خانه » اخبار جهان » گزارش اقتصادی ۶ آذر از اقتصاد جهان و تقویم اقتصادی
گزارش اقتصادی از تحولات جهانی
گزارش اقتصادی

گزارش اقتصادی ۶ آذر از اقتصاد جهان و تقویم اقتصادی

گزارش اقتصادی ۶ آذر ایران و جهان در مورد تحولات اقتصاد جهانی. بهای طلای جهانی علی‌رغم شروعی صعودی در اولین روزهای معاملاتی هفته گذشته، در ادامه مسیر با افت قیمت مواجه گردید. طی هفته‌ای که سپری شد شاخص دلار به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر دست‌یافت.

شیدا کیخسروی، کارشناس ارشد بازار سرمایه

گزارش اقتصادی طلا

بهای طلای جهانی علی‌رغم شروعی صعودی در اولین روزهای معاملاتی هفته گذشته، در ادامه مسیر با افت قیمت مواجه گردید. سومین هفته متوالی کاهشی در پی تقویت شاخص دلار (دستیابی به بالاترین سطح ۱۳ سال گذشته) در حالی برای این فلز گران‌بها رقم خورد که توانست پایین‌ترین سطح قیمتی طی نه ماه اخیر (۱۱۷۰ دلار) را به ثبت رساند. انتشار شاخص‌های اقتصادی قوی و چشم‌انداز افزایش هزینه‌ها (پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا)، با افزایش احتمال اعمال سیاست‌های انقباضی توسط فدرال رزرو به ضرر طلا عمل کرد.

گزارش اقتصادی: تحولات هفته

معامله‌گران بازار از ابتدای هفته گذشته چشم‌انتظار انتشار بیانیه نشست ماه نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بودند تا سرنخ‌هایی از زمان و سرعت اعمال سیاست‌های انقباضی به دست آورند. انتشار جزئیات این بیانیه نشان‌دهنده افزایش بیشتر نرخ تورم در ماه‌های اخیر و تأکید اعضا برای افزایش سریع نرخ بهره بود.

طبق این بیانیه، اقتصاد ایالات‌متحده توانسته است نرخ بیکاری را در سطح باثبات زیر ۵ درصد حفظ کرده و سطح دستمزدها را افزایش دهد. با توجه به ‌پیش‌زمینه بازار پیرامون افزایش نرخ بهره در آینده‌ای نزدیک، انتشار متن صورت‌جلسه واکنش جدیدی را در بازار در پی نداشت. پیرو آن شاخص دلار به حرکت صعودی ادامه داد و قیمت طلا با افت اندکی همراه شد. همان‌طور که می‌دانید نشست ماه نوامبر کمیته بازار آزاد تقریباً یک هفته قبل از انتخابات آمریکا برگزار شد. با توجه به اینکه در همان زمان نیز شرایط برای ارتقاء نرخ بهره وجود داشت، به نظر می‌رسد که فدرال رزرو برای جلوگیری از تأثیرگذاری در کارزار انتخاباتی این تصمیم‌گیری را به آینده‌ای نزدیک موکول کرد.

در این نشست تعدادی از اعضا به دنبال شواهد بیشتری برای ارزیابی اوضاع اقتصادی بودند، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که چشم‌انداز اقتصادی آمریکا بعدازآن تغییر قابل‌توجهی کرده است. این در حالی است که اعضای این کمیته تأثیر پیروزی ترامپ در تصمیم‌گیری‌های کوتاه‌مدت را کم‌اهمیت می‌دانستند. ولی اعمال سیاست‌های محرک مالی توسط رئیس‌جمهور جدید یکی از عواملی است که فدرال رزرو باید در تصمیم‌گیری پیرامون افزایش نرخ بهره لحاظ کند. گفتنی است بانک مرکزی آمریکا، قادر به نادیده‌گیری تحولات چین و تأثیرگذاری بازارهای نوظهور چون بازار بدهی مبتنی بر دلار (dollar-denominated debt market) در سیستم مالی جهانی نیست.

دلار

طی هفته‌ای که سپری شد شاخص دلار به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر دست‌یافت. گزارش مطلوب از بازار اشتغال در هفته جاری، نقشی کلیدی را در ادامه روند صعودی آن ایفا خواهد کرد. در هفته‌های آینده نیز تصمیمات فدرال رزرو تأثیر به سزایی در ارزش شاخص دلار خواهد داشت.

گزارش اقتصادی از تقویم پیش رو

تقویم اقتصادی در هفته پیش رو با گزارش تمایلات اقتصادی از منطقه یورو آغاز خواهد شد. این شاخص پس از واقعه برکسیت به‌شدت افزایش‌یافته است، و بازهم افزایش بیشتر آن انتظار می‌رود.

شاخص هزینه‌های خانوار ژاپن از سال ۲۰۱۵ از روندی نزولی برخوردار بوده است. اما داده‌های منتشره این هفته می‌تواند نشانه‌هایی از پایان این روند را ارائه دهد.

آمار منتشره از کشور انگلیس در هفته جاری به‌مراتب کمتر خواهد بود. انتظار می‌رود شاخص خرید مدیران در بخش تولیدی با افزایش اندکی منتشر شود. هر سه شاخص PMI (تولید، خدمات، ساخت‌وساز) به‌سرعت از رکود پس از برکسیت برگشتند. تضعیف پوند، کمک شایانی به بخش کسب‌وکار بریتانیا در جهت غلبه بر عواقب برکسیت کرده است.

برخلاف انگلیس، داده‌های منتشره از آمریکا قابل‌توجه است.آمار ایالت متحده با دومین برآورد تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه سوم آغاز می‌شود. انتظار بر این است که نشانه‌هایی از بهبود اعتماد مصرف‌کننده در هزینه‌های مصرف شخصی منعکس گردد. گزارش اشتغال در بخش غیر کشاورزی ماه نوامبر، مهم‌ترین شاخص هفته جاری محسوب می‌شود. اهمیت این شاخص ازاین‌روست که آخرین گزارش بازار کار قبل از جلسه ماه دسامبر فدرال رزرو است. گزارش مطلوب آن دلیلی بر بهبود بازار اشتغال و درنتیجه شرایط مناسب اقتصادی برای اعمال سیاست‌های انقباضی خواهد بود.

شیدا کیخسروی، کارشناس بازار سرمایه

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تضعیف قدرت دلار در سطح بازارهای بین المللی در پی افزایش نرخ بهره در آمریکا

تضعیف قدرت دلار در سطح بازارهای بین المللی در پی افزایش نرخ بهره در آمریکا

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازجام نیـوز، برخلاف همیشه که با افزایش نرخ ...