خانه » بورس،ارز، سکه » احتمال افت بیشتر قیمت طلا در دسامبر / احتیاط در سرمایه گذاری طلا
احتمال افت بیشتر قیمت طلا در دسامبر
احتمال افت بیشتر قیمت طلا در دسامبر

احتمال افت بیشتر قیمت طلا در دسامبر / احتیاط در سرمایه گذاری طلا

هفته گذشته، هفته تلاطم های انتظاری قیمت طلا بود. اونس چهارشنبه از میزان ۱۱۹۱ دلار به قیمت ۱۱۷۳ افت نمود، در حالی کهع روز بعد را به دلیل اخبار پیش رو از گزارش اشتغال آمریکا با نوسان اندک ۲ واحدی سپری نمود.

صبح جمعه نیز روز قبل تکرارشد و بازارها حتی با انتشار گزارش هم تکان نخوردند. اونس طلا که جمعه را با قیمت ۱۱۷۴ دلار آغاز کرده بود، تا ساعت ۴ عصر به وقت تهران به قیمت ۱۱۶۸دلار رسید و در این ساعت بود که گزارش اشتغالزایی آمریکا در ماه نوامبر منتشر شد. داده‌های همسو با انتظارات این گزارش باعث رشد اندک ارزش فلز زرد شد تا روند افت قیمت تحت فشار دلار قوی در روزهای قبل از آن ادامه پیدا نکند.

بهایی که تا ساعت هفت عصر روز گذشته برای اونس ثبت شد، ۱۱۷۵ دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی دومین روز از آخرین ماه میلادی ثبت شده باشد. چهارشنبه هفته گذشته آخرین روز نوامبر بود تا با مشخص شدن قیمت نهایی یازدهمین ماه میلادی، رقم سقوط ارزش طلا در این مقطع ۸٫۷% معلوم شود.

حالا که مشخص شده بازار کار آمریکا در ماه نوامبر وضعیت مقبولی داشته، احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا افزایش می‌یابد و این موضوع به نفع دلار و ضرر طلا خواهد بود. روز جمعه اعلام شد که اقتصاد آمریکا در ماه نوامبر ۱۷۸ هزار مورد شغل ایجاد کرده است. رقم مورد انتظار ۱۷۷ هزار مورد بود و طلا از همین رو با نوسان اندک روبه‌رو شد.

پس از انتشار گزارش، با افزایش فروش‌ها در قیمت‌های بالاتر روند تحت تاثیر قرار می‌گرفت. حالا چشم همه به نشست دسامبر کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکاست که آخرین نشست این کمیته سیاست‌گذار در سال ۲۰۱۶ خواهد بود. تازه‌ترین نظرسنجی موسسه “سی‌ام‌ئی” نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به بیش از ۹۵% رسیده است. به گزارش دنیای اقتصاد ، برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که ریسک تکرار سناریوی ۲۰۱۵ میلادی برای قیمت طلا و افت شدید قیمت این فلز زرد طی ماه‌های آینده وجود دارد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، قیمت جهانی طلا در ماه نوامبر با بیشترین کاهش در ۳ سال اخیر روبه‌رو شده است.

به این ترتیب، برخی کارشناسان اقتصادی و فعالان بازارهای بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند که احتمال افت شدید قیمت طلا طی ماه‌های آینده و تکرار قیمت‌های پایین ۲۰۱۵ میلادی وجود دارد و سرمایه گذاران باید نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار طلا کاملا احتیاط کنند. افزایش ارزش دلار آمریکا، بالا رفتن نرخ بهره اوراق قرضه و گمانه‌زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تاثیر زیادی بر افت شدید قیمت طلا در هفته‌های اخیر داشته است.

قیمت جهانی طلا از ۱۳۳۷ دلار پس از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا به محدوده ۱۱۷۵ دلار رسیده و این موضوع احتیاط را ضروری کرده است. جیم وایکوف تحلیلگر ارشد اقتصادی کیتکو می‌گوید: «شکسته شدن متوالی سطوح حمایتی قیمت طلا نشان می‌دهد که احتمال افت بیشتر قیمت تا ۱۱۱۰ دلار وجود خواهد داشت. به‌نظر من اگر سطح حمایتی ۱۱۱۰ دلاری شکسته شود سطح حمایتی بعدی قیمت طلا ۱۰۴۹ دلار خواهد بود. کارن جونز از کامرزبانک آلمان هم می‌گوید: «به احتمال ۸۰ درصد قیمت طلا همه روند صعودی خود را تا ۶ ماه نخست ۲۰۱۷ میلادی از دست خواهد داد و در نهایت بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ دلار تثبیت خواهد شد.

البته بعید می‌دانم که قیمت طلا در بلندمدت به کمتر از ۱۰۰۰ دلار برسد.» دارین نیوسام، تحلیلگر ارشد موسسه «دی تی ان» هم معتقد است: «به احتمال ۷۵ درصد روند نزولی قیمت طلا در ماه دسامبر نیز ادامه خواهد یافت. اگر قیمت طلا طی ماه‌های آینده به کمتر از ۱۰۵۰ دلار در هر اونس کاهش یابد بهترین فرصت ممکن برای خرید و سرمایه‌گذاری خواهد بود.»با این همه، تحلیلگران موسسه سرمایه‌گذاری «سیتی ایندکس» اعلام کرده‌اند که اگر سطح حمایتی ۱۱۲۰ تا ۱۱۱۵ دلاری شکسته شود تقاضای فیزیکی در بازارهای بین‌المللی با افزایش چشمگیری روبه‌رو خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش ارزش دلار آمریکا با با رشد ارزش استرلینگ، یورو و دلار کانادا

کاهش ارزش دلار آمریکا با با رشد ارزش استرلینگ، یورو و دلار کانادا

در حالی که بانک های مرکزی مهم جهان امروز این سیگنال را ارسال کردند که ...