خانه » اخبار جهان » گزارش اقتصادی از اقتصاد جهان هفته گذشته / تقویم اقتصادی هفته پیش رو
گزارش اقتصادی از اقتصاد جهان هفته گذشته / تقویم اقتصادی هفته پیش رو
گزارش اقتصادی از اقتصاد جهان هفته گذشته / تقویم اقتصادی هفته پیش رو

گزارش اقتصادی از اقتصاد جهان هفته گذشته / تقویم اقتصادی هفته پیش رو

در این یادداشت گزارشی از اقتصاد جهان در هفته گذشته و همچنین رویدادها و تقویم اقتصادی مهم اقتصاد جهان در هفته پیش رو را بررسی خواهیم کرد.

گزارش اقتصاد جهان از طلا

شیدا کیخسروی- کارشناس بازار سرمایه: طلای جهانی همانند هفته‌های گذشته پس از شروعی مثبت و افزایشی، در ادامه مسیر با افت همراه گشت. بدین ترتیب کمترین قیمت طی ماه گذشته میلادی (نوامبر) در قیمت ۱۱۷۰ دلار رقم خورد. این در حالی است که این فلز گران‌بها در ادامه معاملات در هفته گذشته با نزول هر چه بیشتر قیمت، موفق به لمس کف قیمتی۱۱۶۰ دلاری گردید.

اثر ترامپ

همان‌طور که می‌دانید دستاوردهای مثبت و منفی بازار کار آمریکا بیانگر عملکرد اقتصاد است و فدرال رزرو آمارهای منتشره از این بازار را به‌عنوان عوامل کلیدی در تعیین سلامت اقتصادی رصد می‌نماید. از تاریخ انتشار گزارش ماه اکتبرِ آمارهای بازار کار، شاهد تغییرات زیادی بودیم. دونالد ترامپ به‌طور غیرمنتظره‌ای به‌عنوان رئیس‌جمهور برگزیده آمریکا پیروز انتخابات شد. همین امر رشد شاخص‌های سهام و شاخص دلار را در پی داشت و درنهایت کاهشی شتاب‌زده در قیمت طلا را به وجود آورد.

نرخ بیکاری و آمار اشتغال

گرچه احتمال اعمال سیاست‌های انقباضی در ماه دسامبر نزدیک به ۱۰۰ درصد گزارش‌شده، اما انتشار نامطلوب آمار اشتغال (در روز جمعه، ۲ دسامبر) می‌توانست تأثیر کمی در تصمیم‌گیری فدرال رزرو داشته باشد، ولی با انتشار مطلوب این آمار در آخرین روز معاملاتی هفته اخیر، تمامی راه‌ها برای افزایش نرخ بهره هموار شد. آمار تغییرات استخدام در بخش‌های غیرکشاورزی ایالات‌متحده نشان داد علاوه بر اینکه ۱۷۸۰۰۰ شغل جدید در ماه نوامبر افزوده‌شده، نرخ بیکاری نیز باکاهشی بی‌نظیر در مقایسه با انتظارات، در سطح ۴٫۶ درصد به اعلام عموم رسیده است.

نشست سران اوپک

از دیگر عوامل تأثیرگذار در هفته گذشته می‌توان نشست سران اوپک را برشمرد. کشورهای صادرکننده نفت  برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ در راستای مدیریت عرضه در بازارهای جهانی، تصمیم به کاهش تولید نفت گرفتند. باوجود کاهش تولید به نظر می‌رسد عدم پایبندی اوپک بر این تعهد موانعی برسرراه افزایش قیمت نفت ایجاد خواهد کرد. که این امر مسیر طولانی‌مدت نفت را نامطمئن می‌سازد.

رویدادهای پیش رو از اقتصاد جهان

علاوه بر برگزاری رفراندوم ایتالیا در روز جاری، آخرین نشست بانک مرکزی اروپا در سال ۲۰۱۶ مهم‌ترین رویداد هفته پیش روست. از دیگر داده‌های کلیدی این هفته می‌توان به تعیین نرخ بهره و انتشار آمار تولید ناخالص داخلی در کشور استرالیا اشاره کرد. ازجمله آمار منتشره از آمریکا هم سفارشات کارخانه‌ای، تراز تجاری، شاخص خرید مدیران ISM در بخش غیر تولیدی و سخنرانی مهم رئیس فدرال نیویورک را می‌توان نام برد. آغاز معاملات در روز دوشنبه برای معامله گران یورو می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. چراکه نتایج همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی ایتالیا و انتخابات اتریش منتشر خواهند شد.

انتخابات در اروپا

گفتنی است که رأی منفی مردم ایتالیا به‌منزله هشداری برای سرمایه‌گذاران است؛ چراکه نیروی پوپولیسم‌ها در منطقه یورو قوی‌تر خواهد شد. ازآنجایی‌که در سال آینده شماری از انتخابات در فرانسه، هلند و آلمان برگزار می‌گردد، نشانه‌هایی از افزایش قدرت پوپولیستی سرمایه‌گذاران را دچار واهمه خواهد کرد. این مسئله می‌تواند مشکلاتی را در سر راه بانک مرکزی اروپا (که درصدد بازخرید دارایی‌ها برای حمایت از اقتصاد است) ایجاد نماید. بانک مرکزی اروپا طی نشست روز پنجشنبه، درزمینۀ گسترش سیاست‌های کمی (QE) از ماه مارس سال آینده به بعد تصمیم‌گیری می‌نماید. با وجود افزایش بازده خارجی، تورم رشد کمی داشته، بنابراین گسترش سیاست های انبساطی معقولانه‌ترین تصمیمی است که بانک مرکزی اروپا می‌تواند اتخاذ کند.

نشست بانک مرکزی استرالیا

بانک مرکزی استرالیا نیز در روز سه‌شنبه نشستی را برگزار خواهد نمود. انتظار می‌رود که این بانک باوجود انتشار داده‌های متناقض در بخش سرمایه‌گذاری ثابت و ساخت‌وساز، نرخ بهره را در سطح کنونی (۱٫۵%) حفظ نماید.

سخنرانی اعضای فدرال رزرو

باوجود آمارهای اندکی که در هفته جاری از اقتصاد آمریکا منتشر می‌شود، سخنرانی اعضای فدرال رزرو اهمیت زیادی پیدا خواهند کرد. یکی از مؤثرترین وقایع هفته آینده، سخنرانی ویلیام دادلی (رئیس فدرال نیویورک) پیرامون چشم‌انداز اقتصاد کلان خواهد بود. این سخنرانی با صحبت‌های دو تن دیگر از روسای فدرال رزرو (بولارد و ایوانز) ادامه پیدا خواهد کرد. این سه سخنرانی، یک فرصت طلایی برای آماده‌سازی بازارها قبل از انتشار خط‌مشی سیاستی این بانک در نشست ماه دسامبر (۱۳-۱۴) محسوب می‌شود. بنابراین توجهات معطوف به این سخنان خواهد بود، به‌خصوص دادلی که عضو دائمی دارای حق رأی در این بانک محسوب می‌گردد.

 

 

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان اندک قیمت طلا علیرغم افزایش قیمت دلار

نوسان اندک قیمت طلا در بازارهای جهانی علیرغم افزایش قیمت دلار

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از رویترز، در آستانه انتشار آمارهای بازار کار ...