خانه » بورس،ارز، سکه » چرا دلار در بازار به یکباره گران شد / احتمال کاهش دلار
دلار
دلار

چرا دلار در بازار به یکباره گران شد / احتمال کاهش دلار

اشرفی: اینکه نرخ فعلی دلار واقعی نیست، افزایش کار دلالان دلار میباشد. بانک مرکزی باید دلالان دلار را کنترل کند. بورس ارز یک راه حل برای این شرایط میباشد.

در ابتدای هفته گذشته ارزش دلار از کانال ۳۶۰۰ تومان به کانال ۳۷۰۰ تومان وارد شد و توانست در طی هفته ارزش خود را تثبیت کند در آن زمان برخی از کارشناسان بر این باور بودند که این تغییر کانال ارزشی خواست دولت بوده تا بتواند سیاست‌های تک نرخی کردن ارز را در اقتصاد ایران تا پایان سال پایه ریزی کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، با وجود چنین اظهار نظرهایی ارزش دلار در طی معاملات روز جاری به کانال ارزشی ۳۸۰۰ تومان وارد شده و در بیشترین ارزش روز خود به ۳۸۰۹ تومان معامله می‌شود.

بررسی بازار ارز نشان می‌دهد ظرف ۱۰ روز ارزش دلار برای دو بار تغییر کانال ارزشی داشته که در هر دو مرتبه نرخ دلار روند سعودی به ثبت رسانده است.

در این رابطه سهراب اشرفی کارشناس بازار ارز معتقد است اتفاق خاصی در حوزه اقتصاد و سیاست رخ نداده و این افزایش قیمت با توجه به سنت سال‌های گذشته رخ داده است.

وی تصریح کرد: هر ساله در آذر ماه نوسانات نرخ دلار آغاز می‌شود و این موضوع متاثر از ایام اربعین، آغاز سال نو میلادی و بورس بازی دلالان است.

اشرفی با تاکید بر اینکه نرخ فعلی دلار واقعی نیست، گفت: متاسفانه بانک مرکزی در سیستم خود به دلالان توجهی ندارد و این در حالی است که باید بانک مرکزی دلالان را مدیریت کند.

وی افزود: زمانی که بانک مرکزی در طرح‌های خود نگاهی به دلالان داشته باشد می‌تواند راهکارهای قانونی برای مدیریت دلالان تهیه و تدوین کند.

این کارشناس بازار دلار یادآور شد: اگر بورس ارز وجود داشته باشد معاملات به طور شفاف و قابل رویت انجام می‌گیرد اما در حال حاضر معاملات کاغذی و صوری است که تا حدودی بر افزایش قیمت دامن می‌زند.

وی با اشاره به اینکه حجم نقدی دلار در بازار کاهش یافته است، گفت: با افرایش معاملات صوری میزان تقاضا برای دلار افزایش یافته و این موضوع عاملی شده تا حجم نقدی دلار در بازار کاهش یابد.

اشرفی در واکنش به این گفته که برخی از کارشناسان بر این باورند حجم قابل توجهی از نقدینگی بازار ارز توسط قاچاقچیان برای خرید کالای قاچاق از بازار جمع آوری می‌شود، گفت: این نکته درست است و حجمی از دلار بازار برای تامین کالای قاچاق از بازار تهیه و تامین می‌شود.

وی افزود: حتی در زمان تک نرخی ارز بازار آزاد از بین نخواهد رفت زیرا این بازار مشتریان خاص خود را دارد.

این کارشناس بازار ارز در پاسخ به این سوال که برخی از کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ ارز خواست دولت برای اعمال تک نرخی است، بیان کرد: دولت و بانک مرکزی همواره به دنبال ثبات و آرامش بازار ارز بوده و به نظر می‌رسد که افزایش فعلی قیمت دلار خواست دولت نباشد.

بر اساس این گزارش همواره در زمان افزایش قیمت دلار برخی از افراد بر این باورند که افزایش قیمت دلار خواست دولت بوده تا کسری بودجه خود وکاهش قیمت نفت را پوشش دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

طبق اظهارات یک کارشناس اقتصادی، برای سوق دادن فعالیت‌های اقتصادی به یک فرآیند تولیدمحوری که ...