خانه » بورس،ارز، سکه » فرصت بدست آمده برای کنترل دلار / آیا دولت از این فرصت استفاده میکند
دلار
دلار

فرصت بدست آمده برای کنترل دلار / آیا دولت از این فرصت استفاده میکند

آی آر اقتصاد: دلار در زورهای اخیر با افزایش همراه بوده و آحاد اقتصادی انتظار افزایش بیشتر تا مرز ۴ هزار تومان تا شب عید را برای آن متصور میشدند. کنترل نرخ ارز برای دولت روحانی امری مهم تلقی میشود چرا که در صورت افزایش نرخ ارز، دو دستاورد دولت روحانی که بیشترین اهمیت را از دید مردم دارد، یعنی کاهش تورم و ثبات نرخ ارز، با خطر مواجه خواهد ساخت. اگر این فرض را بپذیریم که دولت روحانی خواهان حفظ دستاوردهای خود تا انتخابات میباشد، نشست امروز اوپک و توافق بر سر کاهش تولید نفت میتواند اهرمی برای دولت در جهت کاهش نرخ ارز باشد.

آیا دولت به دنبال افزایش دلار است؟

بر کسی پوشیده نیست که نرخ ارز به مرور زمان و با نسبت تورم داخلی و خارجی باید تغییر یابد و ار آنجا که تورم اخلی همواره بیش از تورم خارجی است برای حفظ مزیت رقابتی محصولات داخلی این تغییرات میبایست در جهت افزایش نرخ ارز باشد. اما سوال این است که دولت به چه انگیزه‌ای خواهان ثبات نرخ ارز است. دولتها در دور اول همواره سعی دارند دستاوردهای دوره اول را حفط نموده و آن را پررنگتر نشان دهند. از آجا که مهمترین دستاورد دولت روحانی کاهش تورم و ثبات نسبی نرخ ارز بوده است، آیا افزایش دلار آنهم حدود نیمسال تا انتخابات ریاست جمهوری میتواند خواست دولت باشد؟ به نظر اینچنین نمیرسد.

درست همین امروز آقای سیف رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی پس از گذشت هفته ها از آغاز روند صعودی نرخ ارز بر عدم سیاست بانک مرکزی بر افزایش نرخ ارز تاکید نمود. وی در اظهارات خود تقابل افزایش فصلی نرخ ارز را با افزایش قیمت انتظاری ارز عوامل افزایش دلار بیان نمود. عصر امروز نیز خبر توافق کشورهای اوپک  بر کاهش تولید نفت اوپک و استثنا قرار داند برخی کشورها از جمله ایران از این کاهش میتواند انتظارات ارزی را تقلیل دهد.

بهترین فرصت کنترل قیمت دلار

در واقع میتوان گفت این دو خبر امروز انتظارات قیمتی از نرخ ارز را تعدیل نموده و مردم منتظرند تا تاثیر این اخبار را بر روی نرخ ارز مشاهده نمایند. اگر فرض کنیم دولت بخواهد نرخ ارز را پایین بیاورد این بهترین فرصت برای دولت خواهد بود تا با کمی مداخله در بازار روند شکل گیری انتظارات قیمتی را به نفع خود تمام کنند اما بالعکس چنانچه مردم سیگنالی از کاهش قیمت ارز در مبادلات روز مبادلاتی آتی دریافت ننمایند کار دولت در کاهش انتظارات کمی سخت میشود.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

 1. آره حتما مطمین باشید دولت دلش به حال ماها سوخته

 2. قیمتِ دلار به ۳۹۵۰ تومان رسید.مبارک باشه،تو این سیاست دولت بهبود اقتصاد
  هم باید به هنگامِ خریدِ یک سطل ماست یا یک قالب پنیر، مالیات بر ارزش افزوده بدهی،
  هم باید بیکاری، بی‌پولی و گرانی را تحمل کنی،
  هم باید بی‌ارزش شدن پولِ ملّی را تحمل کنی،
  هم باید تاوانِ بلاهت‌های سیاسی را پرداخت کنی که در فرم‌های اقتصادی، خودش را بر تو تحمیل می‌کنند.
  در عوض چه داری؟
  تلویزیون تهوع‌آوری که کانال‌هایش لجن به صورتت پرتاب می‌کنند،
  مجلسی که توی سر نمایندگانش می‌زنند و آنها هم شکرگزارند،
  دولتی که یا از فیش‌های میلیاردی حقوق‌هایش رونمایی می‌شود، یا از اخبار روزانه و هفتگی کشتارهای خیابانی، جاده‌ای، قطاری، هلیکوپتری، دریایی، و هواپیمایی‌اش، یا از وزرا و معاونین و کارمندان بی لیاقت و ناکارآمدش،
  شهرداری‌هایی که کارشان شده عوارض‌گیری، و در کنارش حیف و میل کردن اموال بین خودی‌ها، و اجاره دادنِ خیابان‌ها و پیاده‌روها. آن هم پیاده‌روهایی که در وسطِ آنها سطلِ آشغال، تیرِ چراغ برق، انواع پیش‌رویِ ادراتِ دولتی و حکومتی به جای عقب‌روی‌های قانونی، و انواعِ موانعی که راه رفتن را غیر ممکن می‌سازد، در آنها خودنمایی می‌کنند،
  آموزشِ پولکی و بی‌کیفیّت در دانشگاه، مدرسه، مهد کودک، دبستان و دبیرستان همراه با کتک‌هایی که گاه و بیگاه به دانش‌آموز و دانشجو و کودک هدیه می‌کنند،
  هوایی سرشار از کثافت‌های مدرن (دود، سرب، ته‌مانده‌های بنزین‌های آلوده، بقایای سوختِ لنتِ ترمز، دود اگزوزهای ماشین‌های فرسوده، ریزگردهای معلق در فضا، و گرفتار در ترافیک‌های ابلهانه و خجالت‌آورِ مزمن)
  مراکز درمانیِ آلوده و ناکارآمد،
  میلیاردرهای نوکیسه‌ای که به جای کارگران حق بیمه می‌گیرند و بازنشستگی دریافت می‌کنند تا از دادنِ مالیات فرار کنند و تو بتوانی به جای آنها مالیات بر ارزش افزوده و عوارض قبض‌های چندگانه را بدهی.
  و شبه‌مدیرانی بی‌توجه، بی‌خیال، ناکارآمد و ناتوان، لمیده در صندلی‌های قدرت، که در هیچ شرایطی از صندلی‌هاشان جدا نمی‌شوند، مدیرانی که سَرجهازِ ملت ایرانند و جایگزین هم نمی‌شوند.
  ما برای نابود شدن، هیچ نیازی به دشمن نداریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه

رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه

با رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه، کابوس ...