خانه » عناوین خبری » آزاد شدن پول صادرات گاز بلوکه شده در انگلیس پس از چند ماه
آزادسازی پول صادرات گاز بلوکه شده
آزادسازی پول صادرات گاز بلوکه شده

آزاد شدن پول صادرات گاز بلوکه شده در انگلیس پس از چند ماه

در سال های اخیر به دلیل تحریم های اقتصادی بخشی از پول های حاصل از صادرات گاز در کشورهای مختلف بلوکه شده و وارد کشور نمی شد که بعد از توافق ژنو این محدودیت ها برداشته شده و به تدریج پول صادرات گاز بلوکه شده وارد کشور می شوند و بخش باقیمانده این پول ها طی روزهای آتی آزاد خواهند شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از جام نیوز معاون وزیر نفت با اشاره به آزادسازی بخشی پول صادرات گاز بلوکه شده ایران در انگلیس اعلام نمود : به زودی بخش باقی‌مانده این پول هم، از سوی شرکت بریتیش پترولیوم به طور کامل آزاد می‌شود.

علی کاردور درباره آخرین وضعیت آزادسازی پول صادرات گاز بلوکه شده ایران در انگلیس نیز اظهار داشت : هم اکنون بخشی از این منابع مالی شرکت ملی نفت مربوط به مشارکت در طرح توسعه و بهره‌برداری در میدان گازی رهوم انگلیس، آزاد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه بخش باقیمانده پول‌های بلوکه‌شده گازی ایران هم تا چند روز آینده آزاد خواهد شد، تصریح کرد: هم اکنون هیچگونه محدودیتی برای ادامه همکاری با شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس در پروژه بهره‌برداری از میدان گازی رهوم در آبهای دریای شمال وجود ندارد.

آمادگی برای آزادسازی کامل پول صادرات گاز بلوکه شده در انگلیس

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل وزیر نفت هم در گفتگو با مهر با اشاره به آمادگی شرکت بریتیش پترولیوم برای پرداخت کل پول صادرات گاز بلوکه شده ایران تاکید کرده بود برخی از محدودیت‌های بانکی منجر به طولانی‌شدن پروسه آزادسازی پول صادرات گاز بلوکه شده ایران در انگلیس شده بود.

در همین حال، علی کاردور، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم پیش از این با بیان اینکه منابع مالی حاصل از مشارکت ایران در توسعه و بهره‌برداری میدان گازی رهوم به حساب شرکت ملی نفت واریز شده است، گفته بود که درحال حاضر امکان برداشت منابع ارزی از حساب شرکت نفت به دلیل اینکه پول صادرات گاز بلوکه شده است، وجود ندارد.

 توسعه و بهره‌برداری میدان گازی رهوم

شرکت ملی نفت ایران با همکاری شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس از سال ۲۰۰۵ میلادی در توسعه و بهره‌برداری میدان گازی رهوم یک مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک ۶۵۶ میلیون دلاری را در آب‌های ساحلی اسکاتلند در دریای شمال انجام داده است.

میدان گازی رهوم از ظرفیت تولید روزانه ۱۹۰ میلیون فوت مکعب گاز برخوردار بوده که از سال ۲۰۱۰ میلادی با دستور دولت انگلیس و به بهانه تحریم‌ها تولید در این میدان گازی متوقف شد.  در نهایت بعد از گذشت سه سال تولید گاز از میدان گازی رهوم در دریای شمال از سر گرفته شد، اما به دلیل تحریم‌ها منابع مالی حاصل از مشارکت شرکت ملی نفت ایران در توسعه و بهره برداری این میدان گازی در دریای شمال در حسابی بلوکه شده است.

مسئولان وزارت نفت به شرکت ملی نفت ایران پیش از لغو تحریم ها تاکید کرده بودند که با لغو تحریم ها و ورود به دوره پسابرجام، پول صادرات گاز بلوکه شده ایران حاصل از مشارکت و بهره‌برداری در میدان رهوم آزاد خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

فروش و ارسال نفت به بازار بین‌المللی علیرغم تصمیم گیری کنگره

فروش و ارسال نفت به بازار بین‌المللی علیرغم تصمیم گیری کنگره

در شرایطی که بازارهای نفت و کشتیرانی در انتظار تصمیم کنگره آمریکا برای وضع دوباره ...