خانه » نفت و انرژی » توافق ایران و عربستان در نشست آتی اوپک محتمل میباشد
توافق ایران و عربستان
توافق ایران و عربستان

توافق ایران و عربستان در نشست آتی اوپک محتمل میباشد

ایران بارها اعلام کرده است که تولید نفت خود را کاهش نخواهد داد. با این حال آیا احتمال توافق ایران و عربستان در نشست آتی اوپک وجود خواهد داشت؟

به گزارش تسنیم به نقل از وال استریت ژورنال، ایران نسبت به بسیاری از بسیاری از دیگر اعضای اوپک اقتصادی متنوع تر دارد. جمهوری اسلامی ایران تنها ۲۵ درصد از بودجه خود را از طریق درآمدهای نفتی تامین می کند در حالی که این رقم برای عربستان ۷۰% و برای ونزوئلا بیش از ۴۰% است.

یک مقام نفتی ایرانی گفت، وابستگی ایران به نفت خیلی کم است.

ایران بخشی از توافق ماه سپتامبر در الجزایر بوده است، اما مقامات ایرانی هیچگاه نگفته اند که آنها خودشان هم در کاهش تولید مشارکت خواهند داشت و هفته هاست پشت درهای بسته در تلاش اند تا از هرگونه محدود کردن تولیدشان خودداری کنند.

مقامات ایرانی همواره اعلام کرده اند که می خواهند سهمشان از بازار نفت به سطح قبل از تحریم ها در سال ۲۰۱۲ برگردد. اما تعیین دقیق میزان سهم ایران از بازار در دوران قبل از تحریم ها امری دشوار است.

مقامات ایرانی گفته اند می خواهند قبل از بررسی پیوستن به طرح اوپک به تولید روزانه حدود ۴ میلیون بشکه برسند. اوپک در ماه جاری به اوپک گفته که روزانه ۳٫۹۲ میلیون بشکه نفت تولید می کند، اما منابع مستقل رقم تولید نفت ایران را ۳٫۷ میلیون بشکه تخمین زده اند.

احتمال توافق ایران و عربستان

معیار دیگر برای سنجش میزان سهم ایران از بازار، تولید این کشور نسبت به تولید نفت رقباست. برای مثال، در سال ۲۰۰۵ یعنی زمانی که اوپک هنوز نظام سهمیه بندی میزان تولید مشخص برای اعضایش را اعمال می کرد، سهم ایران ۴٫۱ میلیون بشکه بود در حالی که سهم عربستان ۹٫۱ میلیون بشکه در روز بود. اکنون تولید عربستان به ۱۰٫۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

منوچهر تکین، یک مقام سابق نفتی ایران گفت، ایران و عربستان احتمالا این بار اختلافاتشان را کنار خواهند گذاشت زیرا این بار وضعیت حساس تر است. برخی تحلیلگران گفته اند اگر اوپک نتواند این هفته به توافقی دست یابد ممکن است قیمت نفت مجددا به زیر ۳۵ دلار برسد.

تکین گفت: وضعیتی که الان شاهد هستیم بسیار حساس است. زمانی که وضعیت بحرانی می شود، اوپکی ها همواره دور هم جمع می شوند و با هم تصمیم می گیرند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی احتمال مازاد عرضه در بازار جهانی نفت برای سال آینده

پیش بینی احتمال مازاد عرضه در بازار جهانی نفت برای سال آینده

برخی پیش‌بینی‌ها در بازار نفت حکایت از این دارد که حتی اگر تقاضای نفت در ...