خانه » عمومی اقتصاد » بودجه وزارتخانه ها در لایحه بودجه سال ۹۶
بودجه وزارتخانه ها در لایحه بودجه سال 96
بودجه وزارتخانه ها در لایحه بودجه سال ۹۶

بودجه وزارتخانه ها در لایحه بودجه سال ۹۶

بودجه وزارتخانه ها در سال ۹۶ به چه میزان است؟ در این گزارش نگاهی به بودجه وزارتخانه ها میاندازیم. در این میان وزارت صنعت و معدن سهم بیشتری از بودجه وزارتخانه ها را از آن خود کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبنا، بر اساس لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۶ دولت به مجلس، سهم بودجه وزارتخانه های اقتصادی به شرح ذیل میباشد:

وزارت صنعت ،معدن و تجارت

بودجه وزارت صنعت معدن و تجارت در سال آینده ۵۸۹ میلیارد تومان است. بودجه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رقم ۲۲ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو) ۷۰۴ میلیارد تومان، سازمان توسعه تجارت ایران ۳۶ میلیارد و ۸۵۲ میلیون تومان تعیین شده است.

بودجه وزارتخانه راه و شهر سازی

در عین حال بودجه عمرانی وزارت راه در لایحه بودجه سال ۹۶ نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان تعیین شد که کمترین آن مربوط به سازمان هواپیمایی با ۳۰۰ هزار تومان و بیشترین آن مشمول شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با ۴۲۰۰ میلیارد تومان است.

در برآورد لایحه بودجه ۹۶ برای حقوق و مزایای مستمر مبلغ ۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۵۷ میلیون ریال،‌ سایر ۲ میلیون و ۷۷ هزار و ۸۷۴ میلیون ریال و جمعا ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۳۱ میلیون ریال برای اعتبارات هزینه‌ای در نظر گرفته شده است که اعتبار اختصاصی سال ۹۶ این وزارتخانه (وزارت راه و شهرسازی) یک میلیون و ۲۶۵ هزار میلیون ریال، اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۸۰ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۷۵۴ میلیون ریال است که جمعا بودجه این وزارتخانه در سال ۹۶، ۸۶ میلیون و ۶۰ هزار و ۶۸۵ میلیون ریال برآورد شده است. این اعتبارات به ۱۶ زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی اختصاص می‌یابد.

رقم تملک دارایی

رقم تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت راه و شهرسازی ۷ میلیون و ۹۹۲ هزار میلیون ریال در بودجه ۹۶ برآورد شده است. برای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بودجه عمرانی ۱۴ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال و برای شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ۴۲ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال بودجه عمرانی در نظر گرفته شده است.

در لایحه بودجه سال ۹۶ بودجه عمرانی سازمان راهداری ۷ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۹۷ میلیون ریال،‌ بودجه عمرانی سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی ۴ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۴۳ میلیون ریال، بودجه عمرانی شرکت عمران شهرهای جدید یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۶۰۰ میلیون ریال بودجه عمرانی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۵۲۲ میلیون ریال و بودجه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی ۱۶۴ هزار و ۷۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

شرکت ملی پست و ارتباطات زیر ساخت

طبق جداول خلاصه بودجه دستگاه‌های اصلی کشور در پیش‌بینی سند مالی ۹۶، شرکت‌های ملی پست جمهوری اسلامی ایران و ارتباطات زیرساخت به عنوان تابعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بودجه جاری بی‌نصیب ماندند. شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران براساس پیش‌بینی‌های مالی ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و شرکت سهامی ارتباطات زیرساخت نیز ۱۵ میلیارد تومان بودجه عمرانی برای سال ۹۶ طبق این پیش‌بینی خواهند داشت.

وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

دولت در لایحه بودجه سال ۹۶، منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در مجموع ۲۴۰,۴۶۷.۸۰۱ میلیون ریال تعیین کرد. از میان بودجه صندوق بازنشستگی کشوری ۲۱۹.۷۷۴.۸۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک به اداره و نگهداری مجموعه‌های تفریحی، ورزشی و کارگران ۲۶.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک به ارتقاء خدمات رفاه اجتماعی اقشار خاص به میزان ۱۱.۱۹۱.۰۰۰میلیون ریال، بودجه مربوط به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر۴.۵۹۰.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک وزارت کار به موسسه آموزش علمی کاربردی مهارت به میزان ۲۴۱.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه مربوط به کمک وزارت کار به شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها به میزان ۳۰.۰۰۰ میلیون ریال و بودجه وزارت کار برای بیمه های اجتماعی ۱۲.۶۳۰.۰۰۰ میلیون ریال اعلام شده است.

سازمان برنامه و بودجه

در لایحه بودجه سال آینده منابع کل سازمان برنامه و بودجه کشور ۸,۵۳۴.۵۱۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است از این میزان ۳.۳۵۰.۰۰۰ میلیون ریال مختص به سازمان برنامه و بودجه کشور و۲.۹۲۰.۰۰۰ میلیون ریال مختص به سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی

همچنین برای وزارت امور اقتصادی و دارای با بودجه یی معادل ۱۵,۹۹۰.۲۲۰ میلیون ریال در سال ۹۶ تعیین شده است، که از این رقم سهم وزارت امور اقتصاد و دارایی ۹.۸۸۵.۶۲۴ میلیون ریال است، در این میان اجاره کانال های ماکروویو سازمان هواشناسی کشور برای پرداخت به شرکت مخابرات ایران ۲.۶۴۰ میلیون ریال، اجاره کانال های مایکروویو سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت به شرکت مخابرات ایران ۵.۲۴۰ میلیون ریال، پژوهشکده امور اقتصادی ۶۶.۷۱۶ میلیون ریال، صندوق تامین خسارت های بدنی ۶.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال و پژوهشکده بیمه ۳۰.۰۰۰ میلیون ریالاعلام شده است.

منابع سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران برای سال آینده ۹۵,۶۱۷ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

بودجه سازمان امور مالیاتی کشور نیز با بودجه ای معادل ۲۳,۷۴۴.۲۱۵ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین دولت منابعی با رقم ۶,۸۳۰.۸۸۱ میلیون ریال برای گمرک جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته است، از سوی دیگر بر اساس لایحه بودجه ۹۶، حقوق ورودی ۳هزار میلیاردی برای واردات خودرو و درآمد ۱۳هزار میلیاردی برای واردات سایر کالاها در نظر گرفته شده است. دولت در لایحه بودجه ۹۶ منابع درآمدی خود را در بخش حقوق ورودی خودرو ۳ هزار ۲۱۷ میلیارد تومان پیشنهاد کرد. همچنین درآمد مالیات نقل و انتقال خودرو هم در لایحه بودجه ۷۴۱ میلیارد تومان اعلام کرد.

صندوق توسعه ملی

طبق پیشنهاد دولت سهم صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده از حداقل ۳۰ به ۲۰ درصد در لایحه بودجه کاهش یافته است.

براساس بند ب تبصره یک ماده واحده «سهم صندوق توسعه ملی موضوع بند ب ماده یک قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مقدار ‌۲۰ درصد تعیین می‌شود. بانک مرکزی موظف است ۲۰ درصد منابع حاصل از ارزش صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند. مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

  1. مرسی از خبرتون فقط ای کاش کمی بیشتر عکس بزارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم رضایت کارآفرینان از نگاه دولت به کارآفرینی و بروکراسی پیچیده

عدم رضایت کارآفرینان از نگاه دولت به کارآفرینی و بروکراسی پیچیده

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، دست کم در چند سال ...