خانه » بورس،ارز، سکه » گزارشی از اولین روز معامله دلار پس از اخبار مهم ارزی
گزارشی از اولین روز معامله دلار پس از اخبار مهم ارزی
گزارشی از اولین روز معامله دلار پس از اخبار مهم ارزی

گزارشی از اولین روز معامله دلار پس از اخبار مهم ارزی

موضع گیری سیف در مورد دلار و پس از آن توافق نفتی موج مثبتی برای کاهش نرخ ارز ایجاد نمود. با آن اخبار انتظار میرفت معامله دلار در این روزها افزایش و رو به پایین باشد. اما خبر تمدید تحیریم های داماتو موضوعی است که میتواند انتظارات ارزی را به سمت افزایش تغییر دهد. گزارشی از معاملات روز شنبه ۱۳ آذر میخوانیم.

به گزارش اقتصادآن لاین به نقل از ایران ، همزمان با اوج قیمت‌ها در بازار ارز که هر دلار امریکا را به ۳۹۲۰ تومان رسانده بود، سخنان ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در اواخر هفته گذشته سمت و سوی بازار را عوض کرد. درتحلیلی که رئیس کل بانک مرکزی ارائه داده بود، افزایش نرخ ارز به طور عمده به واسطه انتظارات و هیجانات روانی رخ داده  است. پس از اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، بازار ارز در آخرین روز کاری هفته گذشته(پنج شنبه) حال و هوای دیگری پیدا کرد. برخلاف روزهای ابتدایی هفته که قیمت‌ها رو به صعود گذاشته بود، دراین روز نرخ دلار به زیر ۳۸۰۰ تومان بازگشت و سایر ارزهای معتبر مانند یورو و پوند نیز کاهش محسوسی را تجربه کردند.

معامله دلار در روز شنبه

درنخستین روز هفته و پس از نوسانات شدید قیمتی، بازار ارز آزاد بیقرار و دودل است. درحالی که درمحدوده صرافی‌های رسمی که از میدان فردوسی تا تقاطع خیابان منوچهری است، اوضاع آرام است و مقابل تابلوی صرافی‌ها به ندرت بیننده مشتاقی قیمت‌ها را رصد می‌کند که در مقابل پاساژ معروف افشار و تقاطع فردوسی و منوچهری حال و هوای دیگری وجود دارد.

هنگامی که درنزدیکی ساعت ۱۲ظهر به خیابان فردوسی رسیدیم، نرخ ۳۸۰۰ تا ۳۸۱۰ برای هر دلار امریکا روی تابلوی صرافی‌ها نقش بسته بود، اما پس از مدت کوتاهی صرافان براساس قیمت‌های جدیدی که گرفته بودند، عددهای دو و سه را با عددهای قبلی عوض می‌کردند و قیمت دلار را به ۳۸۲۰ تا ۳۸۳۰ تومانی‌ رساندند. درهمین حال دلالی که درکنار خیابان، ارز معامله می‌کرد، دلار را ۳۸۰۰ تومان قیمت داد، ولی هنگام برگشت به سمت پایین خیابان او هم نرخ جدید خود را به ۳۸۳۰ تومان افزایش داد.

یکی از صرافانی که در حال تغییر قیمت‌های تابلوی خود است می‌گوید: هفته گذشته که نوسان قیمتی افزایش یافته بود، تقاضای خرد نیز بالا رفته بود. به گفته وی بخصوص مسافرانی که در ماه‌های آتی قصد سفر خارجی دارند از ترس تداوم افزایش قیمت‌ها از هم اکنون اقدام به خرید ارز مورد نیاز خود کردند، ولی درمجموع تغییر زیادی در میزان تقاضای ارز بوجود نیامده است.

هرچند تعداد صرافانی که حاضر به گفت‌و‌گو باشند اندک است ولی در انتهای یکی از پاساژهای کوچک خیابان فردوسی، صراف باسابقه‌ای درپاسخ به سؤال ما دلیل اصلی افت قیمت‌ها در روز پنجشنبه هفته گذشته را اظهارات رئیس کل بانک مرکزی می‌داند. در حدود یک ساعتی که در خیابان فردوسی بودیم، بارها قیمت‌ها در تابلوی صرافی‌ها تغییر کرد تا جایی که در ساعت ۱۳ نرخ ۳۸۴۰ تومان دراین تابلوها نقش بست.

معامله دلار در بازار فرعی

اطراف آبنمای خاموشی که درست مقابل پاساژ افشار در تقاطع خیابان‌های فردوسی و منوچهری قرار دارد، در حدود ۸۰ تا ۹۰ نفر جمع شده‌اند و هر یک قیمتی را با صدای بلند فریاد می‌کشند. برخی از آنها برای این که مسلط‌ تر باشند روی سکوهای اطراف این میدان کوچک رفته‌اند و هم برای امروز و هم برای فردا خرید می‌کنند. تقریباً تمام این دلالان همدیگر را می‌شناسند و با نام کوچک یکدیگر را صدا می‌زنند و از همین نوسانات قیمت روزگار می‌گذرانند.

در ابتدای حضور ما دراین جمع تعدادی از این دلالان با صدای بلند نرخ دلار را ۳۸۲۱ تومان اعلام می‌کنند، اما رفته رفته برهیجان آنها افزوده می‌شود و همراه با آن قیمت‌ها هم بالا می‌رود. از کسانی که در هسته این جمع خرید و فروش می‌کنند، همه بدون استثنا تلفن همراه در دست دارند. یا قیمت‌ها را که برای آنها ارسال می‌شود  به صورت لحظه‌ای رصد می‌کنند و بر اساس آن می‌خرند و می‌فروشند یا با هندزفری‌هایی که در گوششان است در حال صحبت کردن هستند.

حال قیمت‌هایی که فریاد می‌شود به ۳۸۴۵ تومان رسیده است. با فریاد یکی از این جمع که قیمت دلار بانکی را ۳۲۳۳ تومان اعلام می‌کند بر سرعت رشد قیمت‌ها اضافه می‌شود. در تمام مدت افرادی با اطلاعات جدید وارد جمع می‌شود و یا همگانی یا درگوشی تحولات و قیمت‌های جدید را اطلاع‌رسانی می‌کند.

پرسش از دلالان درخصوص معامله دلار

وقتی از یکی از این دلالان درخصوص معامله دلار و اینکه معامله‌کنندگان این همه ارز را از کجا می‌آورند می‌پرسم توضیح می‌دهد: اکثر این افراد نماینده افراد دیگری هستند که با هماهنگی آنها قیمت می‌دهند و می‌فروشند چراکه در برخی از معاملات ارقامی درحدود ۱۰۰ هزار دلار معامله می‌شود. اکنون به ساعت ۱۳ نزدیک می‌شویم و هیجان این بازار جداگانه به اوج خود رسیده، حالا قیمت‌هایی که پیشنهاد می‌شود به ۳۸۶۰ تومان هم نزدیک شده است. اما افرادی دلار در دست با پیشنهاد قیمت‌هایی پایین‌تر نرخ‌شکنی می‌کنند و بازهم قیمت‌ها ریزش می‌کند به طوری که دلاربه صورت نقدی ۳۸۴۵ تا ۳۸۵۰ تومان معامله می‌شود.

یکی از دلالان درباره دلایل رشد دوباره قیمت ارز در روزهای اخیر می‌گوید: سخنان رئیس کل بانک مرکزی تا حد زیادی قیمت‌ها را پایین کشید، ولی اقداماتی که امریکا برای تحریم ایران انجام داده بسیاری از فعالان بازار را به این نتیجه رسانده که امکان افزایش قیمت‌ها در آینده وجود دارد.

گریز دلالان معمله دلار

معامله دلار تنها بخشی از معاملات این بازار کوچک را تشکیل می‌دهد و هر دلالی درکنار دلاری که برای امروز خرید و فروش می‌کند قیمتی هم برای فردا پیشنهاد می‌کند. براساس توضیحاتی که یکی از دلالان باسابقه ارائه می‌دهد، برخی با پیش‌بینی روند قیمت‌ها، اقدام به خرید یا فروش دلار برای فردا می‌کنند به این صورت که در قبال بیعانه‌ای که پرداخت می‌شود به طور معمول با نرخی کمتر از همان روز دلار معامله می‌کنند.

در آن زمان قیمت‌هایی که برای فردا پیشنهاد می‌شود به ۳۸۴۲ تومان رسیده است. وی با اشاره به این که در گذشته بیعانه‌ای که برای معاملات فردایی رد و بدل می‌شد حداکثر به ۲میلیون تومان می‌رسید، می‌گوید: اما اکنون که نوسان قیمتی بالا رفته است باید بیش از ۵۰درصد ارزش معامله بیعانه دریافت شود چراکه درصورت تغییر قیمت‌ها به زیان فروشنده، او متواری خواهد شد. به گفته وی در یک هفته اخیر که نوسان قیمت دلار زیاد شده حدود ۲۰ نفر از دلالان فراری شده‌اند و برای جلوگیری از زیان در محل کار خود آفتابی نمی‌شوند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

طبق اظهارات یک کارشناس اقتصادی، برای سوق دادن فعالیت‌های اقتصادی به یک فرآیند تولیدمحوری که ...