خانه » اخبار جهان » افزایش مبادلات ایران و چک تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار طی دو سال
افزایش مبادلات ایران و چک تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار طی دو سال
افزایش مبادلات ایران و چک تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار طی دو سال

افزایش مبادلات ایران و چک تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار طی دو سال

وزیرامور اقتصادی و دارایی در اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری چک در شهر پراگ ابراز امیدواری کرد با همکاری جدی تهران و پراگ ، رقم مبادلات ایران و چک که در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون دلار است طی دو سال آینده به ۵۰۰ میلیون دلار برسد.

به گزارش آی آر اقتصاد وی با بیان اینکه پس از حصول توافق ایران با گروه ۱+۵ هیات های مختلف  اقتصادی از پنج قاره جهان به ایران آمدند تا علاقمندی و آمادگی خود را برای از سرگیری روابط و مناسبات اقتصادی اعلام کنند، افزود: ما اعلام نموده ایم که سیاست ما مبتنی بر گسترش تعاملات اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاری مشترک، انتقال و تبادل فناوری و گسترش روابط مالی و بانکی می باشد.

براساس گزارش وزارت اقتصاد، طیب نیا خاطرنشان ساخت : رویکرد گسترش تعاملات همچنان در دستور کار جدی دولت است و در این راستا، با توجه به تنوع ظرفیت های اقتصادی و مزیت های فراوان رقابتی ایران و گستردگی بخش ها و رشته های فعالیت، استفاده از ظرفیت های فنی و مالی خارجی جزو سیاست های اصلی دولت است.

ظرفیت های مبادلات ایران و چک

وزیر امور اقتصادی تصریح کرد: پروژه های زیربنایی و توسعه ای از قبیل احداث خطوط ریلی و جاده ای، توسعه و گسترش فرودگاه ها، خطوط قطارهای شهری، احداث نیروگاه ها با تاکید بر انرژی های تجدید پذیر، احداث کارخانه های فولاد، مطالعه، اکتشاف و بهره برداری و توسعه میادین نفت و گاز، احداث مجتمع های پتروشیمی، توسعه و گسترش فعالیت های کشاورزی، ظرفیت های فراوانی برای همکاری مشترک و سرمایه گذاری وجود دارد و ما هیچ گونه محدودیتی برای توسعه همکاری های اقتصادی و مبادلات ایران و چک به عنوان یک شریک و دوست خوب و تاریخی در حوزه های مذکور نداشته و از هر گونه ابتکار عمل برای گسترش و تعمیق روابط استقبال می کنیم.

وی گفت: امکانات و ظرفیت های بسیاری برای گسترش همکاری ها و مبادلات ایران و چک وجود دارد که باید تلاش کرد عملی شوند.

طیب نیا تاکید کرد: دولت ها می بایست از فعالیت های اقتصادی حمایت کنند، به گونه ای که بنگاه های اقتصادی، به ویژه بخش های خصوصی دو کشور، با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس برنامه همکاری های متقابل سودمند بین خود را تنظیم و اجرا نمایند.

عضو هیات دولت با بیان اینکه به نظر اقتصادهای دوکشور می تواند به عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند، ابراز امیدواری کرد با بهره گیری از اراده سیاسی فی مابین، روابط اقتصادی بین دو کشور  به سرعت بهبود یابد.

تاثیر لغو تحریم ها بر مبادلات ایران و چک

طیب نیا ادامه داد: با توجه به لغو تحریم های مالی و بانکی ایران و پایبندی بانک های ایران به اصول و قواعد بین المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و شفاف سازی مناسبات بانکی بین المللی، انتظار داریم با حمایت و پشتیبانی دولت محترم و بانک ملی جمهوری چک، گام های عملی و مطمئنی برای از سرگیری مناسبات بانکی با بانک های ایرانی برداشته شود.

وزیر اقتصاد بار دیگر تاکید کرد: ما بر این عقیده ایم که می بایست از فرصت تشکیل اجلاس کمیسیون مشترک به بهترین نحو ممکن استفاده کرد تا صاحبان صنایع، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دو کشور هر چه بیشتر با یکدیگر آشنا شده و ظرفیت های موجود برای تقویت مبادلات ایران و چک را شناسایی نمایند.

وی افزود: در جریان گفت و گوها و مذاکرات سازنده نمایندگان دستگاه های دو طرف، طی دو روز گذشته نتایج خوب و ارزشمندی دربخش های مختلف اقتصادی از جمله بخش صنعت و معدن، انرژی، بانکی و مالی، کشاورزی، بهداشت ، تجارت، فناوری اطلاعات و حمل و نقل به دست آمده است و باید با جدیت در عملیاتی نمودن این تصمیمات و گزارش به وزرای مسئول کمیسیون دو کشور اهتمام لازم را به عمل آورد.

روابط اقتصادی ایران و چک در سال گذشته میلادی از رشد ۵۰ درصدی برخوردار و میزان مبادلات فی مابین به ۵۲ میلیون دلار رسیده بود . این رقم در ۶ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۱۰ درصدی به میزان ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار رسید که در مدت مشابه سال قبل ۲۴ میلیون و ۲۳۶ هزار دلار بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

ایران در شش‌ماهه نخست امسال ۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق ...