افزایش چندگانه نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ را باز خواهد گذاشت. چراکه سیاست‌های اخیر دونالد ترامپ رشد هرچه بیشتر تورم، حرکت بازار کار به سمت اشتغال کامل و رشد اقتصادی را همراه خواهد داشت. نکته حائز اهمیت این است که سیاست‌های مالی به‌ویژه اگر با هزینه‌های زیرساختی تولید همراه گردد، سرعت نرمال‌سازی سیاست‌های پولی را افزایش خواهد داد.

در حال حاضر تقریباً شکی از جانب فعالان بازار وجود ندارد که طی نشست ماه دسامبر این بانک، اولین افزایش نرخ بهره در سال جاری اعمال خواهد شد. اما حجم انبوهی از سؤالاتی که مطرح می‌شود این است که برنامه‌های دولت ترامپ در بخش‌های مالی، تجاری و سیاست‌های نظارتی، به چه نحوی چشم‌انداز اقتصاد و سیاست‌های بانک مرکزی را متأثر خواهد کرد؟ تاکنون فدرال رزرو نشان داده است که تمایل دارد از سیاست‌های ریاست جمهوری دور بماند؛ همان‌طور که در بیانیه‌های نشست ماه‌های سپتامبر و نوامبر هیچ اشاره‌ای به انتخابات نداشت. درواقع یلن (رئیس فدرال رزرو)، درصدد است که مانع از تجربه رئیس بانک مرکزی انگلیس (مارک کارنی) شود که تحت تأثیر تحولات سیاسی (برکسیت) قرار گرفت. مقامات فدرال به‌احتمال‌زیاد چشم‌انداز اقتصادی و پیش‌بینی‌های خود برای نرخ بهره را در طول سه سال آینده تغییر نخواهند داد.

گزارش هفتگی طلا – تقویم اقتصادی

گفتنی است که بانک مرکزی آمریکا در میان بانک‌های مرکزی بزرگ جهان درزمینۀ اعمال سیاست‌های انقباضی یکه‌تاز است. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا طی نشستی، در روز پنجشنبه هفته پیش با ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره، بازخرید دارایی‌ها را (البته با سرعت آهسته‌تر) حداقل تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید کرد. ضمناً انتظار می‌رود که بانک مرکزی انگلیس  نیز در هفته جاری نرخ بهره‌اش را در سطح ۰٫۲۵ درصد ثابت نگه دارد و از ریسک‌های ناشی از تورم و تصمیم بریتانیا مبنی بر ترک اتحادیه اروپا چشم‌پوشی نماید.

از منظر داده‌های اقتصادی منتشره، انتشار آمارهای هزینه‌های تولیدکننده، میزان تولیدات صنعتی و خرده‌فروشیِ بزرگ‌ترین اقتصاد جهان طی روز چهارشنبه، و اعلان شاخص‌های خرید مدیران از اقتصادهای بزرگ و انتشار آمارهای تورمیِ هزینه‌های مصرف‌کننده و نرخ تورم آمریکا طی روز پنجشنبه، ازجمله سرنوشت‌ساز‌ترین آمارهای اقتصادی برای بازار طلا خواهند بود. لازم به ذکر است که در میان تمام این شاخص‌های اقتصادی، انتشار آمارهای تورمی ایالات‌‌متحده، می‌تواند نوسانات بزرگ‌تری را به بازارهای جهانی القا نماید. به‌طوری‌که افزایش آن‌ها تقویت‌کنندۀ شاخص دلار و تضعیف‌کنندۀ بهای طلا خواهد بود و برعکس.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه

جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه

بنا بر عقیده یک کارشناس اقتصادی آمریکا از سال ۱۹۹۳ قیمت طلا را براساس منافع ...